هشدار روسیه به غرب: تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه را به خطر نیندازید

نشست اضطراری شورای امنیت در مورد وضعیت سوریه حق نشر عکس Getty
Image caption نشست اضطراری شورای امنیت در مورد وضعیت سوریه که نمایندگان قدرت‌های غربی در آن به تندی از عملکرد روسیه انتقاد کردند

روسیه از لحن اظهارات مقامات آمریکا و بریتانیا در سازمان ملل که روسیه را به "وحشیگری" در جریان جنگ حلب متهم کرده بودند انتقاد کرده و آن را "غیر قابل قبول" خوانده است.

سامانتا پاور، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل روز یکشنبه گفت که نیروهای روسیه و نیروهای دولتی سوریه در حال ویران کردن بخشهایی از شهر حلب هستند که در تصرف شورشیان است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه هشدار داد که به کار گرفتن چنین لحنی می تواند به تلاش ها برای پایان دادن به جنگ داخلی پنج ساله سوریه آسیب بزند.

همزمان فعالان سوری از وقوع ده‌ها حمله هوایی تازه به شهر حلب در طول شب گذشته خبر می دهند.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است می گوید که دست کم دو غیرنظامی در این حملات کشته شده اند.

یکی از کارکنان سازمان های امدادی هم نیروهای دولتی سوریه و روسیه را به استفاده از مهمات حاوی فسفر، بمب های ناپالم و بمب خوشه ای متهم کرد.

گفته می شود که از زمان شکسته شدن آتش بس حلب در هفته گذشته و آغاز عملیات نیروهای دولتی برای تصرف کامل حلب، دست کم ۱۲۴ نفر کشته شده اند.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه که از بعضی گروه‌های مسلح مخالف حکومت بشار اسد حمایت می کنند، در جریان یک نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل روسیه را متهم کردند که در مورد دخالتش در حمله به حلب دروغ می گوید.

متیو رایکرافت، نماینده دائمی بریتانیا در سازمان ملل گفت که نیروهای دولت آقای اسد و نیروهای روسیه "درهای جهنم را به روی حلب گشوده اند".

او گفت که آنها با استفاده از بمب های سنگرشکن برای نابود کردن پناهگاه های زیرزمینی، فروریختن بمب های آتش زا بر مناطق مسکونی و هدف قرار دادن منابع آب شهری، مرتکب جنایت جنگی شده اند.