قوت گرفتن 'شایعه مرگ' رئیس‌جمهوری ازبکستان

حق نشر عکس AFP
Image caption اسلام کریمف از زمان انحلال اتحاد جماهیر شوروی، رئیس‌جمهور ازبکستان بوده است

بسیاری از خبرنگاران و چهره‌های سرشناس در ازبکستان با انتشار پیام‌های حزن‌انگیز در شبکه‌های اجتماعی گمانه‌زنی‌ها در مورد وخامت حال و احتمالا مرگ اسلام کریمف، رئیس‌جمهوری این کشور را تقویت کرده‌اند.

با وجود این که دولت رسما اطلاعیه‌ای در این باره منتشر نکرده اما از سمرقند گزارش شده کارگران شهرداری مشغول آب و جارو کردن خیابان‌ها شده‌اند که می‌تواند نشانی از آماده شدن زادگاه آقای کریمف برای برگزاری مراسمی مهم تلقی شود.

روز دوشنبه یکی از دختران آقای کریمف از سکته مغزی او خبر داده بود، اما دولت ازبکستان از آن روز تاکنون درباره وضعیت جسمی آقای کریمف سکوت کرده است.

گزارشگران می‌گویند جانشین مشخصی برای اداره کشور پس از آقای کریمف وجود ندارد.

آقای کریمف در ۲۵ سال گذشته و از زمان استقلال ازبکستان از اتحاد جماهیر شوروی سابق، رهبری این کشور آسیای میانه را بر عهده داشته است.

مطابق قانون اساسی ازبکستان در صورت مرگ رئیس جمهوری، رئیس مجلس این کشور قدرت را برای سه ماه و پیش از برگزاری انتخابات بر عهده می‌گیرد.

اسلام کریمف مدت‌ها قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۸۹ به عنوان دبیر اول حزب کمونیست ازبکستان زمام امور در این کشور در دست گرفت.

سال ۱۹۹۰ پارلمان ازبکستان او را به عنوان رئیس‌جمهوری برگزید و در سال ۱۹۹۱ در نخستین انتخابات ریاست‌جمهوری پس از کسب استقلال از اتحاد جماهیر شوروی، رئیس‌جمهوری ازبکستان شد.

بیشتر بخوانید:

اسلام کریمف، رئیس جمهوری ازبکستان، سکته مغزی کرده

قرائت 'پیام اسلام کریمف' از تلویزیون ازبکستان

خبرهای مبنی بر بیماری آقای کریمف در حالی است که دولت ازبکستان به مراسم تجلیل از استقلال این کشور که هر سال اول سپتامبر دایر می‌شود، تدارک می‌دید.

آقای کریمف همه ساله در این مراسم شرکت و سخنرانی می‌کرد اما دیروز (۳۱ اوت) تلویزیون دولتی این کشور بیانیه‌ای را به نقل از او و در روز سالگرد استقلال این کشور قرائت کرد. همچنین

به دلیل بیماری آقای کریمف، دولت این کشور همه مراسم‌ از پیش تدارک دیده شده برای روز استقلال ازبکستان را لغو کرد.

ناظران می‌گویند که انتشار این بیانیه با هدف خنثی کردن گزارش مخالفان است که می‌گویند آقای کریمف درگذشته است.

رئیس جمهوری ازبکستان آخرین بار روز ۱۷ اوت (دو هفته پیش) ضمن دیدار با وزیر کشور کره‌جنوبی در تلویزیون ظاهر شد.

بعد از آن هر چند اسنادی با امضای او منتشر شده، ولی خود او در ملاء عام ظاهر نشده است.

گروه‌های مدافع حقوق‌بشر آقای کریمف را همواره به استبداد و سرکوب مخالفان و استفاده از همه‌پرسی‌های اصلاح قانون اساسی برای تمدید دوره ریاستش در ازبکستان متهم کرده‌اند.

او با نورسلطان نظربایف و امامعلی رحمان، روسای جمهوری قزاقستان و تاجیکستان، از رهبران کشورهای آسیای میانه با طولانی‌ترین دوره ریاست جمهوری محسوب می‌شود.