معاون نخست وزیر کره شمالی 'اعدام شد'

حق نشر عکس AP
Image caption تصویر کیم یونگ جین (نفر وسط) در کنار کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی - کیم یونگ جین به داشتن ظاهری یاس‌آور متهم شده بود

یک مقام ارشد دولت کره شمالی اعدام و دو مقام دیگر توبیخ شده‌اند.

سخنگوی وزارت امور وحدت دو کره در دولت کره جنوبی به نقل از "منابع موثق" گفته است که کیم یونگ جین، معاون نخست وزیر کره شمالی در امور آموزش و پرورش آن کشور به اعدام محکوم شد و حکم او به اجرا در آمد. همچنین، کیم یونگ چول، رئیس پرقدرت وزارت جبهه متحد، مسئول روابط بین دو کره در دولت کره شمالی، به گذراندن دوره بازپروری انقلابی و یک مقام وزارت تبلیغات به "اقدامات توبیخی" محکوم شده‌اند.

براساس این گزارش، معاون نخست وزیر کره شمالی در ماه ژوئیه تیرباران شد و دوره یکماهه بازپروری کیم یونگ چول هم در در اواسط ماه اوت در یک مزرعه روستایی پایان یافت. کیم یونگ جین تا سال ٢٠١٢ سمت وزارت آموزش و پرورش را در اختیار داشت و در آن سال، به مقام معاونت نخست وزیر در امور آموزش و پرورش ارتقا یافت.

منابع کره شمالی اطلاعاتی در مورد تنبیه این سه مقام دولتی منتشر نکرده‌اند اما به گزارش رسانه‌های کره جنوبی، دلیل محکومیت کیم یونگ جین حضور در مراسم عمومی با ظاهری یاس آور و سرخورده و علت محکومیت کیم یونگ چول انحراف از موازین فروتنی انقلابی بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption سال گذشته منابع کره شمالی اعدام هیو یونگ چول، وزیر دفاع آن کشور را تایید کردند

اقدامات تنبیهی علیه این سه مقام برجسته دولتی، در صورتی که صحت داشته باشد، نشانه آن است که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، بار دیگر در صدد تحکیم موقعیت خود در نظام حکومتی آن کشور از طریق پاکسازی افراد مظنون به عدم وفاداری کامل به او و همچنین، ایجاد جو ارعاب برای جلوگیری از هرگونه انتقاد برآمده است.

در سال ٢٠١٢، منابع کره شمالی تایید کردند که جنگ سونگ تک، شوهر عمه رهبر کره شمالی که از او با عنوان فرد دوم در ساختار قدرت نام برده می‌شد، به جرم "جناح گرایی"، عقاید اقتصادی مجرمانه و ابراز عدم اعتماد به رهبری محاکمه و به اعدام محکوم شده است. این منابع گفتند که حکم اعدام با استفاده از تیربار ضدهوایی به اجرا گذاشته شد. در پی انتشار این خبر، رسانه‌های کره شمالی پیام‌های متعدد مقامات و مردم عادی را در حمایت از صدور و اجرای حکم اعدام منتشر کردند. سال گذشته نیز تایید شد که هیون یونگ چول، وزیر دفاع کره شمالی به خاطر "ضعف در ابراز وفاداری به رهبری" اعدام شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تائی یونگ هو، معاون سفیر کره شمالی در لندن اخیرا به کره جنوبی پناهنده شد

کیم جونگ اون پس از مرگ پدرش کیم جونگ ایل در سال ٢٠١١ درحالیکه هنوز به سی سالگی نرسیده بود به عنوان "دبیر اول حزب کارگران کره" و "رئیس کمیسیون نظامی مرکزی" رهبری کره شمالی را در دست گرفت. در دوره رهبری او، کره شمالی موضعی انعطاف ناپذیرتر از گذشته را در زمینه روابط خارجی و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی اتخاذ کرده و به نظر می‌رسد که در داخل نیز شدت عمل بیشتری علیه هرگونه انحراف از اطاعت کامل از رهبری به کار رفته است.

نظام حکومتی کره شمالی براساس ایدئولوژی خاصی شکل گرفته که اصول اولیه آن را محوریت رهبری، خودکفایی اقتصادی به منظور بی‌نیازی از خارج و مقاومت در برابر فشار خارجی، تشکیلات حزبی واحد برای بسیج و سازمان‌دهی حمایت مردمی از نظام و موقعیت برتر ارتش به عنوان مدافع نظامی سیاسی تشکیل می‌دهد. رهبر کره شمالی تعیین کننده سیاست‌های این کشور در تمامی زمینه‌هاست و از همگان انتظار می‌رود تابع محض نظرات و دستورهای او باشند.

حق نشر عکس KNCA
Image caption از مردم کره شمالی انتظار می‌رود تابع محض رهبر باشند

کره شمالی ارتباط شهروندان آن کشور با خارج را به شدت محدود کرده و از دسترسی آنان به اطلاعات از خارج و انتشار اخبار مربوط به شرایط داخلی آن کشور در خارج جلوگیری می‌کند. سفر شهروندان کره شمالی به خارج بسیار محدود و منحصر به افراد نزدیک به مراکز قدرت است و سفر اتباع خارجی به کره شمالی نیز به سادگی امکانپذیر نیست. در برخی موارد، کره شمالی بازدید کنندگان خارجی را به اقداماتی مانند جاسوسی، فعالیت ضد دولتی و تبلیغات علیه نظام حکومتی متهم و بازداشت کرده و برای آزادی آنان، خواستار کسب امتیازاتی از خارج شده است.

نهادهای بین‌المللی وضعیت حقوق بشر در کره شمالی را نگران‌کننده می‌دانند و کره شمالی یکی از چند کشوری است که شورای حقوق بشر سازمان ملل برای آنها گزارشگر ویژه تعیین کرده هر چند هرگز به گزارشگر ویژه اجازه سفر به آن کشور داده نشده است. گفته می‌شود هر ساله صدها تن از مردم کره شمالی به ظن عدم وفاداری مطلق به نظام حکومتی و اتهامات سیاسی دیگر اعدام یا به حبس در زندان و اردوگاه‌های کار اجباری موسوم به "مراکز بازپروری" محکوم می‌شوند.

حق نشر عکس AFP
Image caption کیم جونگ اون هنگام ارائه رهنمود حین بازدید از کارخانه پلاستیک سازی- رهبر کره شمالی تعیین کننده سیاست‌های آن کشور

براساس اطلاعات پراکنده‌ای که گاه از کره شمالی به دست می‌آید، اقتصاد آن کشور به خاطر مدیریت نامناسب و هزینه سنگین برنامه‌های نظامی و امنیتی حکومت، وضع نامساعدی دارد و تحریم‌های خارجی علیه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی و کاهش کمک‌های خارجی فشار اقتصادی بر مردم را افزایش داده است.

دولت کره شمالی با این شعار که که کشورهای "امپریالیستی" همواره در صدد اشغال خاک این کشور و براندازی حکومت مردمی و انقلابی آن هستند، بخش عمده‌ای از منابع ملی را به مصارف نظامی می‌رساند. به همین دلیل هم این نگرانی وجود داشته که کمک‌های خارجی هم به جای کاهش مشکلات اقتصادی مردم، به تشکیلات نظامی و نظامیان اختصاص می‌یابد.

خبر اعدام معاون نخست وزیر کره شمالی چند روز پس از آن انتشار می‌یابد که مقامات کره شمالی تایید کردند که معاون سفیر آن کشور در بریتانیا همراه با اعضای خانواده خود به کره جنوبی پناهنده شده است.

منابع کره شمالی هنوز اعدام معاون نخست وزیر آن کشور را تایید نکرده‌اند. در گذشته، در چند مورد اخبار مربوط به اعدام مقامات کره شمالی بعدا توسط مقامات آن کشور تکذیب شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption تلویزیون‌های کره جنوبی تصاویرقبلی کیم یونگ جین در مراسم رسمی را پخش کردند