آتش‌بس سوریه؛ انتقاد آمریکا از تاخیر در ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه

حق نشر عکس Reuters
Image caption امدادرسانی به شهرهای محاصره شده سوریه یکی از مفاد اصلی توافق میان آمریکا و روسیه بود

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در مکالمه تلفنی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، بار دیگر بر تمدید آتش‌بس و ضرورت پایان دادن به خشونت ها در سوریه تاکید کردند.

هر دو مقام ارسال کمک های انسان‌دوستانه را امری ضروری دانستند.

آقای کری در این گفتگوی تلفنی ضمن با ابراز نگرانی از "تاخیرهای مکرر و غیرقابل قبول" در ارسال کمک های انسانی تاکید کرد که آمریکا انتظار دارد تا روسیه با استفاده از نفوذش بر رژیم سوریه از آنها بخواهد تا اجازه اعزام کاروان های حامل کمک را به حلب و سایر مناطق بدهد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین افزود که این کشور واحد اجرایی مشترکی با روسیه ایجاد نخواهد کرد مگر آن که توافق مورد نظر در مورد دسترسی مردم به کمک های انسانی محقق شود.

چهار روز پس از آغاز آتش‌بس مورد توافق آمریکا و روسیه گزارش‌ها از وقوع درگیری‌هایی در حومه دمشق، پایتخت سوریه حکایت دارد.

پیشتر پرتاب راکت و درگیری بین نیروهای دولت سوریه و نیروهای مخالف در منطقه جوبر که در کنترل نیروهای شورشی است، گزارش شده بود.

امروز جمعه، ۱۶ سپتامبر، میخائیل باگدانف، معاون وزیر خارجه روسیه هشدار داده چنانچه آمریکا نتواند از نفوذش بر نیروهای مخالف میانه رو دولت سوریه در جدا کردن خود از گروههای مرتبط به القاعده استفاده کند، احتمال حملات هوایی وجود خواهد داشت.

آقای باگدانف به بی‌بی‌سی گفته که آتش بس پیشنهادی روسیه و آمریکا که در هفته جاری به مورد اجرا گذاشته شده، تنها طرح موجود درباره بحران سوریه است.

این مقام روس همچنین گفته است که به عنوان یکی از طرفین توافق به اجرای آن متعهد بوده و انتظار داشته که دولت سوریه این توافق را نقض نکند.

امدادرسانی به شهرهای محاصره شده سوریه یکی از مفاد اصلی توافق میان آمریکا و روسیه بود، اما آن طور که سازمان ملل می‌گوید هنوز ۲۰ کامیون حاوی غذا و دارو که قرار بوده برای کمک به ۲۵۰ هزار سکنه غیرنظامی در شرق حلب اعزام شود، در پشت مرزهای ترکیه متوقف مانده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جاده استراتژیک کاستلو راه اصلی منتهی به شرق شهر حلب است

در تحولی دیگر گروه ناظر حقوق بشر سوریه از اعزام نیروهای روسیه به جاده اصلی منتهی به نواحی تحت کنترل شورشیان در شهر حلب خبر داده است.

به گفته سخنگوی این گروه نیروهای روسی جایگزین نیروهای دولت سوریه در امتداد جاده استراتژیک کاستلو شده‌اند.

هنوز صحت این خبر مستقلا تایید نشده است.

براساس توافق آتش بس انتظار می رود نیروهای دولتی و شورشیان مخالف از این جاده عقب نشینی کرده و به کاروان های حامل کمک اجازه ورود به شهر حلب را بدهند.

بیشتر بخوانید: اتهام های متقابل درباره اخلال در آتش بس سوریه

حق نشر عکس AFP
Image caption خرابه‌های حمله هوایی در مناطق تحت کنترل شورشیان در صلاح‌الدین حلب، دو روز قبل از آتش‌بس

موضوعات مرتبط