'اولین حمله هوایی به حلب' از زمان اعلام آتش‌بس در سوریه

حق نشر عکس AFP
Image caption شهر حلب در روزهای آتش‌بس نسبتا آرام بود

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که برای اولین بار از زمان برقراری آتش‌بس اخیر در این کشور، هواپیماهای جنگی شهر حلب را بمباران کرده‌اند.

به گزارش این گروه مستقر در بریتانیا، مناطق تحت کنترل شورشیان در حلب امروز یکشنبه ۱۸ سپتامبر (۲۸ شهریور) چهار بار هدف حمله هوایی قرار گرفته است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، چندین نفر در این بمباران زخمی شده‌اند اما هنوز معلوم نیست این حملات را چه کسی انجام داده است.

بنا بر این گزارش، در این حملات محله‌های کرم الجبل، کرم البیک، صخور و شیخ حضر با راکت هدف قرار گرفته‌اند.

شهر حلب یکی از مهم‌ترین مناطق درگیری در سوریه است که شرایط بحرانی انسانی و لزوم کمک‌رسانی به ساکنان گرفتار آن، از جمله دلایل اصلی برقراری آتش‌بس بود.

زمان آتش‌بس یک هفته‌ای سوریه که با توافق آمریکا و روسیه به دست ‌آمد، نیمه‌شب امشب به پایان می‌رسد.

در دو روز گذشته تنش میان روسیه و آمریکا بر سر پایبند بودن به آتش‌بس بالا گرفته و هر دو طرف دیگری را به نقض شرایط آتش‌بس متهم کرده‌اند.

+ بیشتر بخوانید: روسیه نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع در سوریه هشدار داد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس وزارت دفاع روسیه امروز شورشیان و مخالفان دولت سوریه را به نقض آتش‌بس متهم کرد و گفت "تروریست‌ها و مخالفان" از آتش‌بس برای تقویت نیروهای خود و آماده شدن برای خشونت‌های تازه استفاده می‌کنند.

روز گذشته هم نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه با بمباران مواضع نیروهای دولتی سوریه در دیرالزور ب یش از ۶۰ سرباز سوریه را کشتند. آمریکایی‌ها با اظهار تاسف از این حادثه گفتند که نیروهای سوری به اشتباه هدف قرار گرفته‌اند.

در پی حمله به دیرالزور، وزارت امور خارجه روسیه با انتقاد شدید از عملکرد دولت آمریکا در قبال آتش‌بس در سوریه، آمریکا را به حمایت از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) متهم کرد.

+بیشتر بخوانید: روسیه: حمله آمریکا به ارتش سوریه ثابت کرد که آنها از داعش دفاع می‌کنند