BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 03:23 گرينويچ - شنبه 16 سپتامبر 2006 - 25 شهریور 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
حمله به آمريکا در نخستين روز اجلاس عدم تعهد
 
رائول کاسترو
رائول کاسترو وظايف رهبری کوبا را موقتا در دست گرفته است
رهبران بيش از 50 کشور درحال توسعه جهان از جمله ايران درحالی چهاردهمين اجلاس جنبش عدم تعهد را در هاوانا آغاز کرده اند که غيبت فيل کاسترو، رهبر کوبا، در اجلاس کاملا محسوس بود.

جلسه را رائول کاسترو، برادر فيدل کاسترو، با محکوم کردن آنچه نقشه های آمريکا برای "جهان گشايی های امپرياليستی" خواند افتتاح کرد.

فيدل کاسترو که اخير تحت عمل روده قرار گرفته است هنوز از بستر بيماری بلند نشده اما کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل، روز جمعه به عيادت او رفت.

محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور ايران، از سخنرانی خود در نخستين روز اجلاس برای حمله ای تند به آمريکا استفاده کرد و خواستار تلاش جنبش عدم تعهد برای مقابله با "زورگويی ها و تجاوزات قدرت های بزرگ شد."

اين اجلاس 118 کشور - دو سوم کشورهای جهان - از جمله بسياری از کشورهای درحال توسعه را برای بحث درباره مسائل جهان گرد هم می آورد.

رائول کاسترو در اين سخنرانی رياست سه ساله کوبا بر جنبش را پذيرفت و گفت: "رفيق فيدل از من خواسته است سلام های گرمش را به شما برسانم."

رائول کاسترو، کفيل رهبری کوبا، آمريکا را متهم کرد برای تغيير رژيم اين کشور و نابود کردن نظام اجتماعی آن تلاش می کند و اقدامات آمريکا در ساير نقاط جهان را محکوم کرد.

وی گفت: "جهان گشايی های امپرياليسم خطر تجاوز و جنگ های بيشتر را از هميشه جدی تر و گسترده تر کرده است."

فيدل کاسترو با کوفی عنان دست می دهد
آقای عنان در بيمارستان به عيادت فيدل کاسترو رفت

وی همچنين بر حمايت کوبا از جمهوری اسلامی ايران در منازعه اش با غرب بر سر برنامه اتمی تاکيد کرد.

همزمان با اين اجلاس، کارلوس گوتيه رز، وزير بازرگانی آمريکا که کوبايی تبار است خواستار برگزاری رفراندومی آزاد در کوبا شد تا مردم اين کشور بتوانند پس از 47 سال حاکميت کمونيستم تصميم بگيرند آيا خواهان نظام دمکراتيک هستند يا خير.

وی در شهر ميامی در ايالت فلوريدا گفت همه پرسی، از نوعی که منجر به پايان حکومت نظامی شيلی در سال 1988 شد، می تواند تحت نظارت سازمان کشورهای آمريکايی برگزار شود.

وی گفت آمريکا حاضر است در گذار به دمکراسی به مردم کوبا کمک کند و افزود که آمريکا با رائول کاسترو، که او را يک ديکتاتور نظامی توصيف کرد، معامله نخواهد کرد.

احساسات ضدآمريکايی

پيشتر هوگو چاوز، رئيس جمهور ونزوئلا، قول داد درصورتی که ايران هدف حمله قرار گيرد به دفاع از آن کشور برخيزد.

وی خطاب به ايران گفت: "تحت هر شرايطی، ما با شما هستيم، همانطور که با کوبا هستيم. اگر آمريکا به کوبا حمله کند، خون به راه خواهد افتاد."

استفن گيبز، خبرنگار بی بی سی در هاوانا، می گويد برخی از ناخوشايندترين رهبران جهان از نگاه آمريکا در اين اجلاس حضور دارند.

علاوه بر محمود احمدی نژاد و آقای چاوز، رابرت موگابه رهبر زيمباوه و الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهور بلاروس، نيز در اين اجلاس شرکت کرده اند.

فيدل کاسترو و هوگو چاوز
 تحت هر شرايطی، ما با شما [ايران] هستيم، همانطور که با کوبا هستيم. اگر آمريکا به کوبا حمله کند، خون به راه خواهد افتاد
 
هوگو چاوز

برخی از اعضا از جمله ونزوئلا، ايران و کوبا مايلند که جنبش عدم تعهد، نيرويی قوی در برابر آنچه تلاش آمريکا برای سلطه جويی بر جهان می دانند باشد. اين تمايل به خصوص در سخنرانی آقای احمدی نژاد پررنگ بود.

اما به گفته خبرنگار ما سايرين ترجيح می دهند اين جنبش از موضع گيری های تند سياسی دوری گزيند و در عوض جايگاه افکار مستقل و مجمعی برای بحث در مورد مسائل گوناگونی از تجارت گرفته تا تغييرات آب و هوايی باشد.

موضوعات متنوعی در اين اجلاس مورد بحث است اما خشونت در خاور ميانه و گسترش سلاح های هسته ای در راس آنها قرار دارد.

خبرنگار بی بی سی می گويد انتظار می رود بيانيه پايانی اجلاس حاوی انتقاداتی صريح از سياست خارجی آمريکا باشد.

سخنان احمدی نژاد

رئيس جمهور ايران بعد از ظهر جمعه در يک سخنرانی که به شدت رنگ سياسی داشت خواستار آن شد تا جنبش عدم تعهد يک نماينده دائمی با حق وتو در شورای امنيت سازمان ملل داشته باشد.

وی از اين سخنرانی برای حمله ای گسترده به آمريکا استفاده کرد و ضمن دادخواهی در برابر آنچه زورگويی های آمريکا دانست خواستار چاره جويی در اين زمينه شد اما اظهاراتش نشان می دهد که از نظر او کليد حل مشکلات در دست شورای امنيت سازمان ملل نيست.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، وی گفت: "كشورهای عضو جنبش عدم تعهد مسئوليت‌های بس خطيری دارند و می‌توانند با اعلام مواضع متناسب با آرمان‌ها و ارزش‌های بشری و اتخاذ تدابير و تصميمات مناسب، مانع تداوم زورگويی‌ها و تجاوزات قدرتهای بزرگ شوند."

محمود احمدی نژاد هنگام سخنرانی در اجلاس غيرمتعهدها - عکس از خبرگزاری فارس
 اوضاع جهان را بنگريد، با فروپاشی شوروی آمريكا مصمم است به عنوان قدرت بلامنازع، نفوذ خود را در جهان گسترش دهد و به خود اجازه می‌دهد فارغ از هرمانع و قانونی و بلكه فراتر از قوانين و هنجارهای پذيرفته شده بين المللی، خواست خود را بر ديگران تحميل كند
 
محمود احمدی نژاد

رئيس جمهور ايران با اشاره به سابقه پيدايش جنبش غيرمتعهدها و اينکه "پناهگاهی برای کشورهای مستقل" در زمان جنگ سرد بود اظهار عقيده کرد که اين گروه نه تنها فلسفه وجودی اش را از دست نداده بلکه عللی که به پيدايش آن منجر شد امروزه قوی تر و پررنگ تر شده است.

جنبش عدم تعهد در سال 1340 خورشیدی در اوج جنگ سرد و فضای دوقطبی غرب و شرق با هدف وحدت میان کشورهایی که در اردوگاه کمونیسم و امپریالیسم قرار نداشتند، تشکیل شد.

آقای احمدی نژاد در توضيح سخنان خود گفت: "اوضاع جهان را بنگريد، با فروپاشی شوروی، آمريكا مصمم است به عنوان قدرت بلامنازع، نفوذ خود را در جهان گسترش دهد و به خود اجازه می‌دهد فارغ از هر مانع و قانونی و بلكه فراتر از قوانين و هنجارهای پذيرفته شده بين المللی، خواست خود را بر ديگران تحميل كند."

وی در ادامه اين سخنرانی سياست های آمريکا را در زمينه های مختلف از جمله مناقشه اخير لبنان و جنگ عراق محکوم کرد.

وی بارها نقش شورای امنيت سازمان ملل را در رسيدگی به آنچه وی ستم های جاری در جهان دانست زير سوال برد و برای مثال گفت: "مردم دنيا چه گناهی کرده اند که بايد تحت تهديد چتر اتمی آمريکا زندگی کنند؟ و از اين تهديد بايد به کجا شکايت کنند؟ به شورای امنيت؟".

'ضرورت توجه به حقوق بشر'

دبير کل سازمان ملل متحد نيز در اين اجلاس سخنرانی کرد و خواستار پيشرفت در زمينه بحران خاور ميانه شد.

کوفی عنان گفت که جنگ در لبنان زنگ بيدارباشی برای بسياری از دولت های سراسر جهان بوده است.

کوفی عنان کشورهای درحال توسعه عضو جنبش را ترغيب کرد به مسائل مربوط به توسعه و حقوق بشر رسيدگی کنند

وی افزود که اکنون کشورهای بيشتری نياز برای حل ريشه ای مشکل خاور ميانه را درک کرده اند و گفت بايد چاره ای برای مناقشه اسرائيل و فلسطينی ها پيدا کرد.

وی همچنين کشورهای درحال توسعه عضو جنبش را ترغيب کرد به مسائل مربوط به امنيت، توسعه و حقوق بشر رسيدگی کنند.

مانموهان سينگ، نخست وزير هند، نيز به سران کشورهای حاضر گفت که اگر جنبش از اتخاذ زبانی صريح و روشن در مورد تروريسم طفره رود، اهميت وجودی خود را در جهان امروز از دست خواهد داد.

وی همچنين خواستار تشکيل گروهی بلندپايه از سوی جنش عدم تعهد برای کمک به يافتن صلحی جامع در خاور ميانه شد.

 
 
گروه 15گروه 15
ابراز امیدواری احمدی نژاد برای فعال تر شدن در عرصه دیپلماسی
 
 
محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور ايرانجنبش عدم تعهد
ايران دستور کاری برای تمام فصول غیرمتعهدها
 
 
جنبش غيرمتعهدهاديپلماسی هسته ای
حمايت جنبش عدم تعهد از برنامه هسته‌ای ايران؛ صوری يا واقعی؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران