آمار تلفات زمین‌لرزه ایتالیا بازهم افزایش یافت

حق نشر عکس Reuters
Image caption عملیات امدادرسانی و تلاش برای نجات زیر آوارماندگان بدون وقفه ادامه داشته است

آمار تلفات زمین لرزه در ایتالیا بازهم افزایش یافته است.

روز پنجشنبه، ۴ شهریور (۲۵ اوت)، مقامات ایتالیا اعلام کردند که با ادامه جستجو در زیر آوار و بیرون آوردن اجساد تعداد بیشتری از قربانیان زمین‌لرزه در این کشور، آمار کشته‌شدگان تا کنون به ۲۴۷ نفر افزایش یافته است. در عین حال، با توجه به اینکه در زمان وقوع زمین لرزه، هزاران گردشگر ایتالیایی و خارجی در مناطق زلزله زده حضور داشتند، تعیین آمار دقیق قربانیان این واقعه هنوز ممکن نیست.

منابع رسمی شمار زخمی‌ها را بیش از سیصد و شصت تن اعلام کرده‌اند.

در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه زمین لرزه ای به بزرگی ۶.۲ درجه منطقه گسترده‌ای از ایتالیا در نزدیکی سواحل دریای آدریاتیک را لرزاند و در استان‌های اومبریا، لاتزیو و مارکه خسارات و تلفاتی به بار آورد. این استان‌ها در حوزه زلزله خیز ایتالیا واقع شده و در گذشته هم بارها زمین لرزه‌هایی در آن روی داده است.

در ساعات بعد از وقوع زمین‌لرزه، تلاش گروه‌های امدادرسان همراه با تجهیزات زنده‌یاب و خاکبرداری و همراهی هزاران تن از اهالی محلی و کسانی که از سایر مناطق برای کمک به این محل آمده بودند برای یافتن زیر آوار ماندگان آغاز شد و همچنان ادامه دارد. طی این ساعات، اجساد ده‌ها نفر از قربانیان و همچنین چندین نفر زنده از زیر آوار بیرون آورده شده‌اند.

شامگاه گذشته و هفده ساعت پس از وقوع زمین‌لرزه، ماموران آتش نشانی در شهرک پساکار دل تروتو یک دختر ده ساله را زنده از زیر آوار بیرون آوردند. در همان محل، اجساد چند نفر از جان باختگان نیز از زیر آوار بیرون آورده شد.

حق نشر عکس AP
Image caption یک دختر ده ساله پس از هفده ساعت در شهرک پساکارا دل تروتو از زیر آوار نجات یافت

سخنگوی گروه‌های امدادرسان گفته است که ۹۰ درصد کسانی که از زیر آوار بیرون آورده می‌شوند جان خود را پیشتر از دست داده‌اند و احتمال زنده ماندن کسان دیگری در زیر آوار با گذشت زمان کمتر می‌شود. وزیر بهداری ایتالیا که به مناطق زلزله‌زده سفر کرده گفته است که اکثر قربانیان این زمین‌لرزه از کودکان بوده‌اند.

این زمین‌لرزه ویرانی گسترده‌ای را در تعدادی از شهرک‌ها و روستاهای محل به بار آورده و ساکنان این مناطق به طور موقت در ساختمان‌های عمومی یا زیر چادر اسکان داده شده‌اند.

در عملیات امدادرسانی، علاوه بر سازمان‌های نجات، واحدهای ارتش و پلیس و هزاران نیروی داوطلب شرکت دارند با اینهمه برخی از اهالی محلی گفته‌‌اند که از سرعت عمل آنان رضایت ندارند.

این نخستین زمین‌لرزه شدید در ایتالیا در سال‌های اخیر نیست. در سال ۲۰۰۹، وقوع زمین‌لرزه در لاکیلا، واقع در حدود ۹۰ کیلومتری جنوب مرکز زمین لرزه روز چهارشنبه، ویرانی گسترده به جای گذاشت و به کشته شدن بیش از ۳۰۰ نفر منجر شد. هنوز بازسازی این محل تکمیل نشده اما شماری از ساکنان آن به منظور کمک به عملیات جستجو و نجات به مناطق زلزله زده کنونی عزیمت کرده‌اند.

مقامات بسیاری از کشورها و سازمان‌های جهانی از وقوع زمین‌لرزه در ایتالیا و تلفات جانی آن ابراز تاسف کرده‌اند. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در تماس تلفنی با رئیس جمهوری ایتالیا مراتب تسلیت ملت و دولت آمریکا را به او ابلاغ کرد و از سرعت عمل در کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان قدردانی به عمل آورد. پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک نیز با حذف دعای تلقین از مراسم دیدار عمومی خود در روز چهارشنبه، از هزاران زائر که برای دیدار او به رم رفته بودند دعوت کرد که به جای آن، همراه با او در دعا برای زلزله‌زدگان شرکت کنند.

حق نشر عکس EPA
Image caption عملیات امدادرسانی
حق نشر عکس AP
Image caption عملیات امدارسانی
حق نشر عکس Reuters
Image caption زلزله زدگان
حق نشر عکس Reuters
Image caption بعضی از زلزله زدگان در ساختمان‌های عمومی اسکان موقت یافته‌اند
حق نشر عکس AP
Image caption چادرهای اسکان موقت