آمریکا 'روسیه را مسئول حمله به کاروان سازمان ملل می داند'

حق نشر عکس EPA

در پی حمله ای به یک کاروان بین المللی کمک رسانی در استان حلب سوریه که باعث مرگ ۲۰ غیرنظامی شد آمریکا می گوید روسیه را مسئول آن می داند.

مقام های آمریکایی به بی بی سی گفته اند که دو هواپیمای روسیه مسئول آن حمله بودند.

اما روسیه قویا اتهام دخالت در آن حادثه را رد کرده و گفته است که حادثه ناشی از آتش سوزی در محل بود نه حمله هوایی.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای گفت: "هیچ گودالی دیده نمی شود و نمای بیرونی وسایل نقلیه حاوی نشانه های همخوان با آسیب ناشی بمب هایی که از آسمان افتاده باشد نیست."

سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم گفت که دولت آمریکا "شواهدی برای ادعای خود ندارد" و افزود: "این اتفاق هیچ ربطی به ما ندارد."

اما مقام های آمریکایی که به شرط فاش نشدن نامشان صحبت می کردند گفتند دو سوخو-24 روسیه دقیقا در زمان حمله در آسمان همین محل پرواز می کردند.

به گفته آنها این حملات پیشرفته تر از ان بود که توسط ارتش سوریه انجام شده باشد.

بن رودز سخنگوی کاخ سفید بعدا گفت: "فقط دو گروه هستند که می توانند مسئول باشند، رژیم سوریه یا دولت روسیه. درهر حالت ما به دولت روسیه گفتیم مسئول حملات هوایی در این منطقه است."

ایگور کوناشنکف سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که پس از مطالعه ویدئو از صحنه حمله آنها "هیچ نشانه ای از برخورد مهمات به کاروان نیافته اند."

"هرچه در ویدئو دیده می شود نتیجه مستقیم آتشی است که به طور مرموزی همزمان با حمله گسترده شورشیان به حلب شروع شد."

آن حمله در اورم الکبرا ۱۸ کامیون از ۳۱ کامیون حامل کمک ها را نابود کرد و باعث مرگ ۲۰ غیرنظامی از جمله یک مقام ارشد محلی از سازمان هلال احمر عرب سوریه به نام عمر برکات شد.

حق نشر عکس Getty
Image caption دبیر کل سازمان ملل دولت سوریه را مسبب اصلی کشتار غیرنظامیان دانست

سازمان ملل نوع حمله را تایید نکرده است و گفته "در موقعیتی نیست که بداند این حمله هوایی بوده یا نه."

این سازمان پیشتر گفت که عملیات کمک رسانی در سوریه را پس از حمله روز دوشنبه متوقف کرده.

آن حملات که به گفته شاهدان عینی با هواپیما انجام شد ساعاتی پس از آن صورت گرفت که دولت سوریه پایان آتش بس یک هفته ای که با میانجیگری آمریکا و روسیه به دست آمده بود را اعلام کرد.

سوریه هم گفته است که هواپیماهایش در حمله به کاروان کمک های سازمان ملل دست نداشته. این کاروان برای جنگ زدگان در نواحی تحت کنترل شورشیان کمک می برد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه در حمله ای گزنده به دولت سوریه گفت که مسئول کشتار بیشتر غیرنظامیان در جنگ داخلی این کشور است.

او به عباراتی صریح گفت که "حامیان قدرتمندی.... که ماشین جنگ را تغذیه می کنند هم دستشان به خون آغشته است."

جان کری وزیر خارجه آمریکا در دیداری با سرگی لاوروف همتای روس خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک پافشاری کرد که توافق آتش بس "باطل نشده است."

استفان دی‌میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل هم گفت که هنوز کاملا ناامید نشده اما افزود که نمایندگان "گروه حامیان سوریه" قبول دارند که آتش بس در خطر است.

در همین حال مخالفان سوری از جامعه بین المللی به خاطر ناکامی در عدم برخورد با اقدام دولت سوریه در پایان آتش بس انتقاد کردند.

ریاض حجاب هماهنگ کننده کل گروه ائتلافی "کمیته عالی مذاکرات" گفت که مخالفان شواهدی برای اثبات نقش روسیه و سوریه در حمله به کاروان کمک های سازمان ملل دارند اما جزییاتی ارائه نکرد.

یک فعال رسانه‌ای که شاهد حمله بود به بی بی سی عربی گفت که هواپیماهای تجسسی روسیه درحالی که کاروان حامل کمک ها را زیر نظر داشتند دیده شدند.

او گفت که حمله اول در حدود ساعت هفت عصر به وقت محلی در روز دوشنبه زمانی روی داد که یک هلی کوپتر چند بمب بشکه ای انداخت. به گفته او پس از آن از آسمان با راکت و مسلسل به کاروان حمله شد.

حق نشر عکس AFP

بان کی مون در آخرین نطق خود به عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد گفت بسیاری از گروه ها در کشتار مردم بی‌گناه دست داشته اند "اما هیچ کدام به اندازه دولت سوریه که همچنان با بمب های بشکه ای شهرها را هدف می گیرد و به طور منظم هزاران بازداشتی را شکنجه می کند چنین نکرده اند."

او حمله به کاروان حامل کمک ها را "زننده، وحشیانه و ظاهرا عامدانه" خواند و خواستار مسئول شناخته شدن مسببان شد.

یک سخنگوی سازمان ملل پیشتر گفت که کاروان کمک ها مجوزهای لازم را از طرف های درگیر گرفته بود و از جمله روسیه و آمریکا از آن مطلع شده بودند.

پیتر مورر رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ با محکوم کردن این حمله به عنوان "نقض فاحش قوانین انساندوستانه بین المللی" گفت می تواند جنایت جنگی باشد.

عبدالرحمان عطار رئیس هلال احمر سوریه گفت: "کاملا غیرقابل قبول است که خدمه و داوطلبان ما همچنان چنین هزینه گزافی به خاطر ادامه نبردها می پردازند."

آمریکا هم از این حمله ابراز "خشم" کرده و گفته "چشم انداز همکاری های آینده با روسیه را دوباره ارزیابی می کند."

تحویل کمک ها به نواحی تحت محاصره از مفاد مهم توافق ترک مخاصمه بود که هفته پیش به دست آمد.

حمله زمانی اتفاق افتاد که کاروان کمک ها بار خود را در یک انبار هلال احمر خالی می می کرد. این انبار و همچنین یک درمانگاه در آن نزدیکی هم به شدت آسیب دیدند.

مطالب مرتبط