نیروهای دولتی سوریه بخش‌هایی از مرکز شهر حلب را گرفتند

حق نشر عکس AP
Image caption ویرانی‌های حمله هلی‌کوپترهای دولتی به محله مشهد حلب که در کنترل مخالفان مسلح است

گزارش‌ها از سوریه حاکی است که نیروهای دولتی این کشور کنترل بخ‍ش‌هایی از مرکز شهر حلب را که در اختیار مخالفان مسلح بشار اسد بود در دست گرفته‌اند.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، ارتش این کشور فرافره در نزدیکی قلعه معروف حلب را تصرف کرده و نبرد برای کنترل کامل بخش مرکزی شهر ادامه دارد.

گزارش‌ها منابع دیگر نشان می‌دهد که نیروهای دولتی سوریه آماده حمله زمینی به مرکز شهر هستند، اما گفته می‌شود مخالفان مسلح حملات اولیه را خنثی کرده‌اند.

با توافق آمریکا و روسیه، هفته گذشته آتش بس موقت در سوریه آغاز شد، اما دوامی نداشت و محله‌های شرقی حلب در چند روز گذشته زیر شدیدترین حملات هوایی از زمان آغاز جنگ در پنج سال گذشته قرار داشتند.

حق نشر عکس AP
Image caption تصویری که با پهپاد از حلب گرفته شده گودال‌های عظیم ناشی از حملات هوایی را نشان می‌دهد

حمله زمینی امروز نیروهای دولتی پس از حملات هوایی وسیع و شدید به این شهر در چند روز گذشته انجام شده است.

حلب بزرگترین شهر سوریه در شمال این کشور از سال ۲۰۱۲ که شورشیان چندین محله در شرق آن را تصرف کردند یکی از کانون‌های مهم نبرد نیروهای دولتی و شورشیان بوده است.

این محله‌ها از آن زمان دائما در محاصره و در معرض آتش‌باری بوده‌اند با این حال نبرد در حلب تا به حال به نوعی در بن‌بست بوده و هیچ یک از دو گروه نمی‌توانستند برتری چشمگیری بر طرف مقابل پیدا کنند.

نیروهای دولتی در ابتدای این هفته حندارات در حاشیه شمالی شهر را تصرف کردند، اما چند ساعت بعد دوباره کنترل آن را از دست دادند.

حق نشر عکس AP
Image caption شهر تاریخی حلب بشدت ویران شده است

در همین حال سازمان بهداشت جهانی خواستار برقراری فوری راهی برای تخلیه زخمی‌ها و بیماران از شهر شده است.

به گفته یکی از سخنگویان این سازمان، تنها ۳۵ پزشک در شرق شهر که در کنترل مخالفان است برای درمان دویست و پنجاه هزار نفر باقی مانده است.

حلب یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا است.

مناره مسجد امیه که یونسکو آن را جزء میراث جهانی اعلام کرده در سال ۲۰۱۳ در جریان نبردها فرو ریخت.

موضوعات مرتبط