دانشگاه جرج‌تاون آمریکا برای نوادگان 'بردگانش' خدمات ویژه گذاشت

حق نشر عکس Getty
Image caption دانشگاه جرج‌تاون تحت فشار قرار گرفته تا به نقش خود در تاریخچه برده‌داری آمریکا نگاهی پندآموز بیندازد

دانشگاه جرج‌تاون آمریکا که یکی از برجسته‌ترین موسسات آموزش عالی در جهان است اعلام کرده برای پذیرش نوادگان بردگانی که این دانشگاه در قرن ۱۹ در اختیار داشته و فروخته، خدمات ویژه‌ای در نظر گرفته است.

در سال ۱۸۳۸، این دانشگاه شناخته شده، ۲۷۲ نفر از مردان و زنان سیاه‌پوستی که در اختیار داشت را در 'بازار بردگان' فروخت.

اکنون این دانشگاه که مرکز آن در واشنگتن دی.سی.، پایتخت، قرار دارد پروژه‌ای برای 'جبران' اعمال دو قرن پیش خود در نظر گرفته و اعلام کرده آماده است به نوادگان آن گروه از بردگان برای پذیرش در این دانشگاه خدمات ویژه‌ای ارایه کند.

همزمان نهادهای حقوق‌بشری و فعالان اجتماعی تغییر نام این دانشگاه را خواستار شده‌اند و پیشنهاد کرده‌اند که نام یکی از آن بردگان بجای نام فعلی دانشگاه جایگزین شود.

آنها همچنین از دانشگاه جرج‌تاون خواسته‌اند بودجه تحقیقاتی ویژه‌ای برای پژوهش در زمینه برده‌داری اختصاص دهد.

دانشگاه جرج‌تاون هم همچون دیگر دانشگاه‌های آمریکایی تحت فشار اذهان عمومی و درخواست نهادهای حقوق‌بشری است تا در زمینه نقش خود در دوران برده‌داری تحقیق و تامل کند.

این دانشگاه به طور ویژه تحت فشار بوده است تا در مورد اتهام فروش تعداد زیادی از زنان و مردان، در سال ۱۸۳۸، برای تامین بدهی‌های دانشگاه پاسخگو باشد.

این 'برده‌فروشی بزرگ' موضوع تحقیقات تاریخی فراوان و مستندهای متعددی بوده است و محققان موفق شده‌اند رد برخی از این مردان و زنان فروخته شده را پیدا کنند؛ آن طور که تحقیقات نشان داده، تعدادی از این زنان و مردان سیاه‌پوست، در سال ۱۸۳۸، برای ساخت و ساز و آبادسازی مناطقی در جنوب آمریکا به ایالت لوئیزیانا برده شده بودند.