راخوی باز هم از تشکیل دولت در اسپانیا بازماند

حق نشر عکس EPA
Image caption آقای راخوی مجددا در تلاش برای تشکیل دولت شکست خورد

ماریانو راخوی، کفیل نخست‌وزیری اسپانیا، نتوانست از پارلمان برای تشکیل دولت اقلیت رای اعتماد بگیرد. به این ترتیب اگر ظرف دو ماه آینده احزاب حاضر در پارلمان نتوانند به توافقی برسند، احتمالا اسپانیا برای برگزاری سومین انتخابات پارلمانی در فاصله حدود یک سال آماده می‌شود.

پیش از این تلاش‌ها برای تشکیل دولت ائتلافی شکست خورد و اگر چه حزب محافظه‌کار مردم اکثریت پارلمان را ندارد، ماریانو راخوی رهبر این حزب سعی کرد برای تشکیل دولت اقلیت از پارلمان رای اعتماد بگیرد.

روز چهارشنبه یک بار برای تشکیل دولت اقلیت در پارلمان اسپانیا رای‌گیری شد که این پیشنهاد رای نیاورد. روز جمعه نیز ماریانو راخوی مجددا در کسب رای اعتماد برای تشکیل دولت شکست خورد.

حزب میانه سیودادانوس (شهروندان) و حزب کوچکی از جزایر قناری از آقای راخوی حمایت کردند اما ۱۷۰ رای آنان در پارلمان ۳۵۰ نفری اسپانیا برای رای اعتماد به نخست وزیر جدید کافی نبود.

۱۸۰ نماینده حزب سوسیالیست، ائتلاف ضد اقتصاد ریاضتی یونیدوس پودموس (با هم می‌توانیم) به همراه احزب محلی باسک و کاتالونیا علیه ماریانو راخوی رای دادند.

اسپانیا از دسامبر سال گذشته میلادی در بن‌بستی سیاسی گیر کرده است و هیچ یک از احزاب قادر نبوده‌اند دولت تشکیل دهند.

به دنبال بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸ اسپانیا با بحران بدهی و بیکاری بالا، به ویژه در میان جوانان رو به رو بوده است و سیاست‌های اقتصاد ریاضتی دولت راستگرای این کشور بخش‌هایی از جامعه را به شدت خشمگین کرده است.

مطالب مرتبط