اسلام کریمف، رئیس جمهوری ازبکستان، سکته مغزی کرده

حق نشر عکس
Image caption اسلام کریمف که ۷۸ سال دارد، مدتها قبل از فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۸۹ به عنوان دبیر اول حزب کمونیست ازبکستان زمام امور در این کشور پرجمعیت آسیای میانه را در دست گرفت

یکی از دختران اسلام کریمف، رئیس جمهوری ازبکستان، گفته است که پدرش دچار سکته یا خونریزی مغزی شده و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است.

لاله کریمووا طلایووا در اینستاگرام نوشته است که نمی‌توان وضعیت جسمانی پدرش را پیش‌بینی کرد.

دولت ازبکستان با صدور بیانیه ای خبر داده که آقای کریمف برای معاینات پزشکی مدتی را در بیمارستان سپری خواهد کرد. قبلا هم در باره بیماری او گزارش‌هایی در دست بود ولی دولت هرگز بیانیه ای در باره وضع سلامت او انتشار نمی داد.

هرچند وضعیت سلامت اسلام کریمف "پایدار" ارزیابی شده، ولی بحث و گفت وگوها در فضای مجازی در باره این که چه کسی پس از درگذشت احتمالی او زمام امور در ازبکستان را به دست خواهد گرفت، داغ شده است.

اسلام کریمف که ۷۸ سال دارد، مدت‌ها قبل از فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۸۹ به عنوان دبیر اول حزب کمونیست ازبکستان زمام امور در این کشور پرجمعیت آسیای میانه را در دست گرفت.

سال ۱۹۹۰ پارلمان ازبکستان او را به عنوان رئیس جمهور این کشور برگزید و سال ۱۹۹۱ در نخستین انتخابات ریاست جمهوری پس از کسب استقلال از اتحاد جماهیر شوروی رئیس جمهوری ازبکستان شد.

خبرهای مبنی بر بیماری آقای کریمف در حالی است که دولت ازبکستان به مراسم تجلیل از استقلال این کشور که اول سپتامبر دایر می شود، تدارک می بیند. آقای کریمف همه ساله در این مراسم شرکت و سخنرانی می کرد.

رئیس جمهوری ازبکستان آخرین بار روز ۱۷ اوت ضمن دیدار با وزیر کشور کره جنوبی در تلویزیون ظاهر شد. بعد از آن هر چند اسنادی با امضای او منتشر شده، ولی خود او در ملاء عام ظاهر نشده است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر آقای کریمف را همواره به استبداد و سرکوب مخالفان و استفاده از همه‌پرسی‌های اصلاح قانون اساسی برای تمدید دوره ریاستش در ازبکستان متهم کرده اند.

او با نورسلطان نظربایف و امامعلی رحمان، روسای جمهوری قزاقستان و تاجیکستان، از رهبران کشورهای آسیای میانه با طولانی‌ترین دوره ریاست جمهوری محسوب می شود.