عبدالله اوجالان: جنگ با ترکیه ظرف شش ماه پایان‌یافتنی است

حق نشر عکس Reuters

برادر عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) به نقل از او گفته است در صورت از سرگیری مذاکرات می‌توان ظرف شش ماه به سه‌دهه درگیری بین ترکیه و پ‌ک‌ک پایان داد.

این اولین پیام همگانی آقای اوجالان در بیش از یک سال گذشته است. دولت ترکیه در آوریل سال ۲۰۱۵ ملاقات با عبدالله اوجالان را به حال تعلیق در آورد.

آقای اوجالان از زمان دستگیری در سال ۱۹۹۹ میلادی، در حال گذراندن دوران محکومیتش در زندان جزیره امرالی است.

مهمت اوجالان به نقل از برادرش در جریان کنفرانسی خبری که امروز دوشنبه ۱۲ سپتامبر در دیاربکر برگزار شد گفت: "او (عبدالله اوجالان) گفته است اگر دولت برای انجام این پروژه آماده است، ما می‌توانیم ظرف شش ماه آن را تمام کنیم. به این ترتیب روند قبلی صلح به طور کامل از بین نرفته است. این جنگی نیست که یک طرف بتواند پیروز شود. اکنون زمان پایان دادن به شیون و خونریزی است. "

از ژوئیه سال ۲۰۱۵ یعنی از زمان نقض آتش‌بسی که با کمک آقای اوجالان از زندان بین ترکیه و پ‌ک‌ک برقرار شد، هزاران نفر جان خود را از دست داده‌اند.

مهمت اوجالان، اولین عضو خانواده است که بعد از دو سال با برادرش عبدالله اوجالان دیدار می‌کند. او پس از این دیدار گفت که برادر ۶۸ ساله‌اش در شرایط جسمانی خوبی بسر می‌برد.

آخرین تماس عبدالله اوجالان با دنیای خارج در آوریل سال ۲۰۱۵ میلادی بود. در آن زمان اعضای پارلمان از حزب دموکراتیک خلق که نقش میانجی را در مذاکرات صلح داشتند با آقای اوجالان دیدار کردند.

تاکنون دولت ترکیه نشانه‌ای که حاکی از از تمایل به انجام گفتگو باشد، نشان نداده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که دو سال پیش از مذاکرات با آقای اوجالان برای برقراری صلح حمایت کرد، حال موضع متفاوتی دارد.

آقای اردوغان مبارزه علیه پ‌ک‌ک را در حال حاضر بزرگترین عملیات نیروهای ترکیه علیه این گروه خوانده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا پ‌ک‌ک را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند.

بیش از ۴۰ هزار نفر که اکثر آنها کرد هستند در جریان جنگ با نیروهای دولتی ترکیه جان خود را از دست داده‌اند.