مراسم تدفین اسلام کریمف در سمرقند برگزار می‌شود

حق نشر عکس Reuters

مراسم تدفین اسلام کریمف، رئیس‌جمهوری ازبکستان که در ۷۸ سالگی درگذشت، امروز در سمرقند برگزار می‌شود.

دولت ازبکستان روز جمعه، شش روز پس از آن که او به بیمارستان منتقل شد، خبر مرگ آقای کریمف را تائید کرد.

در بیانیه مشترک پارلمان و کابینه وزیران ازبکستان که شب گذشته منتشر شد، آمده است که آقای کریمف روز جمعه ۲ سپتامبر در شهر تاشکند در اثر سکته مغزی شدید که منجر به "تغییرات غیر قابل بازگشت در مغز او و از کار افتادن اعضای متعدد بدنش" شد، درگذشته است.

سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام شده است.

ببینید‌: آلبوم عکس‌ مراسم تدفین اسلام کریمف

مراسم تدفین آقای کریمف در حالی برگزار می‌شود که جانشین احتمالی او هنوز مشخص نیست.

از شوکت میرضیائف، نخست‌وزیر ازبکستان به عنوان یکی از جانشینان احتمالی او یاد می‌شود.

با مرگ آقای کریمف،نعمت‌الله یولداشف، رئیس مجلس سنا طبق قانون اساسی ازبکستان مسئولیت اداره کشور را تا زمان برگزاری انتخابات عمومی به عهده خواهد داشت.

آقای کریمف به مدت ۲۷ سال به طور مستبدانه بر این کشور حکومت کرد و گروه‌های حقوق بشری،نحوه حکومتداری او را طی این سال‌ها به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند.

یک گزارش سازمان ملل متحد، استفاده شکنجه در ازبکستان را نهادینه شده توصیف کرده است.

آقای کریمف در توجیه استفاده از چنین روش‌هایی به خطر پیکارجویان اسلامگرا در کشورش اشاره می‌کرد که با افغانستان هم‌مرز است.

پیش از آن که دولت ازبکستان مرگ آقای کریمف را تائید کند، نخست‌وزیر ترکیه به طور زنده به مقام‌های ازبکستان تسلیت گفته بود.

قرار است شماری از رهبران کشورهای منطقه در مراسم تدفین آقای کریمف شرکت کنند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و علی لاریجانی، رئیس‌ مجلس ایران نیز مرگ آقای کریمف را تسلیت گفته‌اند.

از ایران محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در این مراسم شرکت می‌کند. از روسیه نیز دمیتری مدودف، نخست‌وزیر این کشور در مراسم حاضر می‌شود.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان هم به منظور شرکت در مراسم تدفین اسلام کریمف رئیس جمهور ازبکستان، به سمرقند رفته است

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در بیانیه‌ای گفت که کشورش به همکاری با ازبکستان، استقلال و امنیت و آینده متکی به حقوق تمامی شهروندان آن کشور متعهد است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز مرگ آقای کریمف را "ضایعه‌ای بزرگ" برای مردم ازبکستان خوانده است.

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان هم با ارسال پیامی به نعمت الله یولداشف، رئیس مجلس سنای ازبکستان، گفته است: "مردم قزاقستان با مردم برادر ازبکستان همدردی خود را در مورد ضایعه بی محل و بی بازگشت آنها ابراز می‌دارند. از درگذشت دوستم که طی ۳۰ سال گدشته دوش با دوش هم کار کردیم، اندوهگینم."

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، نیز از اولین رهبرانی بود که شب گذشته پس از تائید مرگ اسلام کریمف پیام تسلیت خود را "به مردم برادر ازبکستان" منتشر کرد.

الماسبیک آتمبایف، رئیس حمهوری قرقیزستان، با ارسال نامه‌ تسلیت به تامارا کریمف، همسر اسلام کریمف و نعمت الله یولداشف، رئیس مجلس عالی ازبکستان، گفته است: "ما اسلام کریمف را به عنوان رفیق بزرگتر خود می‌شناسیم که از صمیم قلب برای تحکیم روابط قرقیزستان و ازبکستان تلاش می‌کرد."

قربانگلی بردی‌محمدف، رئیس جمهوری ترکمنستان، سفر خود به قرقیزستان برای شرکت در مسابقات ورزشی کوچیان را لغو کرده و قرار است برای شرکت در مراسم خاک‌سپاری اسلام کریمف به شهر سمرقند سفر کند.

مطالب مرتبط