اوباما، دوترته و دیگر فحاشی‌های سیاسی معروف

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای دوترته بابت حرف‌هایش عذرخواهی کرده

رودریگو دوترته، رئیس‌جمهور فیلیپین، از این‌که باراک اوباما، همتای آمریکایی خود، را "حرام‌زاده" خوانده ابراز پشیمانی کرد.

این اظهارات جنجالی باعث شد تا رئیس‌جمهور آمریکا جلسه خود با آقای دوترته را که از پیش برنامه‌ریزی شده بود، لغو کند.

اما رهبر فیلیپین که سابقا هم به اشخاص سرشناس بی‌احترامی کرده تنها کسی نیست که باعث رنجش رهبران دیگر کشورها شده است.

از "پرستار دگرآزار" گرفته تا "خود ابلیس"، در زیر نگاهی می‌کنیم به برخی از به‌یادماندنی‌ترین نظراتی که از طرف یا درباره صاحبان قدرت بیان شده است.

عرفات، "پسر ۶۰٫۰۰۰ فاحشه" (۱۹۹۹)

حق نشر عکس Getty
Image caption یاسر عرفات مورد حمله لفظی وزیر دفاع سوریه قرار گرفت

مصطفی طلاس، وزیر دفاع وقت سوریه که به بددهانی معروف بود، یاسر عرفات، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، را "پسر ۶۰٫۰۰۰ فاحشه" خطاب کرد و باعث ایجاد یک مجادله دیپلماتیک با این سازمان شد.

ژنرال طلاس در جریان یک سخنرانی در سال ۱۹۹۹ به آقای عرفات حمله کرد و گفت: "تو باید به کاخ سفید می‌گفتی که بیت‌المقدس پایتخت کشور آتی فلسطینی است ولی در عوض مثل یک موش سکوت کردی و جرات نکردی حتی یک کلمه حرف حساب در دفاع از فلسطین یا بیت‌المقدس بزنی."

این اظهارات او با اعتراض ساکنان غزه روبه‌رو شد که از حمله شخصی به رهبرشان ناراحت شده بودند.

بوش "خود ابلیس" است (۲۰۰۶)

حق نشر عکس Getty
Image caption هوگو چاوز در سال ۲۰۰۶ گفت که آقای بوش "خود ابلیس" است

هوگو چاوز، رئیس‌جمهور وقت ونزوئلا، در سخنرانی آتشین خود در مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر ۲۰۰۶ جرج بوش را "خود ابلیس" معرفی کرد.

"ابلیس کاملا احساس راحتی می‌کند. ابلیس، خود شخص ابلیس، خانه را تسخیر کرده و خود ابلیس دیروز این‌جا بود. دیروز ابلیس به این‌جا آمد. دقیقا همین‌جا. و این‌جا امروز هم هنوز بوی گوگرد می‌دهد."

"دیروز، خانم‌ها و آقایان، از این منبر، رئیس‌جمهور ایالات متحده، آقایی که من ابلیس خطابش می‌کنم، این‌جا آمد و طوری حرف زد که انگار صاحب دنیا است. حقیقتا از موضع صاحب دنیا حرف زد."

آقای چاوز که بار دیگر در سال ۲۰۰۹ برای سخنرانی به مجمع عمومی رفته بود محتاطانه به دولت جدید آقای اوباما خوش‌آمد گفت. او به اطرافش نگاه کرد و گفت: "این‌جا دیگر بوی گوگرد نمی‌دهد. نه، بوی چیز دیگری در هوا است. بوی امید می‌دهد، و شما باید همیشه در دلتان امید داشته باشید."

فاراژ و "کهنه خیس" (۲۰۱۰)

حق نشر عکس Getty
Image caption نایجل فاراژ با "کهنه خیس" خواندن هرمن ون رومپوی باعث حیرت نمایندگان پارلمان اروپا شد

وقتی کسی در ابتدای جمله می‌گوید "نمی‌خواهم بی‌ادبی کرده باشم"، احتمالا باید خود را برای رنجش آماده کنید.

نایجل فاراژ، رهبر سابق حزب استقلال بریتانیا، در حالی که داشت برای بقیه نمایندگان پارلمان اروپا سخنرانی می‌کرد، چند دقیقه از سخنانش را به حمله شخصی به هرمن ون رومپوی اختصاص داد.

او گفت که کاریزمای رئیس شورای اروپایی "در حد یک کهنه خیس" است.

او نخست‌وزیر سابق بلژیک را با یک "صندوق‌دار دون‌پایه بانک" مقایسه کرد و مدعی شد که بلژیک "کشوری دوزاری" است.

این حمله، که مایه حیرت حضار شد، وقتی صورت گرفت که آقای ون رومپوی برای اولین بار در پارلمان اروپا حاضر می‌شد.

برلوسکونی و نگهبانان نازی (۲۰۰۳)

حق نشر عکس Getty
Image caption سیلویو برلوسکونی، نخست‌‍وزیر سابق ایتالیا، کلمه "نازی" را به کار برد و بحران دیپلماتیک ایجاد کرد

اظهارات سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر سابق ایتالیا، درباره مارتین شولتز، نماینده آلمانی پارلمان اروپا، و مقایسه او با "نگهبانان نازی" باعث ایجاد بحران سخت دیپلماتیک در اتحادیه اروپا شد.

نمایندگان پارلمان اروپا تهدید کردند که در صورتی که عذرخواهی رسمی نشود، رابطه کاری خود را با شورای اروپایی، عالیترین نهاد تصمیم‌گیری اتحادیه (که در آن زمان آقای برلوسکونی رئیسش بود) قطع خواهند کرد.

آقای برلوسکونی گفته بود که "من خبر دارم که شخصی دارد در ایتالیا فیلمی درباره اردوگاه اسیران نازی‌ها می‌سازد. می‌خواهم تو را برای نقش نگهبانی که از میان اسیران انتخاب می‌شود معرفی کنم – این نقش خیلی به تو می‌آید."

آقای برلوسکونی در مواجهه با جنجالی که اظهاراتش ایجاد کرده بود گفت: "سعی می‌کنم رفتاری حوصله سر بر پیشه کنم تا جنجال‌ها بخوابد. حتی شاید خیلی حوصله سر بر شوم، ولی راستش شک دارم که در توانم باشد."

سینه به سینه شدن تونی ابوت با پوتین (۲۰۱۴)

حق نشر عکس Getty
Image caption تونی ابوت در پی سرنگونی پرواز ام‌اچ ۱۷ تهدید کرد که با آقای پوتین "سینه به سینه" خواهد شد

تونی ابوت، نخست‌وزیر وقت استرالیا، در اقدامی جنجالی تهدید کرد که پیش از شروع اجلاس گروه ۲۰ در شهر بریزبن با ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، "سینه به سینه" شود.

این اظهارات آقای ابوت بعد از انهدام پرواز ام‌اچ ۱۷ هواپیمایی مالزی بر فراز اوکراین و کشته شدن ۲۹۸ سرنشین و خدمه آن صورت گرفت. ۳۸ استرالیایی در این واقعه جان خود را از دست دادند.

روسیه در آن زمان به خاطر حمایت از شورشی‌های جدایی‌طلبی که به سرنگونی این هواپیما متهم شده بودند مورد انتقاد قرار گرفته بود.

اصطلاح "سینه به سینه"، که در فوتبال استرالیایی کاربرد دارد، به معنی حمله مستقیم به بازیکنان حریف به قصد زمین زدن آن‌ها است.

البته برخودر آن‌ها در طول اجلاس صمیمی به نظر می‌رسید.

تشبیه کلینتون به یک "پرستار دگرآزار" (۲۰۰۷)

حق نشر عکس Getty
Image caption هیلاری کلینتون، نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا، از طرف بوریس جانسون به یک "پرستار دگرآزار" تشبیه شده بود

شاید هیلاری کلینتون رئیس‌جمهور بعدی آمریکا باشد و شکی نیست که برخورداری از حمایت رهبر "جهان آزاد" به نفع هر کسی است.

خانم کلینتون اصولا به شوخ‌طبعی معروف نیست و برای همین بعید است که از این توصیف بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، چندان خوشحال شده باشد.

آقای جانسون در سال ۲۰۰۷ گفت: "او موهایش را بور می‌کند، لب‌هایش کلفت است و با چشمان آبی و سرد خود به شما زل می‌زند – مثل پرستار دگرآزار یک تیمارستان."

او در سال ۲۰۱۶ گفت که صحبت‌هایش را از "چارچوب واقعی خود خارج کرده‌اند".

پیشنهاد مادورو به آلماگرو (۲۰۱۶)

حق نشر عکس Getty
Image caption نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، به خاطر حرف‌هایش به یک "بز دیوانه" تشبیه شد

نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، با القابی متعدد لوئیس آلماگرو، رئیس سازمان کشورهای آمریکایی، مورد خطاب قرار داد.

او آقای آلماگرو را "زباله" و "خائن" خواند و به او گفت: "آقای آلماگرو، شما می‌توانید منشور دموکراتیک خود را لوله کنید، در لوله‌ای نازک بگذارید و بچپانید همان‌جایی که جا می‌شود."

آقای آلماگرو هم در توییتر مستقیما جواب آقای مادورو را داد و او را یک "دیکتاتور کوتوله" خطاب کرد.

بعد از این اظهارات، خوزه موخیکا، رئیس‌جمهور سابق اروگوئه، گفت که آقای مادورو "به دیوانگی یک بز" است.

این اظهارات زمانی صورت گرفت که آقای آلماگرو خواستار تشکیل جلسه اضطراری سازمان کشورهای آمریکایی برای بررسی "بحران قانون اساسی" ونزوئلا شد، اقدامی که ممکن بود به اخراج ونزوئلا از این سازمان منتهی شود.

ابراز تردید ترامپ نسبت به ملیت اوباما (۲۰۱۱)

حق نشر عکس Getty
Image caption دونالد ترامپ خواستار ارائه مدرکی شد که ثابت کند آقای اوباما در کنیا متولد نشده

دونالد ترامپ باراک اوباما را مسئول همه چیز می‌داند، از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گرفته تا ظهور گروم موسوم به دولت اسلامی (داعش). اما این تقاضای آقای ترامپ برای دیدن شناسنامه آقای اوباما بود که به بحثی طولانی – و زنجیره‌ای از تئوری‌های توطئه – منجر شد.

جناب میلیاردر مطمئن بود که محل تولد واقعی آقای اوباما کشور کنیا است و گفت حاضر است پنج میلیون دلار بابت چاپ گذرنامه و مدارک دانشگاهی آقای اوباما به او بدهد.

آقای اوباما در ادامه این ماجرا در جریان مهمانی شام کاخ سفید با اصحاب رسانه گفت: "همان‌طور که بعضی از شما خبر دارید، ایالت هاوایی شناسنامه کامل من را منتشر کرد."

"امیدوارم دیگر تردیدی وجود نداشته باشد، ولی کار از مهم‌کاری عیب نمی‌کند... امشب تصمیم گرفته‌ام که یک قدم هم جلوتر بروم و ویدیوی رسمی به دنیا آمدنم را منتشر کنم."

سپس صفحه نمایش سالن صحنه‌ای از انیمیشن "شیرشاه" را نشان داد. آقای اوباما هم در واکنش گفت "ای بابا، باز برگشتیم سر خانه اول".

"عجوزه پیری" به نام کیرشنر (۲۰۱۳)

حق نشر عکس AFP

درست پیش از برگزاری یک کنفرانس خبری صدای رئیس‌جمهور اروگوئه که داشت همتای آرژانتینی خود را "عجوزه پیر" خطاب می‌کرد توسط میکروفون‌ها ضبط شد.

آقای موخیکا که انگار داشت درباره کریستینا فرناندس کیرشنر و شوهر فقیدش صحبت می‌کرد، بدون اطلاع از روشن بودن میکروفون‌ها گفته بود: "این عجوزه پیر حتی از آن مردک چشم چپ هم بدتر است."

انتشار فایل صوتی این اظهارات در وبسایت یکی از روزنامه‌های اروگوئه به اعتراض رسمی آرژانتین منجر شد.

آقای موخیکا بعدا مدعی شد که موضوع حرف‌هایش خانواده کیرشنر نبود. او تا به امروز مشخص نکرده که درباره چه کسی صحبت می‌کرده است.

اسقف اعظم توتو "شرور" است (۲۰۰۴)

حق نشر عکس Getty
Image caption رابرت موگابه گفت که دزموند توتو، اسقف اعظم سابق آفریقای جنوبی، فردی "شرور" است

رابرت موگابه، رئیس‌جمهور زیمبابوه، با حمله به دزموند توتو، اسقف اعظم سابق آقریقای جنوبی، او را یک "اسقف کوتوله عصبانی شرور" خطاب کرد.

این دو نفر دوستان خوبی برای یکدیگر نیستند و آقای توتو هم پیش از آن گفته بود که آقای موگابه شبیه کاریکاتور یک دیکتاتور آفریقایی است.

آقای موگابه این حرف‌ها را در یک مصاحبه تلویزیونی زده بود.

اسقف اعظم توتو، که به خاطر تلاش‌هایش در مبارزه با آپارتاید در آفریقای جنوبی جایزه صلح نوبل گرفته، به این حمله لفظی آقای موگابه واکنش نشان نداد.