عراق از عربستان خواست سفیرش را در بغداد برکنار کند

حق نشر عکس AFP
Image caption ثامر السبهان (چپ) در دیدار با ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق بعد انتصاب آقای سبهان به عنوان سفیر سعودی در ژانویه سال ۲۰۱۶

وزارت امور خارجه عراق از عربستان سعودی خواسته ثامر سبهان، سفیر این کشور در بغداد را از سمتش برکنار و از عراق خارج کند.

احمد جمال، سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت بارها اظهاراتی از سفیر عربستان در رسانه‌ها منتشر شده که در آن "پا را فراتر از مرزهای مربوط به پروتکل‌های دیپلماتیک و وظایف یک سفیر گذاشته است".

آقای سبهان به تازگی ادعا کرده بود که شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق قصد ترور او را داشته‌اند.

پیش از آن هم سفیر سعودی در مصاحبه‌ای از نیروهای شبه‌نظامی شیعه حشد شعبی و نبرد آنها در کنار نیروهای ارتش عراق انتقاد کرده بود.

ثامر سبهان که در ژانویه سال جاری میلادی (حدود هفت ماه پیش) منصوب شد، اولین سفیر عربستان در عراق بعد از حدود ۲۵ سال بود. روابط دو کشور در پی حمله صدام حسین به کویت در سال ۱۹۹۰ قطع شده بود.

انتصاب او به این سمت با اعدام شیخ باقر النمر، روحانی شیعه در عربستان و قطع روابط این کشور با ایران هم‌زمان شد.

از آن زمان اظهارت آقای سبهان بارها باعث ابراز نارضایتی مقام‌های عراقی به ویژه سیاستمداران شیعه شده است. به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه عراق تا کنون چند بار از سفیر سعودی خواسته شده بود که در رسانه‌ها درباره امور داخلی عراق اظهار نظر نکند.

+ بیشتر بخوانید: عراق سفیر عربستان را برای اعتراض فرا خواند

ثامر سبهان در واکنش به درخواست وزارت امور خارجه عراق برای خروج او از بغداد، گفته تصمیم درباره ماندن یا رفتن او به عهده وزارت امور خارجه عربستان است.

آقای سبهان به تلویزیون العربیه گفت که سیاست‌های "دوستانه" عربستان سعودی در قبال عراق تغییر نخواهد کرد.