حزب آنگلا مرکل در انتخابات ایالتی آلمان از حزب دست راستی تندرو 'شکست خورد'

حق نشر عکس Getty
Image caption لایف-اریک هولم نامزد حزب آلترناتیو برای آلمان

نظرسنجی از کسانی که در انتخابات ایالت مکلنبورگ-فورپومرن آلمان رای داده‌اند نشان می‌‌دهد که حزب حاکم دمکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل شکست خورده است.

بر اساس این نظرسنجی حزب چپ میانه سوسیال دمکرات با ۳۰/۵ درصد آرا برنده انتخابات بوده و حزب دست‌راستی و تندروی "آلترناتیو برای آلمان" با ۲۱ درصد آرا در جای دوم قرار گرفته است.

حزب خانم مرکل صدراعظم آلمان هم ۱۹ درصد آرا را کسب کرده است.

لایف-اریک هولم نامزد حزب آلترناتیو برای آلمان پس اعلام نظرسنجی آن را باعث افتخار خواند و گفت : "از همه شیرین‌تر این است که ما حزب دمکرات مسیحی آنگلا مرکل را پشت سر گذاشتیم. این آغاز پایان مرکل به عنوان صدراعظم است."

ایالت ساحلی مکلنبورگ-فورپومرن در شمال شرقی آلمان، یکی از فقیرترین و کم‌جمعیت‌ترین ایالت‌های آلمان است که فقط ۱.۳ میلیون نفر در آن واجد شرایط رای‌ دادن هستند اما انتخابات این ایالت به عنوان معیاری برای انتخابات عمومی سال آینده قلمداد شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption جشن پیروزی حزب آلترناتیو برای آلمان

ایالت مکلنبورگ-فورپومرن که زمانی جزئی از آلمان شرقی سابق بود حوزه انتخابی خود خانم مرکل بوده است.

سیاست خانم مرکل برای پناه دادن به بیش از ۱.۱ میلیون پناهجو و آواره در سال گذشته، که عمدتا از کشورهای خاورمیانه خود را به آلمان رساندند، با انتقادهای بسیاری روبرو بوده است.

حوادثی از جمله تعرض به زنان در شهر کلن، حمله یک جوان ۱۶ ساله که به قتل ۹ نفر در مونیخ منجر شد، حمله پناهجویی با تبر و چاقو به مسافران قطار بین شهری در جنوب آلمان باعث شد تا حزب ضد مهاجرت و ضد اسلامی مثل آلترناتیو برای آلمان با استقبال مواجه شود.

با اینکه پیش از برگزاری این انتخابات تمام احزاب آلمان احتمال هر گونه ائتلافی را با حزب آلترناتیو برای آلمان منتفی دانسته بودند اما نتایج این نظر سنجی از شرکت‌کنندگان در انتخابات نشان می‌دهد که موضع خانم مرکل تضعیف شده و حزب آلترناتیو برای آلمان قدرت گرفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم مرکل در اجلاس جی‌بیست در چین در حال مذاکره با رهبران دنیا از جمله ولادمیر پوتین رییس جمهور روسیه است

نظر سنجی‌ها نشان می‌دهند که محبوبیت خانم مرکل در طول سال گذشته به کمترین حد خود در پنج سال گذشته تنزل پیدا کرده است.

با وجود تمام انتقادها، خانم مرکل سرسختانه از سیاست‌های مهاجرتی خود دفاع کرده است.

اما کسانی که از سیاست‌های خانم مرکل ناراضی هستند به احزاب تندرویی مثل حزب آلترناتیو برای آلمان روی آروده‌اند و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند این حزب می‌تواند در انتخابات سراسری تا دوازده درصد آرا را به دست آورد که آن را به سومین حزب بزرگ آلمان تبدیل خواهد کرد.

حزب دمکرات مسیحی خانم مرکل از سال ۲۰۰۶ جزء احزاب ائتلاف در ابالت مکلنبورگ-فورپومرن و اگر ۱۹ درصد رای پس از اعلام نتایج تایید شود، بدترین نتیجه این حزب در این ایالت خواهد بود.