فرانسوا اولاند: بریتانیا باید نقش خود را در قبال بحران پناهجویان کاله ایفا کند

حق نشر عکس AP

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، در جریان دیدارش از شهر ساحلی کاله گفت که اردوگاه پناهجویان این شهر "قطعا و کاملا برچیده خواهد شد."

او در جریان سخنرانی خود گفت: "می‎خواهم شاهد آن باشم که مقامهای بریتانیایی هم نقش خود را در مواجهه با این بحران انسانی که فرانسه درگیر آن است بازی می‌کنند."

آقای اولاند با مقامات امنیتی این بندر، پلیس و مقامات سیاسی این منطقه دیدار خواهد داشت اما دیدار از این اردوگاه موسوم به "جنگل" در برنامه او نیست.

اردوگاه کاله و سرنوشت ۱۰ هزار پناهجوی ساکن آن به یکی از مباحث اصلی در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری فرانسه تبدیل شده است.

آقای اولاند با اشاره به نتیجه همه‌پرسی در بریتانیا درباره اتحادیه اروپا که نتیجه آن خروج از این اتحادیه بود، گفت که این کشور تنها به دلیل تصمیمی که گرفته است "از قید وظایف خود نسبت به فرانسه آزاد نمی‌شود."

برآورد شده است که بین ۷ تا ۱۰ هزار پناهجو در شرایطی بسیار دشوار در "جنگل" زندگی می‎کنند. بسیاری از آنها برای پیدا کردن فرصتی برای رسیدن به بریتانیا در کامیون‏‎های ترانزیت پنهان ‎می‌شوند و از درخواست پناهندگی در فرانسه خودداری می‎کنند.

آقای اولاند از تلاش‎های نیروهای امنیتی محلی قدردانی کرد و گفت که برای قاچاقچیان پیامی روشن دارد: "دیگر نمی‎توانید به قاچاق انسان ادامه دهید."

دولت فرانسه از اوایل سال جاری میلادی بارها در راستای اجرای طرح اسکان پناهجویان، نیمی از چادرهای "جنگل" را تخریب کرد و تعدادی از پناهجویان را به واحدهای مسکونی جدید منتقل کرد.

در حال حاضر به منظور جلوگیری از دسترسی پناهندگان به جاده‌ای که به بندر کاله ختم می‌شود، دیواری در دست احداث است که بریتانیا بخشی از هزینه آن را پرداخت کرده است.

دولت بریتانیا میزان این مبلغ را تایید نکرده اما طبق گزارش‌ها دولت حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار پوند برای احداث این دیوار پرداخت کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اردوگاه در نزدیکی بندر کاله و تونل مانش است
حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس فرانسه در جاده مرزی نزدیک اردوگاه حضور دائمی دارد