بشار اسد همزمان با آغاز آتش‌بس: تمام سوریه را از شورشیان پس می‌گیریم

حق نشر عکس EPA
Image caption بشار اسد در حال ادای نماز عید قربان در داریا، حومه دمشق

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه می‌گوید که دولت این کشور "متعهد" است که تمام سوریه را از شورشیان پس بگیرد و آن را "بازسازی" کند.

اظهارات رئیس جمهور سوریه ساعاتی پیش از برقراری آتش‌بس پیشنهادی آمریکا و روسیه بیان شد. این آتش‌بس از ساعت ۱۵:۴۵ به وقت بین‌‎المللی، ۱۹:۱۵به وقت تهران و کابل آغاز شده است.

توافق آتش‌بس جمعه گذشته پس از مذاکرات مفصل آمریکا و روسیه در ژنو حاصل شد و بشار اسد از آن استقبال کرد.

به گزارش جرمی بوئن، خبرنگار بی‌بی‌سی در حلب، تا ساعاتی پیش از شروع آتش‌بس کاهش قابل ملاحظه ای در تبادل آتش بین طرفین دیده نمی‌شده و آتش‌باری‌ها برقرار بوده است.

حق نشر عکس AFP

به گفته کارشناسان، چهل و هشت ساعت اول آتش‌بس اهمیت حیاتی دارد، چرا که اگر واقعا اجرا شود و برقرار بماند می‌توان به برقراری و تمدید آن امیدوار ماند و این زمینه دسترسی به مناطق محاصره شده‌ای را فراهم می آورد که بشدت نیازمند کمک‌های انسان دوستانه هستند.

قرار است این آتش‌بس با حملات هوایی هماهنگ آمریکا و روسیه علیه گروه‌های اسلام‌گرای تندرو مثل داعش دنبال شود.

دولت سوریه در دو روز قبل از آتش‌بس حملات هوایی شدیدی را علیه مواضع شورشیان انجام داد که باعث کشته شدن حدود صد نفر شد، نیروی هوایی روسیه هم حملاتی را در استان‌های ادلب و حلب انجام داد.

بر اساس طرح آتش‌بس، نیروهای دولتی سوریه عملیات خود را در مناطق خاصی که در کنترل شورشیان است متوقف خواهند کرد و سپس آمریکا و روسیه ستاد مشترک نبرد با اسلام‌گرایان تندرو (داعش و جبهه فتح شام) را راه‌اندازی خواهند کرد.

حق نشر عکس AFP

یکی از مشکلاتی که بر سر راه آتش‌بس وجود دارد، ترکیب ناهمگون گرو‌ه‌هایی است که با دولت در حال جنگ هستند که در میان آنها از گروه‌های مورد حمایت آمریکا تا گروه های وابسته به القاعده دیده می‌شوند.

برخی از گروه‌های شورشی برای پیوستن به آتش‌بس دچار تردید و خواستار تضمین‌هایی در باره آن بودند .این گرو‌ه‌ها از آمریکا خواسته بودند که روشن کند تعریف این کشور از گروه‌هایی که "تروریست"می‌خواند چیست.

ارتش آزاد سوریه، یکی از گروه‌های اصلی که با دولت بشار اسد در جنگ است به دولت آمریکا گفته که با آتش‌بس همکاری خواهد کرد اما در باره این که این آتش‌بس به نفع دولت تمام شود اظهار نگرانی کرده است.

حق نشر عکس AFP

اما اسلامگرایان تندروی احرار شام، یکی دیگر از گروه‎های اصلی شورشی، این طرح را رد کرده است و علی عمر، نفر دوم این گروه در ویدئویی گفته است که پس از شش سال جنگ، نمی‌تواند "راه حلهای نصفه و نیمه را بپذیرد."

برای آتش‌بس، از گروه‌های مورد حمایت آمریکا خواسته شده تا از دیگران جدا شوند، اما این گروه‌ها مایل به این کار نیستند آن هم در حالی که با گروه‌های دیگر سنگر و مقر فرماندهی مشترک دارند.

جنگ داخلی سوریه که از پنج سال پیش آغاز شده باعث کشته شدن ۲۵۰ هزار نفر و و آوارگی بیش از ۱۱ میلیون نفر شده است.

موضوعات مرتبط