سوئیس به افزایش قدرت سازمان‌های اطلاعاتی‌ رای مثبت داد

حق نشر عکس EPA
Image caption قانون افزایش قدرت سازمان‌های اطلاعاتی‌ به تایید ۶۵ درصد رای‌دهندگان رسیده است

رای دهندگان سوئیس روز یکشنبه به قانون تازه‌ای رای دادند که به سازمان‌های اطلاعاتی این کشور، قدرت بیشتری می‌بخشد.

قانون تازه به مقام‌های این کشور اجازه می‌دهد تلفن‌های شهروندان را ضبط کنند، در ایمیل‌ها تجسس کنند و در نقاط مختلف کشور دوربین‌های مخفی‌ بیشتری به کار بگیرند.

حامیان این قانون می‌گویند این اقدام، سوئیس را کشوری همتراز سایر کشورها خواهد کرد. اما مخالفان نگران‌اند که این قانون آزادی‌های شهروندی را محدود کند و در صورت درخواست همکاری سازمان‌های اطلاعاتی خارجی، بی‌طرفی سوئیس به خطر بیفتد.

این قانون که به تایید ۶۵ درصد رای‌دهندگان رسیده است به سازمان اطلاعات سوئیس و سایر آژانس‌های اطلاعاتی‌اش امکان می‌دهد که با اجازه دادگاه، وزارت دفاع و دولت، فعالیت‌های مظنونان را تحت نظارت الکترونیک قرار بدهند.

ایموجین فولکس خبرنگار بی‌بی‌سی در شهر برن سوئیس می‌گوید رای بالای مردم به قانونی که باعث قدرت گرفتن سازمان‌های اطلاعاتی خواهد شد نشان می‌دهد مردم سوئیس تا چه اندازه نگران حمله تروریستی احتمالی به این کشورند.

پس از رسوایی دولت سوئیس بر سر موضوع جاسوسی از ده‌ها هزار شهروند این کشور در سال ۱۹۸۰ مردم دهه‌های متمادی در مورد نظارت دولتی بدگمان بوده‌اند.

تعداد دوربین‌های مخفی در سطح کشور چندان زیاد نیست و حتی بر اساس قوانین حریم خصوصی در سوئیس، سرویس خیابان‌نمای گوگل (گوگل استریت ویو) در این کشور ممنوع است.

اما اکنون حوادث هولناکی که در فرانسه کشور همسایه سوئیس رخ داده نگاه مردم سوئیس را تغییر داده است.

با وجود استدلال مخالفان این قانون که می‌گویند افزایش نظارت به صورت خودکار باعث افزایش امنیت نمی‌شود، مردم سوئیس روز یکشنبه به قانونی رای دادند که قدرت زیادی به سازمان‌های امنیتی این کشور می‌دهد.

دولت سوئیس می‌گوید از این قدرت هر ماه یک بار و فقط برای بازرسی از مظنونانی که احتمال خطرناک بودن‌شان بالاست استفاده خواهد کرد.

موضوعات مرتبط