دولت سوریه کنترل کامل شهر داریا را به دست گرفت

حق نشر عکس Reuters

با خروج آخرین نیروهای شورشی از شهر داریا بر اساس توافق انجام شده با دولت سوریه، ارتش پس از چهار سال کنترل کامل این شهر را به دست گرفت.

خبرنگار بی بی سی عربی شامگاه روز شنبه ۲۷ اوت (۶ شهریور) گزارش کرد که داریا کاملا از شورشیان مخالف دولت تخلیه شده و آنها پیش از ترک شهر، سلاح های سنگین خود را برجای گذاشته اند.

مطابق توافق دولت و شورشیان، تمام اتوبوس های حامل پیکارجویان مخالف، امروز داریا را ترک کرده و به سمت شهر ادلب رفتند که هنوز در اختیار مخالفان دولت است.

در پی مذاکرات صورت گرفته، دولت به پیکارجویان اطمینان داده بود که برای رفتن به شهر ادلب مسیری امن در اختیار آنها قرار بگیرد. بر مبنای همین توافق، همچنین هزاران غیرنظامی نیز امکان یافته بودند از داریا خارج شوند.

شهر داریا در چهار سال گذشته در محاصره ارتش بود و تقریبا به طور مستمر زیر بمباران نیروهای دولتی قرار داشت.

این شهر آخرین کمک‌های انسان‌دوستانه را چهار سال پیش دریافت کرده و سه سال بود که در بی‌برقی به سر می‌برد.

پیشتر، جان کری، وزیر خارجه آمریکا که برای گفتگو با سرگئی لاروف، وزیر خارجه روسیه در ژنو به سر می‌برد، از پیشرفت مذاکرات بر سر آتش‌بس در سوریه خبر داده اما گفته بود هنوز در این ارتباط مشکلاتی وجود دارد.

این دو دیروز جمعه پیش از حاضر شدن برابر خبرنگاران، مدت ۱۲ ساعت پشت درهای بسته گفتگو کردند. پس از آن، جان کری گفت: "ما خیلی (به توافق) نزدیک شده‌ایم اما برای نهایی کردن آن تعجیل نخواهیم کرد."

وزیر خارجه آمریکا افزود از نظر او تنها راه برای پایان دادن به بحران جنگ داخلی در سوریه، رسیدن به یک توافق سیاسی است.

همزمان آقای کری گفته دولت سوریه در سایه کمک حامیانش شامل ایران، روسیه و حزب‌الله به طور مکرر توافق قبلی برای آتش‌بس را نقض کرده است.