محکومیت هفت سرباز میانماری به جرم قتل ساکنان یک دهکده

حق نشر عکس Reuters
Image caption این زنان عکس اقوام خود را که قربانی کشتار سربازان بودند، در دست گرفته‎اند

ارتش میانمار اعلام کرده است که هفت نفر از نظامیان این کشور را به جرم قتل اهالی دهکده‌ای به حبس در زندان محکوم کرده است. تحت پیگرد قرار دادن نظامیان در میانمار که در گذشته تحت کنترل شاخه نظامی دولت (جونتا) بود، امری بی‌سابقه است.

صدور حکم این هفت نظامی، شامل ۴ سرباز و ۷ افسر نشان می‌دهد که ارتش قدرتمند این کشور همچنان در راستای بهبود بخشیدن به چهره خود به دنبال ایجاد روابط نزدیک‌تر با کشورهای غربی است.

ارتش میانمار در بیانیه‎ای در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد که این نظامیان به جرم "قتل اهالی دهکده مونگ‎یاو در ایالت‌ شان به ۵ سال حبس در زندان با اعمال شاقه محکوم" شده‎اند.

در ماه ژوئن سریازان ارتش به مونگ‎یاو یورش برده و ده‌ها تن از مردان این دهکده را با خود بردند.

این نظامیان پس از آنکه ساکنان دهکده جسد پنج نفر از اهالی را در گورهای کم عمق پیدا کردند به جرائم خود اعتراف کردند . روی بدن اجساد جراحت‎هایی ناشی از ضربه‌های چاقو مشاهده شده بود.

البته ارتش هنوز مسئولیت مرگ دو نفر دیگر از اهالی دهکده را که سوار بر موتور سیکلت و در حال فرار کشته شده بودند، به عهده نگرفته است.

سای کائونگ خام، فعال حقوق بشر که به خانواده قربانیان کمک کرد تا از ارتش دادخواهی کنند گفت از این که ارتش در این مورد اقدامی انجام داده است "بسیار متعجب" است.

خبرگزاری رویترز به نقل از او نوشته است: "همین که آنها به حبس در زندان محکوم شده‎اند از هیچ چیز بهتر است."

روستای مونگ یاو ناحیه‌ای دور افتاده‌ واقع در استان شان است که ساکنانش از فقر و جنگ رنج می‌برند و هزاران تن از آنان به دلیل چند دهه درگیری میان ارتش و جدایی‌طلبان قومی مجبور به ترک محل اقامت خود شده‌اند.

ارتش میانمار اغلب از جانب گروه‌های حقوق بشری ودولت‌های غربی به نقض حقوق بشر از جمله شکنجه، تجاوز و به خدمت گیری سربازان کودک در جریان چندین دهه درگیری با گروه‌های جدایی طلب مسلح و یا قومی در مناطق مرزی متهم شده است.

ارتش میانمار (برمه سابق) پس از پنج دهه در سال ۲۰۱۱ قدرت را به یک دولت تا حدی غیرنظامی واگذار کرد.

آنگ سان سوچی، رهبر حزب اتحاد ملی برای دموکراسی پس از انتقال نسبتا آرام قدرت از سوی نظامیان، رهبری دولت میانمار را به دست گرفته و پایان دادن به درگیری‎های داخلی را در اولویت قرار داده است.