پاداش سه میلیون دلاری آمریکا برای آگاهی از محل زندگی سرهنگ تاجیک

حق نشر عکس AFP
Image caption عکس آرشیوی است

دولت آمریکا اعلام کرد که به هر کسی که اطلاعی از محل بود و باش(محل اختفا) گلمراد حلیمف، سرهنگ تاجیکی که سال پیش به گروه موسوم به دولت اسلامی پیوست، ارایه دهد، سه میلیون دلار پاداش می‌دهد.

کرت رایس، یک مسئول وزارت خارجه آمریکا، به خبرنگاران گفته است که واشنگتن آقای حلیمف را به عنوان یکی از اعضای کلیدی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش می شناسد، که منافع آمریکا را تهدید می کنند.

این فرمانده سابق نیروی ویژه پلیس تاجیکستان در بهار سال گذشته ناپدید شد و بعد از یک ماه از سوریه سر درآورد و از طریق شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که به داعش پیوسته است.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که او چندین بار در آمریکا آموزشهای نظامی دیده و از شیوه‌های مبارزه با تروریسم آگهی دارد.

آقای حلیمف پس از پیوستن به داعش در بهار سال ۲۰۱۵ در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی منتشر شد، مقامات تاجیک و آمریکایی را به قتل تهدید کرد.

وزارت خارجه آمریکا در ماه سپتامبر سال گذشته آقای حلیمف را به فهرست ویژه افراد مظنون در تروریسم اضافه کرد.

نام او از ماه فوریه سال جاری به فهرست افراد مرتبط با داعش و القاعده شورای امنیت سازمان ملل هم افزوده شده است.

مقامات تاجیک گلمراد حلیمف را پس از فرار و پیوستن به داعش به ارتکاب جرایمی چون "خیانت به دولت، شرکت در اتحاد جنایی و جنگ در قلمرو کشورهای خارجی" متهم کرده اند و او تحت پیگرد پلیس بین المللی قرار دارد.

در ماه فوریه سال جاری حمیرا میروا از کارمندان سابق وزارت کشور و اداره گمرک تاجیکستان که به عنوان "زن دوم گلمراد حلیمف" شناخته می شد، نیز همراه با چهار کودکش به سوریه رفت.

در ماه مه گذشته دادگاه ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، دو تن از پیوندان خانم میروا را برای کمک به فرار او و کودکانش از تاجیکستان برای ۱۵ سال به زندان محکوم کرد.

بیش از یک هزار شهروند تاجیکستان به داعش پیوسته و در جنگهای سوریه و عراق شرکت دارند. عده ای از این افراد اعضای خانواده های خود را نیز با خود به سوریه برده اند.

مطالب مرتبط