هیات تاجیکستان جلسه سازمان امنیت و همکاری اروپا را ترک کرد

حق نشر عکس ncr
Image caption برخی طرفداران دولت تاجیکستان سازمان امنیت و همکاری اروپا را به "حمایت از تروریسم" متهم کرده‌اند

هیات نمایندگان دولت و جامعه مدنی تاجیکستان در اعتراض به حضور مخالفان، همایش سازمان امنیت و همکاری اروپا در ورشو را ترک کردند.

به گفته مسئولان دفتر نهادهای دمکراتیک و حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا، اعضای هیات تاجیکستان صبح روز ۲۳ سپتامبر پس از قرائت بیانیه‌ای تالار را به نشانه اعتراض ترک کرده اند.

علاوه بر هیات دولتی تاجیکستان، شماری از مخالفان در تبعید دولت هم به این همایش دعوت شده بودند.

در این بیانیه که در سایت سازمان امنیت و همکاری اروپا منتشر شده، آمده که هیات تاجیکستان از حضور افرادی که "مرتکب جرایم شده و تحت پیگرد بین المللی قرار دارند" در همایش ابعاد انسانی سازمان امنیت و همکاری اروپا "جدا نگران است."

همایش ابعاد انسانی دفتر نهادهای دمراتیک و حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا روز ۱۹ سپتامبر شروع شده و قرار است تا ۳۰ سپتامبر ادامه یابد. در این همایش هیات‌هایی از کشورهای عضو این سازمان فرآیند اجرای تعهدات این کشورها در زمینه حقوق بشر و مسایل دیگر را بررسی می‌کنند.

در روزهای گذشته شماری از فعالان گروه‌های مخالف دولت تاجیکستان، بویژه حزب ممنوع شده نهضت اسلامی، در محل برگزاری همایش سازمان امنیت و همکاری اروپا تجمع کردند و شماری از آنها با لباس‌های حاوی تصاویر چند تن از رهبران زندانی این حزب در داخل تالار همایش حضور یافتند.

همچنین برخی از شخصیت‌های مخالف علیه دولت تاجیکستان و نقض حقوق بشر در این کشور سخنرانی کردند.

هیات دولتی تاجیکستان اظهارنظرهای نمایندگان گروه‌های مخالف را تکذیب کرده و آنها را به دسیسه متهم کرده است. در این بیانیه از جمله به بازداشت وکلای مدافع اعضای زندانی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان هم اشاره شده و آمده که اعضای این حزب ۱۶ وکیل داشتند و تنها دو نفر از آنان به دلایلی که ربطی به قضیه این حزب ندارد، بازداشت شده اند.

حق نشر عکس ncr
Image caption در جلسات کنفرانس سازمان امنیت و همکاری اروپا شماری از مخالفان دولت تاجیکستان که در تبعید به سر می‌برند، سخنرانی کرده‌اند

انتقاد آمریکا از 'آزار' خانواده مخالفان

در همین حال، دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان امنیت و همکاری اروپا گفته است بزرگمهر یارف و نورالدین محکمف، دو وکیل مدافع به دلیل حمایت قضایی از مخالفان دولت زندانی شده اند.

نماینده آمریکا از محاکمه غیرعلنی اعضای ارشد حزب نهضت اسلامی، و رفتارهای "غیرقانونی" از جمله محرومیت آن‌ها از دسترسی به وکلای مدافع، که مغایر با تعهدات تاجیکستان در زمینه حقوق بشر است، انتقاد کرده است.

نمایندگی آمریکا در سازمان امنیت و همکاری اروپا از گزارش‌هایی مبنی بر تهدید و بازداشت اعضای خانواده مخالفان دولت تاجیکستان که در همایش ورشو شرکت داشتند، ابراز نگرانی کرده است.

بر اساس گزارش‌ها شماری از بستگان شرکت‌کنندگان در همایش ورشو بازداشت و تهدید شده‌اند. از جمله یک سایت مرتبط با حزب نهضت اسلامی تاجیکستان گزارش داد که مادر یکی از فعالان این حزب در پی فشار ماموران امنیتی دچار سکته قلبی شده و جان خود را از دست داده است.

در روزهای گذشته دیدبان حقوق بشر نیز با پخس بیانیه هایی از دولت‌های شریک تاجیکستان خواسته است که مقامات این کشور را با تهدید تحریم به رعایت حقوق بشر و آزادی زندانیان سیاسی وادار سازند.

دادگاه عالی تاجیکستان شماری از فعالان حزب ممنوع شده نهضت اسلامی را در ماه مه به حبس طولانی محکوم کرده است. دو تن از معاونان این حزب به حبس ابد محکوم شده اند. همچنین بازداشت و زندانی شدن شماری از وکلای مدافع این افراد هم به انتقادهای گروه‌های حقوق بشر دامن زده است.

تجمع اعتراضی در تاجیکستان

امروز همچنین شماری از جوانان غالبا دانشجوی تاجیک در اعتراض به دعوت از مخالفان، مقابل دفتر سازمان امنیت و همکاری اروپا در شهر دوشنبه تظاهرات کردند.

این گروه که خود را طرفداران امامعلی رحمان، رئیس جمهوری، معرفی کرده اند، سازمان امنیت و همکاری اروپا را به دنبال کردن استانداردهای دوگانه و حمایت از احزاب و گروه‌های ممنوع در تاجیکستان متهم کرده‌اند.

این افراد همچنین پوسترهای حاوی عکس محیی الدین کبیری، رهبر تبعیدی حزب ممنوع شده 'نهضت اسلامی'، داداجان عطاالله، روزنامه‌نگار تبعیدی و رهبر جنبش 'وطندار'، و شراف الدین گدایف، از فعالان ائتلاف موسوم به 'گروه ۲۴' را مقابل دفتر سازمان امنیت و همکاری اروپا به آتش کشیدند.

موضوعات مرتبط