آمریکا و چین معاهده اقلیمی پاریس را تصویب کردند

حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا و چین تولید کننده چهل درصد ازدی اکسید کربن در جهان هستند

آمریکا و چین ، تولید کننده حدود ۴۰ درصد از دی اکسید کربن در جهان هر دو رسما معاهده اقلیمی پاریس را تصویب کردند.

به گفته تحلیلگران این گامی بزرگ در جهت عملی شدن معاهده اقلیمی پاریس است.

میزان انتشار گاز دی اکسید کربن از عوامل مهم در پدیده تغییرات اقلیمی به شمار می رود.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هنگام ورود به اجلاس سران کشورهای گروه ۲۰ گفت: "تاریخ درباره تلاش امروز ما به عنوان موضوعی مهم قضاوت خواهد کرد."

آقای اوباما گفت: توافق پاریس به ما لحظه ای را یاد آوری می کند که تصمیم گرفتیم سیاره مان را حفظ کنیم.

آقای اوباما همچنین در کنفرانسی خبری با حضور شی جینگ پینگ، رئیس جمهورچین از تمایل دو کشور برای همکاری در این زمینه خبر داد.

رئیس جمهور آمریکا ابراز امیدواری کرد که تصویب این معاهده بتواند به دیگر کشورهای جهان انگیزه لازم را بدهد.

قبل از چین، ۲۳ کشوری که بیش از یک درصد از دی اکسید کربن را در جهان تولید می کنند، موافقت خود رابا این معاهده اعلام کردند.

هدف اصلی این معاهده گسترش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است و کشورهای عضو سازمان ملل را به کاهش تصاعد گازهای گلخانه‌ای به میزان ۳۲ درصد تا سال ۲۰۳۰ دعوت می‌کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption برای اجرایی شدن معاهده پاریس باید حداقل ۵۵ کشور که مسئول انتشار ۵۵ درصد تصاعد گازهای گلخانه‌ای جهان هستند آن را امضا کنند

قرار بود چین و آمریکا که بزرگترین اقتصادهای جهان را دارند در جریان اجلاس گروه ۲۰ از تصویب نهایی این معاهده در مجامع قانون‌گذاری خود خبر دهند.

ماه دسامبر گذشته در جریان اجلاس اقلیمی پاریس، کشورهای عضور سازمان ملل متحد طی یک توافق تاریخی داوطلبانه خود را موظف کردند که برای کاهش تولید دی‌اکسیدکربن و سایر گازهای گلخانه‌ای اهداف خود را تعیین و اعلام کنند.

در کنفرانس سال گذشته پاریس، حضور و حمایت شی جین‌پینگ و باراک اوباما، روسای جمهوری چین و آمریکا عامل مهمی در دستیابی به این توافق بود و اکنون اعلام خبر تصویب شدن مفاد این معاهده در مجامع قانون‌گذاری دو کشور می‌تواند خبری امیدوارکننده برای دوست‌داران محیط‌زیست تلقی شود.

در معاهده پاریس همچنین یک طرح جامع و بلندمدت با هدف محدود کردن میزان افزایش دمای جهانی زیر دو درجه سانتیگراد مطرح شد.

برای آن که این معاهده اجرایی شود باید حداقل ۵۵ کشور که مسئول انتشار ۵۵ درصد تصاعد گازهای گلخانه ای جهان هستند آن را امضا کنند.

اکنون با امضای فقط دو کشور آمریکا و چین درصد تولید گازهای گلخانه‌ای‌ کشورهای امضاکننده به ۴۰ درصد خواهد رسید که اجرایی شدن این معاهده را بیش از هر زمان دیگری به واقعیت نزدیک می‌کند.

بیشتر بخوانید:

بیانیه آمریکا و چین در مورد امضای معاهده اقلیمی پاریس

روی خط پاریس ۱۱ – ده ویژگی یک پیمان خوب اقلیمی