ترامپ با رئیس جمهور مکزیک ملاقات می کند

حق نشر عکس AP

دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می گوید دعوت رئيس جمهور مکزیک برای بازدید از این کشور در روز چهارشنبه را پذیرفته است.

آقای ترامپ در توییتر نوشت او چشم انتظار ملاقات با انریکه پینا نی‌یه‌تو رئیس جمهور مکزیک است. آقای نی‌یه‌تو همچنین هیلاری کلینتون نامزد دمکرات ها در انتخابات را دعوت کرده است.

آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی خود از اصطلاح "مجرم" و "تجاوزگر" برای بعضی مهاجران مکزیکی استفاده کرده و باعث جنجال زیاد شده است.

او همچنین قول داده است میان دو کشور یک دیوار بلند بسازد.

از زمان گردهمایی ملی حزب جمهوری خواه در ماه گذشته میزان حمایت از آقای ترامپ در نظرسنجی ها به طور قابل توجهی افت کرده است. او هم در نظرسنجی های سراسری و هم در ایالات حساس از خانم کلینتون عقب است.

دفتر ریاست جمهوری مکزیک گفت که دولت برای دو نامزد اصلی انتخابات آمریکا دعوتنامه فرستاده و آقای ترامپ آن را پذیرفته است.

حق نشر عکس Getty
Image caption پرچم مکزیک در محله کوئینز نیویورک

دفتر آقای پینا نی‌یه‌تو گفت که دیدار آنها خصوصی خواهد بود. او به تندی از مواضع ضدمهاجرت آقای ترامپ و این اظهارات که مکزیک باید هزینه ساخت دیوار مرزی را بدهد انتقاد کرده است.

آقای ترامپ تهدید کرده تا زمانی که مکزیک هزینه ساخت دیوار را ندهد، به عنوان رئيس جمهور مانع فرستادن پول نقد از سوی مکزیکی ها به کشورشان خواهد شد.

به گفته کیتی واتسون خبرنگار بی بی سی در مکزیک این تهدید باعث نگرانی خیلی از مکزیکی ها شده که از بستگان نزدیک در آمریکا کمک مالی دریافت می کنند.

آقای ترامپ مکزیک را از عوامل تضعیف بازار کار در آمریکا می داند و می گوید شرکت های آمریکایی کارخانه هایشان را برای کار ارزان در جنوب مرز مستقر می کنند.

او در ماه فوریه گذشته گفته بود:‌ "مکزیک تقریبا بیش از هر کشور دیگری ما را تیغ می زند."