وزارت دفاع بریتانیا به‌خاطر مرگ نوجوان عراقی عذرخواهی کرد

حق نشر عکس
Image caption احمدجابر کریم‌علی در سال ۲۰۰۳ میلادی در کانالی در عراق جان داد

وزارت دفاع بریتانیا به خاطر مرگ یک پسر پانزده ساله عراقی در سال ۲۰۰۳ میلادی در بصره عذرخواهی کرده است.

چهار سربازی هم که گفته شده این پسر عراقی را "به زور" وارد کانال آب کرده بودند، محکوم شدند.

احمد جابر کریم‌علی، نوجوان عراقی، یکی از چهار نفری بود که توسط سربازان بریتانیایی به ظن غارت اموال عمومی در بصره دستگیر شد.

نیروهای بریتانیایی به عنوان تنبیه این چهار نفر را وادار کردند داخل کانال آب بروند؛ اما احمد علی به دلیل آن که نمی‌توانست شنا کند، غرق شد.

به گفته یکی از بازداشت شدگان سربازان بریتانیایی با پرتاب سنگ آنها را وادار می کردند که به بخش عمیق تر آب بروند. هر چند که درگزارشی که در این باره منتشر شده صحت این ادعا تایید نشده است.

سربازان بریتانیایی که عامل حادثه بودند در سال ۲۰۰۶ از اتهام قتل عمد تبرئه شدند، اما در گزارشی تازه درباره عمل آنان ابراز نگرانی شد.

محاکمه این سربازان در چارچوب مجموعه تحقیقات مربوط به مرگ غیرنظامیان درجریان حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ میلادی صورت گرفته است.

نیروهای بریتانیا در ۶ آوریل سال ۲۰۰۳ میلادی به عنوان بخشی از حمله نیروهای ائتلاف وارد شهر بصره شدند و به سرعت کنترل این منطقه را به دست گرفتند.

در جریان جنگ عراق که به سرنگونی حکومت صدام حسین، رئیس جمهور این کشور منجر شد دست‌کم ۱۵۰ هزار نفر کشته و بیش از یک میلیون نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شدند.

بیش از ۲۰۰ سرباز و غیرنظامی بریتانیایی هم در جریان جنگ عراق کشته شدند.

خشونت ها در این کشور همچنان ادامه دارد و در حال حاضر گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بخش هایی از عراق را در اختیار دارد.

موضوعات مرتبط