نشست گروه‌های مخالف دولت سوریه در لندن: اسد باید در شش ماه آینده برود

حق نشر عکس bbc

اعضای "کمیته عالی مذاکرات"، ائتلاف گروه‌های اصلی مخالفان دولت سوریه امروز چهارشنبه ۱۷ شهریور (۷ سپتامبر) در لندن برنامه خود را برای پایان دادن به جنگ داخلی پنج ساله سوریه اعلام کردند.

گروه‌های مذاکره کننده که از سوی عربستان سعودی پشتیبانی می‌شوند، در این گردهمایی مراحل و اقدامات لازم برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در سوریه و طرح پیشنهادی خودشان به نام "چشم‌انداز آینده سوریه" را ارائه دادند. آنها می‌گویند که در این برنامه جایی برای بشار اسد وجود ندارد.

ریاض حجاب، مذاکره‌کننده ارشد گروه مخالفان بشار اسد امروز گفت که آقای اسد باید در شش ماه آینده کنار برود تا مراحل انتقال قدرت در سوریه آغاز شود.

برنامه پیشنهادی این گروه به نام "چشم‌انداز آینده سوریه" شامل شش ماه مذاکرات و آماده سازی برای تأسیس یک دولت انتقالی است که از اعضای گروه‌های اصلی مخالف، دولت و جامعه مدنی سوریه تشکیل خواهد شد. این گروه انتقالی به مدت ۱۸ ماه اداره امور سوریه را به عهده خواهد گرفت و پس از آن انتخابات سراسری برگزار خواهد شد.

آقای حجاب می‌گوید که شروع کار دولت انتقالی با کنار کشیدن بشار اسد و چهره‌هایی که در سوریه "جنایت جنگی" انجام داده‌اند امکان پذیر است.

حق نشر عکس AFP

مراحل طرح پیشنهادی "چشم‌انداز آینده سوریه":

  • شش ماه مذاکره بین نمایندگان گروه‌های مخالف و دولت، بر اساس سند امضا شده در سال ۲۰۱۲ معروف به اعلامیه ژنو. هر دو طرف همچنین به آتش‌بس موقت تعهد خواهند داد، محاصره‌ها را بر خواهند داشت، به ارسال کمک‌های بشردوستانه اجازه کامل خواهند داد و زندانیان را آزاد خواهند کرد.
  • دوره انتقالی ۱۸ ماه طول خواهد کشید. این دوره با تاسیس یک دولت انتقالی با اختیارات کامل اجرایی و خروج بشار اسد و سایر مقامات دولت سوریه که به جنایت علیه بشریت متهم هستند آغاز خواهد شد. در طول این دوره، پیش‌نویس یک قانون اساسی جدید تهیه خواهد شد و یک نظام سیاسی دموکراتیک و فراگیر برقرار خواهد شد.
  • توافق بر سر تغییرات در قانون اساسی، اجرای نتایجی که از گفتگوی ملی به دست خواهد آمد و برگزاری انتخابات، همه زیر نظر سازمان ملل خواهد بود.

اما فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه کنار رفتن بشار اسد را رد کرده است. آقای مقداد به بی‌بی‌سی گفت که مردم سوریه خودشان باید برای آینده‌ خود تصمیم بگیرند و تقاضای برکناری رهبر منتخب یک کشور "باور کردنی نیست" و "سفیهانه" است. او اتهامات تقلب در انتخابات ریاست جمهوری اخیر سوریه را رد کرد.

عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی به بی‌بی‌سی گفت که پیشنهادات کمیته عالی مذاکرات نشان خواهد داد که آیا متحدان آقای اسد، از جمله روسیه و ایران، به ریاست جمهوری سوریه برای کنار کشیدن فشار خواهند آورد یا نه، اما در عین حال هشدار داد که هر برنامه دیگری به جز برکناری بشار اسد، باعث افزایش اقدامات نظامی خواهد شد.

این در حالی است که به نظر می‌رسد موفقیت‌های اخیر نظامی نیروهای وفادار به بشار اسد، احتمال اینکه او کنار بکشد را کم کرده است.

جرمی بوئن، سردبیر خاورمیانه بی‌بی‌سی که در دمشق به سر می‌برد می‌گوید که اگر طرح پیشنهادی برای آینده سوریه از سوی رهبران سیاسی یک ارتش پیروز که به دروازه‌های دمشق رسیده‌اند مطرح شده بود، می‌شد آن را به عنوان طرحی راه‌گشا برای آینده سوریه محسوب کرد. اما دمشق این طرح را رد خواهد کرد چرا که به نظر می‌رسد بشار اسد در مستحکم‌ترین موقعیت خود از زمان آغاز جنگ قرار دارد.

در حاشیه نشست لندن، رهبران گروه‌های مخالف دولت سوریه مذاکراتی هم با متحدان اصلی غربی و عرب خود خواهند داشت.

دولت بریتانیا از کمیته عالی مذاکرات پشتیبانی می‌کند و وزارت خارجه بریتانیا میزبان نشست امروز لندن است.