بوش پدر به کلینتون 'رای می‌دهد'

حق نشر عکس AFP
Image caption جرج بوش پدر (چپ) و پسرش، دو رئیس‌جمهوری سابق و هر دو جمهوری‌خواه، تا این لحظه حمایت خود را از دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان دریغ کرده‌اند

رسانه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند جرج اچ.دبلیو بوش، رئیس‌جمهوری آمریکا در سال‌های ۱۹۸۹-۱۹۹۳ به هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات رای خواهد داد.

بنابر این گزارش‌ها، بوش پدر که پیش‌تر مخالفتش با نامزدی دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان را علنی بیان کرده بود تصمیمش برای رای دادن به خانم کلینتون، کاندیدای حزب رقیب را در گفتگو با برادرزاده جان. اف. کندی برملا کرده است.

با وجود این، دفتر آقای بوش هنوز صحت و سقم این تصمیم رئیس جمهوری اسبق آمریکا را تایید نکرده است و سخنگوی او گفته در حال بررسی آن است.

در همین حال، شبکه خبری سی.ان.ان گزارش کرده آقای بوش تصمیم خود برای رای دادن به خانم کلینتون را روز گذشته (دوشنبه) در حضور جمعی چهل نفره بیان کرده است.

جرج اچ.دبلیو. بوش که در خلال سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ رئیس جمهوری آمریکا بود پیش‌تر با اعلام مخالفت با دونالد ترامپ از شرکت در همایش ملی جمهوری‌خواهان که ماه ژوئن گذشته برگزار شد انصراف داده بود.

علاوه بر بوش پدر، جرج دبلیو. بوش، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا و جب بوش، فرماندار ایالت فلوریدا هم پیش‌تر اعلام کرده بودند از نامزدی دونالد ترامپ حمایت نمی‌کنند اما هیچ کدام از آنها از رای دادن به نامزد حزب رقیب سخنی به میان نیاورده بودند.

خبر حمایت بوش پدر از هیلاری کلینتون را کاتلین کندی، برادر زاده جان اف. کندی، که پیش‌تر قائم مقام فرماندار مریلند هم بوده، برملا کرد. خانم کندی با انتشار عکسی از دیدار اخیر خود با جرج بوش پدر در شبکه اجتماعی فیسبوک زیر آن نوشت: "رئیس جمهور به من گفت به کلینتون رای می‌دهد."

با وجود این، جیم مک‌گرت، سخنگوی جرج اچ.دبلیو. بوش روز سه‌شنبه (۲۰ سپتامبر) با احتیاط در مورد صحت این خبر در توییتر نوشت: "آنهایی که درباره نامزد مورد نظر رئیس‌جمهور در انتخابات پیش‌رو گزارش می‌کنید، مطلع باشید که کسی در دیدار میان خانم کندی و رئیس جمهور حضور نداشته که بتواند این گفته را تایید کند. ما هنوز در حال بررسی این موضوع هستیم، خیلی عجله نکنید."

موضوع حمایت جرج بوش پدر از خانم کلینتون که تنها چند روز پیش از نخستین مناظره رو در روی او با دونالد ترامپ مطرح شده، می‌تواند فصل جدیدی از جنگ کلامی میان این دو نامزد دو حزب اصلی آمریکا قلمداد شود.