احتمال حذف حماس از فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا

حق نشر عکس AFP

یک مشاور حقوقی بلندپایه دادگاه اروپایی امروز (پنجشنبه اول مهر، ۲۲ سپتامبر) گفت اتحادیه اروپا ممکن است مجبور شود حماس و گروه شورشیان ببرهای تامیل را از فهرست سازمان‌های تروریستی خود حذف کند.

دادگاه در سال ۲۰۱۴ حکم داد این گروه‌ها به دلیل اشکال در روند قانونی شناسایی آنها به عنوان گروه تروریستی از فهرست حذف شوند.

به گفته دادرس عمومی دادگاه عدالت اروپایی، شورای اتحادیه اروپا در روند تعریف این دو گروه به عنوان گروه‌های تروریستی اشتباه کرده است. به گفته این دادرس، شورای اتحادیه اروپا بر اساس نظر دولت‌های عضو تصمیم گرفته است، بدون اینکه بررسی کند آیا قوانین حقوق بشر این کشورها با قوانین حقوق بشر اتحادیه اروپا همخوانی دارد یا نه.

به گفته این دادرس، اتحادیه اروپا نباید در تصمیم خود بر شواهدی که در رسانه‌ها یا اینترنت مطرح شده تکیه می‌کرد.

در آن زمان شورای اتحادیه اروپا که همه ۲۸ دولت عضو اتحادیه را نمایندگی می‌کند، درخواست تجدید نظر در این حکم را داد.

حالا دادرس عمومی دادگاه عدالت اروپایی توصیه کرده که درخواست تجدید نظر آنها رد شود.

نظر این مشاور حقوقی قطعی نیست، ولی دادگاه عدالت اروپایی معمولا نظر این مشاوران را قبول می‌کند و بر اساس آن حکم می‌دهد.

فهرست تروریستی اتحادیه اروپا پس از حملات یازده سپتامبر در سال ۲۰۰۱ تهیه شد تا اتحادیه اروپا بتواند در صورت لزوم دارایی‌های یک گروه را مسدود کند و همکاری‌های بین نیروی پلیس و مسئولین قضایی را بهتر و موثرتر کند.

حزب کارگران کردستان (پ ک ک)، شاخه نظامی حزب‌الله لبنان، و گروه شبه‌نظامی فلسطینی جهاد اسلامی از جمله ۲۳ گروه و افراد حاضر در این فهرست هستند.

تصمیم نهایی درباره حذف حماس و ببرهای تامیل از فهرست اتحادیه اروپا، تاثیری بر فهرست‌‌ گروه‌های تروریستی کشورها نخواهد داشت.

اما حذف این دو سازمان از فهرست تروریستی، تصمیم مهمی برای این دو گروه و امکانات آنها برای تامین منابع مالی فعالیت‌هایشان خواهد بود.

حماس همیشه استدلال کرده است که یک سازمان تروریستی نیست و یک جنبش مقاومت است.

اتحادیه اروپا، آمریکا، کانادا و ژاپن این سازمان را تروریستی محسوب می‌کنند.

حماس یک سال پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۶ میلادی، اعضای فتح را که رقیبش بودند از غزه اخراج کرد و از آن زمان سه بار با اسرائیل وارد جنگ شده است.

شورشیان ببرهای تامیل در سال ۲۰۰۹ از ارتش سریلانکا شکست خوردند و از آن زمان به عنوان نیروی نظامی فعالیت نمی‌کنند.