قرائت 'پیام اسلام کریمف' از تلویزیون ازبکستان

حق نشر عکس AFP

در حالی که گمانه‌زنی ها درباره وضعیت سلامتی اسلام کریمف، رئیس جمهوری ازبکستان، ادامه دارد، تلویزیون دولتی این کشور بیانیه‌ای را به نقل از او و در روز سالگرد استقلال این کشور قرائت کرده است.

ناظران می‌گویند که انتشار این بیانیه با هدف خنثی کردن گزارش مخالفان است که می‌گویند آقای کریمف مرده است.

آقای کریمف همه ساله در مراسم سالگرد استقلال این کشور شرکت و سخنرانی می‌کرد. به دلیل بیماری آقای کریمف، دولت این کشور همه مراسم‌ از پیش تدارک دیده شده برای این روز را لغو کرد.

همزمان لاله کریمووا طلایووا، یکی از دختران آقای کریمف گفته است که حمایت مردمی از پدرش به بهبود وضعیت او کمک خواهد کرد.

دو روز پیش خانم کریمووا گفت که پدرش دچار سکته مغزی شده و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است.

هرچند وضعیت سلامت اسلام کریمف "پایدار" ارزیابی شده، ولی بحث و گفتگوها در فضای مجازی درباره اینکه چه کسی پس از درگذشت احتمالی او زمام امور در ازبکستان را به دست خواهد گرفت، داغ شده است.

به گفته خبرنگاران جانشین مشخصی برای آقای کریمف وجود ندارد و همین نکته به بحث درباره جنگ قدرت برای جانشینی احتمالی او افزوده است.

اسلام کریمف که ۷۸ سال دارد، مدت‌ها قبل از فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۸۹ به عنوان دبیر اول حزب کمونیست ازبکستان زمام امور را در این کشور پرجمعیت آسیای میانه در دست گرفت. سال ۱۹۹۰ پارلمان ازبکستان او را به عنوان رئیس جمهور این کشور برگزید و سال ۱۹۹۱ در نخستین انتخابات ریاست جمهوری پس از کسب استقلال از اتحاد جماهیر شوروی رئیس جمهوری ازبکستان شد.

گروه‌های مدافع حقوق بشر آقای کریمف را همواره به استبداد و سرکوب مخالفان و استفاده از همه‌پرسی‌های اصلاح قانون اساسی برای تمدید دوره ریاستش در ازبکستان متهم کرده اند.