آزادی تنها فعال زن نهضت اسلامی تاجیکستان از زندان

ظرفا رحمانی، تنها فعال زندانی زن حزب ممنوع شده نهضت اسلامی تاجیکستان، از زندان رها شده است.

سایت "پیام.نت" متعلق به حزب نهضت اسلامی، ضمن نشر این خبر نوشته است که خانم رحمانی روز دوشنبه از زندان آزاد شده و به خانه برگشته است.

سایت پیام نوشته: "سبب رهایی او را به نشانداد (شهادت) او علیه اعضای دیگر ریاست عالی حزب نهضت اسلامی که در نتیجه شکنجه از او گرفته شده است و فشار سازمان های بین المللی به حکومت تاجیکستان (مرتبط) می دانند."

یکی از پیوندان خانم رحمانی در صحبت با بی بی سی این خبر را تایید کرد.

دو هفته پیش مسئولان وزارت دادگستری تاجیکستان گفته بودند که خانم رحمانی ممکن است بر اساس قانون عفو که به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد استقلال تاجیکستان تصویب شد، از زندان رها شود.

ظرفا رحمانی که مشاور حقوقی حزب نهضت اسلامی بود، یک سال پیش در پی ناآرامی هایی در حوالی شهر دوشنبه که مقامات تاجیک آن را "تلاش کودتا" از سوی عبدالحلیم نظرزاده، معاون سابق وزارت دفاع، خوانده اند، همراه با ۱۲ نفر دیگر از اعضای ریاست عالی این حزب مخالف بازداشت شد.

پس از دو هفته بازداشت این افراد، فعالیت حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از سوی دادگاه عالی تاجیکستان ممنوع شد.

احکام دادگاه عالی تاجیکستان علیه اعضای بازداشتی حزب نهضت اسلامی پس از چند ماه محاکمه پشت درهای بسته در اواسط خردادماه اعلام شد. دو تن از این افراد، سعیدعمر حسینی و محمدعلی حیط، که از معاونان رهبر این حزب ممنوع شده بودند، به حبس ابد محکوم شدند.

یازده تن دیگر از اعضای ریاست و شورای سیاسی این حزب به مدت‌های طولانی (از ۱۴ تا ۲۸ سال) به زندان محکوم شدند. فقط ظرفا رحمانی که تنها زن فعال این حزب از جمله بازداشتیان بود، برای دو سال به زندان محکوم شد.

در ماه دسامبر سال گذشته برخی از سازمان های حقوق بشر بین المللی در استناد به پیوندان خانم رحمانی نوشته بودند که او در بازداشت مورد تجاوز واقع شده است، اما مقامات تاجیک این خبر را رد کردند.

دیرتر برخی از رسانه های محلی از قول منابع حزب نهضت اسلامی نوشته بودند که خانم رحمانی در جریان محاکمه پشت درهای بسته شواهدی علیه فعالان دیگر حزب ارائه داده و از دادگاه خواستار آزادی خود شده است، هرچند این خبر هم به طور مستقل تایید نشده است.

بر اساس قانون جدید عفو تاجیکستان که به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد استقلال این کشور تصویب شد، زنان، بویژه آنهایی که جرایم سنگینی را مرتکب نشده اند، معاف شده اند.

خانم رحمانی متولد سال ۱۹۷۲ در ولایت ختلان، در جنوب تاجیکستان است. او چهار فرزند دارد. او سه بار در انتخابات های پارلمانی سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ نامزد به مجلس نمایندگان شده است.