ادامه واکنش‌ها به 'بی‌اعتنایی' فوتبالیست آمریکایی به سرود ملی

حق نشر عکس AP
Image caption کالین کپرنیک برای بار دوم هنگام نواخته شدن سرود آمریکا روی زمین نشست

پلیس تهدید کرده اگر تیم فوتبال سانفرانسیسکو در برابر 'بی‌اعتنایی' بازیکنش کالین کپرنیک، به نواخته شدن سرود ملی اقدامی نکند، پلیس محافظت از بازی‌های خانگی این تیم را متوقف می‌کند.

در نامه‌ای اعتراضی که انجمن صنفی پلیس‌های شهر سانتا کلارا خطاب به تیم فوتبال فورتی‌نایترز (چهل و نُهی‌ها) نوشته آمده: "اداره‌کنندگان تیم فورتی‌نایترز هیچ تلاشی برای متوقف کردن بازیکن خود کالین کپرنیک و رفتار نامناسب، نادرست و فتنه‌برانگیز او نمی‌کنند و در صورت ادامه این عمل ماموران پلیس ما ممکن است در هنگام مسابقات این تیم حاضر به خدمت نشوند."

در این نامه اعتراضی انجمن صنفی پلیس‌های سانتا کلارا نوشته‌: "ماموران ما حق دارند که فقط در محیطی کار کنند که عاری از حملات غیرمنصفانه و اهانت‌آمیز باشد."

در بازی‌های خانگی تیم فوتبال آمریکایی فورتی‌نایترز که در ورزشکاه لی‌وایز شهر سانتا کلارا برگزار می‌شود حدود هفتاد پلیس انتظامات را برعهده می‌گیرند.

کالین کپرنیک، بازیکن برجسته فوتبال آمریکایی نخستین بار هفته پیش در هنگام نواخته شدن سرود ملی که بخشی از مراسم معمول مسابقات لیگ قهرمانی فوتبال آمریکاست، در حرکتی اعتراضی روی زمین نشست.

او سپس به رسانه‌ها گفت هدفش از این کار اعتراض به آنچه "نقض حقوق سیاه‌پوستان" خوانده می‌شود بوده و قصد دارد به این کارش ادامه دهد.

آقای کپرنیک روز شنبه (ششم شهریور) گفته بود: "من نمی‌توانم بایستم و به پرچم کشوری احترام بگذارم که به سیاهان و رنگین‌پوستان ظلم می‌کند".

کپرنیک، در ادامه اعتراضش به حقوق سیاهان، یک بار دیگر روز پنجشنبه هنگام نواخته شدن سرود نایستاد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کالین کپرنیک به خبرنگاران گفته هدفش اعتراض به آنچه "نقض حقوق سیاه‌پوستان" خوانده می‌شود است

او گفته پیام نهفته در این اعتراض آن است که: "مشکلات فراوانی در این کشور وجود دارد که باید با آنها روبرو شویم."

در دومین نایستادن برای سرود، اریک رِید، هم‌تیمی کالین کپرنیک هم با او همراه شد و در هنگام نواخته شدن سرود ملی نایستاد.

این رفتار کالین کپرنیک واکنش‌های مثبت و منفی بسیاری طی یک هفته گذشته در پی داشته است.

بیشتر بخوانید:

معترضان او که رفتارش را "اهانت به کشور" تعبیر می‌کنند در حال تهیه توماری هستند که تاکنون حدود ۵۳ هزار امضاءکننده داشته است.

آنها از سازمان لیگ فوتبال آمریکا (ان.اف.ال.) خواسته اند کپرنیک را به علت این رفتار جریمه کند.

ان.اف.ال. همان هفته گذشته اعلام کرده بود که اگرچه این سازمان احترام گذاشتن به سرود ملی را تشویق می‌کند اما ایستادن به هنگام نواخته شدن این سرود اجباری نیست.

باشگاه فوتبال فورتی‌نایترز و هم تیمی‌های کالین کپرنیک هم گفته بودند به حق او برای اعتراض مدنی احترام می‌گذارند.

همزمان این اقدام کالین کپرنیک، طرفداران فراوانی برایش فراهم کرده است.

گروهی از کهنه‌سربازان آمریکایی با به راه انداختن کمپینی در شبکه اجتماعی توییتر، از اقدام او در اعتراض به "نابرابری و تبعیض علیه سیاهان" حمایت کرده‌اند.

همزمان، جرمی لِین، بازیکن تیم سی‌هاوک شهر سیاتل هم در جانب‌داری از کالین کپرنیک، در ابتدای مسابقه این تیم در شهر اوکلند، به هنگام نواخته شدن سرود آمریکا، روی نیمکت نشت.

جرمی لِین، بعدا به خبرنگاران که از او پرسیده بودند پیام این کار او چه بوده گفت او هیچ پیامی ندارد و فقط می‌خواهد از حرکت اعتراضی کالین کپرنیک حمایت کند.

مطالب مرتبط