مخالفان رئیس جمهوری زیمبابوه از مردم خواستند در خانه بمانند

حق نشر عکس AP
Image caption هدف از حرکت اعتراضی اخیر وادار کردن موگابه به کناره‌گیری از قدرت بوده است

مخالفان دولت زیمبابوه از مردم خواسته‌اند روز چهارشنبه، ١٠ شهریور (٣١ اوت) به منظور وادار کردن رابرت موگابه، رئیس جمهوری، به کناره‌گیری از قدرت در خانه‌ بمانند و سر کار خود حاضر نشوند.

هاردلایف مودزینگوا، از اعضای گروه "تاجاموکا - سسیجیکله" متشکل از مخالفان ادامه زمامداری آقای موگابه، در گفتگو با خبرنگاران در هراره، پایتخت، اعتصاب عمومی روز چهارشنبه را "مادر همه اعتراضات" توصیف کرد و از مردم خواست تا به طور کامل در این حرکت اعتراضی شرکت کنند.

در هفته های اخیر، شهر هراره و برخی دیگر از نقاط زیمبابوه شاهد تظاهرات اعتراضی مردم علیه شرایط بد اقتصادی و ناتوانی دولت در مقابله با آن بوده‌اند. آقای مودزینگوا گفته است که با توجه به بحران اقتصادی کنونی، باید انتظار داشت که حکومت رابرت موگابه "به زودی سقوط کند."

به گفته مخالفان، سیاست اقتصادی دولت طی چند سال گذشته همراه با کاهش کمک‌های اقتصادی خارجی باعث شده است تا بسیاری از صنایع تعطیل و کارگران آنها بیکار شوند. تصمیم دولت به انتشار اسکناس جدید بر نگرانی در مورد تشدید تورم، سقوط ارزش پول ملی و تشدید بی‌ثباتی اقتصادی این کشور افزوده است.

حزب حاکم زانو پی‌اف، که رابرت موگابه رهبری آن را در دست دارد، تهدید کرده است که در صورت ادامه اعتراضات، جوانان عضو حزب را بسیج کرده و برای مقابله با تظاهرکنندگان به خیابان‌ها خواهد فرستاد.

حق نشر عکس AFP
Image caption تظاهرات ضد دولتی اخیر به خشونت کشیده شده است

کودزایی چیاپانگا، معاون دبیرکل زانو پی‌اف در اجتماع چند صد تن از جوانان عضو حزب گفت که نباید به اعضای حزب "حرکت برای تغییر دموکراتیک" و سایر احزاب طرفدار دموکراسی اجازه داد تا به میل خود به خیابان‌ها بریزند و افزود که فقط حزب زانو پی‌اف باید اجازه داشته باشد هر زمانی که مایل است دست به تجمع بزند.

آقای چیاپانگا گفت: "مخالفان به نفرات پلیس حمله می‌کنند، مرتکب غارت فروشگاه‌ها و خسارت به اموال عمومی می‌شوند. ما حزب حاکم هستیم و نباید اجازه بدهیم این وضعیت ادامه یابد و جوانان حزبی باید آمادگی داشته باشند تا هر وقت مخالفان به خیابان‌ها می‌آیند، به پلیس برای دستگیری آنان کمک کنند."

شرایط وخیم اقتصادی و افزایش نارضایی عمومی در زیمبابوه باعث وحدت نظر بین احزاب و گروه‌های مخالف شده که تا پیش از این، گرفتار چند دستگی بوده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption اعضای حزب حاکم زانو پی‌اف گفته‌اند به مخالفان اجازه برگزاری تظاهرات نخواهند داد

روز دوشنبه این هفته، دادگاهی در هراره رسیدگی به پرونده شصت و هشت تن از معترضان را آغاز کرد. این افراد در جریان تظاهرات روز جمعه دستگیر و به اخلال در نظم عمومی متهم شده‌اند. در جریان تظاهرات روز جمعه، ماموران پلیس ضد شورش به تظاهرکنندگان حمله کردند و بین دو طرف درگیری روی داد. دولت زیمبابوه این تظاهرات را غیرقانونی اعلام کرده بود اما مخالفان با مراجعه به دادگاه، توانستند حکم لغو این دستور را دریافت کنند.

رابرت موگابه از زمان استقلال زیمبابوه در سال ١٩٨٠ قدرت را در دست داشته است. او تا سال ١٩٨٧ نخست وزیر زیمبابوه بود و در آن سال، با اصلاح قانون اساسی و ایجاد نظام ریاستی، به ریاست جمهوری انتخاب شد و هنوز هم در این سمت باقی است و نشانه ای از تمایل او به کناره گیری از قدرت دیده نمی شود. مخالفان آقای موگابه در سلامت انتخابات ریاست جمهوری دوره‌های اخیر ابراز تردید کرده‌اند.

مخالفان رابرت موگابه سیاست‌های اقتصادی او و فساد گسترده را مسئول شرایط وخیم کنونی می‌دانند اما آقای موگابه مشکلات داخلی را به توطئه کشورهای غربی، به خصوص بریتانیا نسبت می‌دهد. موضعگیری‌های آقای موگابه به خصوص فشار بر احزاب و فعالان سیاسی مخالف دولت نگرانی کشورهای غربی در مورد نقض حقوق دموکراتیک مردم زیمبابوه را در پی آورده و باعث قطع یا کاهش کمک خارجی به این کشور شده است.