اف‌بی‌آی خبر بازداشت مظنونان مرتبط با بمبگذاری نیویورک را تکذیب کرد

حق نشر عکس NYCityAlerts

پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی خبر بازداشت پنج نفر در ارتباط با انفجار روز شنبه در محله چلسی در منهتن نیویورک را تکذیب کرد.

پیشتر شبکه ای‌بی‌سی گزارش کرده بود که مظنونان روی پلی میان بروکلین و جزیره استتن آیلند توسط ماموران پلیس و اف بی آی دستگیر شد‌ه‌اند.

گزارش ها حاکی از آن است که بمب منفجر شده در روز شنبه در نیویورک و یک وسیله انفجاری دیگر که در آن مجاورت کشف شد، هر دو زودپزهای آکنده از ترکش و شبیه بمب های به کار گرفته شده در ماراتن ۲۰۱۳ بوستون بوده است.

در پی بمبگذاری در منهتن ۲۹ نفر زخمی شدند.

نیویورک تایمز به نقل از مقام های بلندپایه پلیس نوشت که برای منفجر کردن هر دو بمب از تلفن های همراه تاشو و چراغ های کریسمس استفاده شده بود.

مقام ها می گویند که این یک عمل تروریستی بوده اما انگیزه آن معلوم نیست.

وسیله انفجاری دوم چهار خیابان دورتر از محل انفجار پیدا شد و از راه دور خنثی شد.

گفته می شود که این دو وسیله متفاوت از بمبی لوله ای بودند که پیشتر در روز شنبه در مسیر یک مسابقه خیریه در نیوجرسی در مجاورت نیویورک منفجر شده بود. در آن انفجار کسی مجروح نشد.

بیل دی بلازیو شهردار نیویورک یکشنبه گفت:‌ "آیا حمله انگیزه سیاسی داشته؟ یا انگیزه شخصی؟ پاسخ آن را نمی دانیم."

حق نشر عکس AP
Image caption اندرو کومو فرماندار نیویورک در حال بازبینی از محل انفجار شنبه شب در محله چلسی این شهر

او گفت:‌ "می دانیم که بمبگذاری روی داده. می دانیم حادثه ای جدی است. اما کار زیادی هست که باید انجام شود تا بتوانیم در مورد انگیزه احتمالی آن صحبت کنیم."

اندرو کومو، فرماندار نیویورک هم گفت که انفجار شنبه شب در نیویورک تروریستی بوده، اما هنوز شواهدی مبنی بر ارتباط آن با شبکه‌های تروریسم بین‌المللی پیدا نشده است.

آقای کومو روز یکشنبه ۱۸ سپتامبر (۲۸ شهریور) در یک کنفرانس خبری گفت: "انفجار بمب در نیویورک طبیعتا یک حرکت تروریستی محسوب می‌شود، اما این انفجار ربطی به گروه‌های بین‌المللی تروریستی نداشته است. به عبارت دیگر، ما هیچ ارتباطی بین این انفجار و گروه‌هایی مثل داعش نیافته‌ایم."

انفجار چلسی در ساعت نه شب به وقت محلی در مقابل سکونتگاه نابینایان در خیابان ۲۳ غربی روی داد. شدت انفجار باعث از جا کنده شدن پنجره های اطراف شد و صدای آن چند خیابان دورتر شنیده شد.

این انفجار تنها ساعتی پس از آن روی داد که در نیوجرسی (ایالت همسایه نیویورک) هم یک انفجار در نزدیکی محل برگزاری یک مسابقه دو خیریه، به تعطیل شدن این رویداد انجامید.

شهردار نیویورک گفته که شواهدی مبنی بر ارتباط انفجار نیویورک با حادثه بمب دست‌ساز در نیو جرسی وجود ندارد.

شنبه شب در ایالت مینه‌سوتا آمریکا هم مردی با یک چاقو به یک مرکز خرید حمله کرد که در جریان این حمله دست‌کم ۸ نفر مجروح شدند و خود او به ضرب گلوله پلیس کشته شد. ( بیشتر بخوانید)

گروه موسوم به دولت اسلامی ادعا کرده که ضارب مینه‌سوتا یکی از سربازان داعش بوده است. اف بی آی می گوید این حمله را تروریستی می داند.

حق نشر عکس Liz Mandel Twitter
Image caption نیویورکی‌های شاهد واقعه عکس‌های متعددی از محل این انفجار در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند

جزئیات بیشتر

فرماندار نیویورک گفت خسارات سنگینی به محلی چلسی نیویورک وارد شده و "شانس آورده‌اند" که کسی کشته نشده است.

ببینید‌: آلبوم عکس

حدود هزار نیروی کمکی امنیتی به نیویورک فرستاده شده است.

محله چلسی در منهتن نیویورک یکی از اصلی‌ترین نقاط تفریحی در شب‌های آخر هفته است و این انفجار که تنها چند روز بعد از پانزدهمین سالگرد حملات یازدهم سپتامبر در این شهر روی داده، می‌تواند اضطراب و وحشت فراوانی برای نیویورکی‌ها پدید آورد.

رسانه‌های آمریکایی از حضور پرتعداد نیروهای پلیس، واحد ضدتروریست، اف.بی.آی و واحدهای خنثی‌سازی بمب و همچنین پرواز هلی‌کوپترها بر فراز محل انفجار خبر می‌دهند.

پلیس نیویورک که امروز رئیس جدید آن آغاز به کار کرده، سطح هشدار امنیتی در این پرجمعیت‌ترین شهر آمریکا را افزایش داده و گفته شده پلیس امنیتی در نقاط مختلف نیویورک مستقر شده است.

نیویورک در آستانه برگزاری اجلاس عمومی سازمان ملل متحد قرار دارد و باید در چند روز آینده میزبان رهبران کشورهای جهان باشد. باراک اوباما هم روز یکشنبه به این شهر سفر خواهد کرد.

حق نشر عکس NYPDC Twitter
Image caption این سطل زباله‌ای است که گزارش شده انفجار در داخل آن روی داده است