بحث سلامتی بر نتیجه انتخابات آمریکا اثر می‌گذارد؟

حق نشر عکس Getty
Image caption سرفه‌های مکرر هیلاری کلینتون در مراسم روز جهانی کارگر بحث سلامتی او را باز کرد

چند روز پیش، وسط مراسم یادبود ۱۱ سپتامبر در نیویورک، حال هیلاری کلینتون، نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا، بد شد و ناچار مراسم را ترک کرد. همان روز سخنگویانش گفتند سفر انتخاباتی‌اش به ایالت کالیفرنیا هم لغو شده.

آن‌طور که پزشکان اعلام کرده‌اند، خانم کلینتون به ذات‌الریه مبتلاست، اما خودش اعلام کرده حالش خوب است و می‌خواهد هرچه زودتر به کارزار انتخاباتی برگردد.

جالب اینکه دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان برای ریاست‌جمهوری که گاه واکنش‌های نامتعارف نشان می‌دهد، این بار سعی نکرد از بیماری خانم کلینتون بهره‌برداری سیاسی کند، شاید به این خاطر که حس کرد خود ماجرا (و فیلمی که از تلوتلو خوردن خانم کلینتون پخش شد) به اندازه کافی به کارزار رقیب ضربه می‌زند. بنابراین به پیامی کوتاه و آرزوی بهبودی خانم کلینتون بسنده کرد.

البته تیم آقای ترامپ پیشتر موضوع سلامتی و قوای جسمانی خانم کلینتون را طرح کرده بود. حتی جان ارنست، سخنگوی کاخ سفید، نیز اذعان کرده بود که رأی‌دهندگان حق دارند در مورد سلامتی هر دو نامزد ریاست‌جمهوری بدانند.

با این اوصاف، چقدر ممکن است بحث سلامتی بر نتیجه انتخابات نوامبر اثر بگذارد؟

 • گمانه‌زنی رقیب

دونالد ترامپ چندین بار مدعی شده که هیلاری کلینتون به‌لحاظ جسمی مناسب ریاست‌جمهوری نیست. ماه پیش در جمع هوادارانش گفت او "استقامت ذهنی و جسمی" لازم برای اجرای وظایف رئیس‌جمهور را ندارد.

تیم خانم کلینتون مخالقانش را به "توطئه‌سازی" در مورد سلامتی‌اش متهم کرده – اتهامی که احتمالا اشاره به شایعاتی دارد که او ممکن است مشکلات جسمی دیگری هم داشته باشد و پنهان نگهشان داشته باشد.

خانم کلینتون یک بار گفته بود "شفاف‌ترین مقام رسمی دوران معاصر" است. پس از ماجرای اخیر هم یک سخنگوی او گفته بود به زودی همه پرونده‌های پزشکی‌اش را منتشر می‌کنند که خیال رأی‌دهندگان آسوده شود.

آقای ترامپ هم وعده داده سوابق پزشکی‌اش را منتشر کند.

 • شفافیت نامزدها

هر دو نامزد ریاست‌جمهوری در دوره رقابت‌های انتخاباتی بر سلامت‌شان تأکید کرده‌اند.

ماه پیش، دکتر لیزا باردک، پزشک خانم کلینتون، گفت او پس از عمل جراحی سال ۲۰۱۲ (لخته خون) بهبود کامل یافته و سالم است. یک سال پیشتر هم خانم کلینتون نامه‌ای دو-صفحه‌ای از دکتر باردک منتشر کرد که با جزئیات در مورد وضع جسمی‌اش نوشته بود.

آقای ترامپ هم صرفا نامه‌ای کوتاه از پزشکش، هارولد ان بورنستاین، منتشر کرد که در آن نوشته شده وضع جسمانی این نامزد ریاست‌جمهوری "حیرت‌انگیز عالی" است – آنقدر که "سالم‌ترین کسی خواهد بود که به ریاست‌جمهوری برگزیده می‌شود."

در آن نامه فشار خون آقای ترامپ هم ذکر شده بود. همچنین اینکه او حدود هفت کیلوگرم وزن کم کرده. (آقای ترامپ اذعان کرده که پیش از این غذای آماده و فست‌فود زیاد می‌خورده).

حق نشر عکس
جنسیتی؟

بعضی ناظران معتقدند پنهان‌کاری در مورد سلامتی ممکن است بیش از بیماری‌های احتمالی به چهره یک سیاست‌مدار لطمه بزند.

ژیل آبرامسون، سردبیر سابق نیویورک تایمز، می‌گوید مردم به اندازه کافی به خانم کلینتون اعتماد ندارند و شفاف نبودن در مورد سلامتی هم این بی‌اعتمادی را بیشتر می‌کند.

خانم آبرامسون معتقد است ماجرای اخیر احتمالا تأثیر منفی خواهد داشت، اما نه آنچنان جدی. او می‌گوید موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد این است که پوشش گسترده رسانه‌ها و بحث در مورد سلامتی خانم کلینتون ممکن است به کلیشه‌های رایج جنسیتی و تصویری که از زنان به عنوان جنس "ضعیف" وجود دارد دامن بزند. و این می‌تواند به ضرر خانم کلینتون باشد.

خانم آبرامسون اذعان دارد که این ماجرا بد موقعی برای هیلاری کلینتون پیش آمده، ولی معتقد است هشت هفته (زمان باقی‌مانده تا انتخابات) برای گذر از این مشکل زمان کافی است.

 • رویه انتخاب نامزد جایگزین حزب دموکرات چیست؟
تا این لحظه نشانه‌ای از کناره‌گیری هیلاری کلینتون از رقابت انتخاباتی به چشم نمی‌خورد. ولی به فرض اینکه بیماری جدی پیش بیاید، رویه این خواهد بود:
 • هیلاری کلینتون باید تصمیم بگیرد که نمی‌خواهد ادامه بدهد.
 • دونا برازیل، رئیس کمیته ملی حزب دموکراتیک، جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد تا ۶۴ عضو کمیته اجرایی حزب نامزد جایگزین احتمالی را پیشنهاد کنند.
 • نهایتا نامزد جدید باید به رأی اکثریت کمیته ملی حزب دموکراتیک برگزیده شود.
 • رئیس‌جمهورهایی که بیماری‌شان را پنهان کردند
 • کلیولند گراور: سرطان دهان
 • وودرو ویلسون: سکته مکرر
 • فرانکلین دلانو روزولت: نارسایی قلبی، فشار خون بالا، برونشیت حاد و انسداد ریه
 • جان اف کندی: درد شدید و مزمن کمر، بیماری آدیسون (یک بیماری غدد فوق کلیوی که می‌تواند کشنده باشد)

مطالب مرتبط