ابراز 'نگرانی عمیق' اوباما در مورد وضعیت حلب

حق نشر عکس .

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته در مورد وضعیت بخش هایی از حلب که تحت کنترل شورشیان هستند "عمیقا نگران" است.

این اظهارات در شرایطی بیان شده که امدادگران مستقر در حلب، در حال تلاش برای رسیدگی به مجروحان بی‌شماری هستند که در جریان شدیدترین بمباران های هوایی این شهر در سال های اخیر آسیب دیده اند.

با تشدید این حملات، ذخایر دارو و خون در مناطق تحت کنترل شورشیان در شرق حلب به شدت کاهش یافته و به گفته ناظران، تاثیرات شدید محاصره سه هفته ای این مناطق از سوی ارتش سوریه، در حال آشکار شدن است.

امروز، همچنین بمباران هوایی یک تلمبه خانه، باعث شده تا آب بسیاری از مناطق حلب قطع شود.

حلب که زمانی کانون تجاری و صنعتی سوریه بود از سال ۲۰۱۲ تقریبا به دو قسمت غربی - تحت کنترل دولت - و شرقی - تحت کنترل شورشیان - تقسیم شده است.

این در حالی است که روسیه از لحن اظهارات مقامات آمریکا و بریتانیا در سازمان ملل که روسیه را به "وحشیگری" در جریان جنگ حلب متهم کرده بودند انتقاد کرده و آن را "غیر قابل قبول" خوانده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه هشدار داد که به کار گرفتن چنین لحنی می تواند به تلاش ها برای پایان دادن به جنگ داخلی پنج ساله سوریه آسیب بزند.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه که از بعضی گروه‌های مسلح مخالف حکومت بشار اسد حمایت می کنند، در جریان یک نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل روسیه را متهم کردند که در مورد دخالتش در حمله به حلب دروغ می گوید.

متیو رایکرافت، نماینده دائمی بریتانیا در سازمان ملل گفت که نیروهای دولت آقای اسد و نیروهای روسیه "درهای جهنم را به روی حلب گشوده اند".

اقای رایکرافت افزود که آنها با استفاده از بمب های سنگرشکن برای نابود کردن پناهگاه های زیرزمینی، فروریختن بمب های آتش زا بر مناطق مسکونی و هدف قرار دادن منابع آب شهری، مرتکب جنایت جنگی شده اند.

پیشتر بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، از افزایش شدید خشونت‌های نظامی در حلب "ابراز انزجار" کرد.

موضوعات مرتبط