BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:09 گرينويچ - چهارشنبه 15 نوامبر 2006 - 24 آبان 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
آغاز به کار شبکه خبری انگليسی الجزیره
 
استودیوی خبر الجزیره
استودیوی خبر شبکه بین المللی الجزیره که پس از مدتها تاخیر پخش برنامه خود را آغاز کرد
شبکه تلویزیونی خبری الجزیره، از امروز پخش برنامه های انگلیسی خود را با دوازده ساعت برنامه خبری در روزآغاز کرده است و از اول ژانویه سال آینده بیست و چهار ساعته خواهد شد.

شبکه خبری الجزیره که به خاطر پخش گزارشها و اخبار خود از وقایع خاورمیانه مشهور است، از چند سال پیش اعلام کرده بود که در پی راه اندازی یک شبکه انگلیسی زبان بین المللی است که اخباری متفاوت از شبکه های خبری غربی ارائه دهد.

در اولین بخش خبری این شبکه نیز گزارشی از ایران پخش شد و انتظار می رود اخبار و گزارشهای مربوط به این کشور در این شبکه از اهمیت خاصی برخوردار باشد.

ناهید صیام دوست، خبرنگار الجزیره بین المللی در تهران به سایت فارسی بی بی سی گفت که این شبکه تلاش خواهد که اخبار مربوط به ایران را با توجه به اهمیت آنها به بهترین شیوه پوشش دهد.

خبرنگار الجزیره بین المللی در تهران در باره انگیزه آغاز به کار این شبکه خبری جدید می گوید: "هدف آن بوده است که اخبار و وقایع جهانی فقط از دیدگاه غربی پخش نشوند بلکه از دید کشورهای جنوب نیز به این وقایع نگریسته شود و به ویژه به موضوعات خبری که شبکه های تلویزیونی خبری غرب به دلیل سیاست های خاص خودشان به آنها توجه نشان نمی دهند، اهمیت بدهیم. به همین دلیل ما دفاتر بسیاری در آفریقا، آمریکای لاتین، اروپا، آمریکا، آسیا وبه ویژه در خاورمیانه دائر کرده ایم."

'تفاوت در پوشش خبری'

گزارش راجی عمر از تهران
در اولین بخش خبری شبکه بین المللی الجزیره، راجی عمر از تهران در باره سخنان احمدی نژاد گزارش داد

خبرنگار الجزیره در تهران در باره تفاوت پوشش خبری ایران در دو شبکه عربی و انگلیسی می گوید از آنجا که بینندگان این دو شبکه متفاوت هستند ما این تفاوت در پوشش اخبار را در نظر می گیریم.

وی ادامه می دهد که شبکه الجزیره انگلیسی اهمیت زیادی برای ایران قائل است، بنابراین تمرکز بسیاری بر روی اخبار مربوط به ایران صورت خواهد گرفت و خبرنگاران شبکه الجزیره به عنوان منابع دست اول خبری برای این شبکه در نظر گرفته خواهند شد.

دفتر شبکه خبری الجزیره در تهران که دو سال پیش به دنبال پخش اخبار مربوط به شورشهای قومی در خوزستان از سوی مقامات دولتی تعطیل شد، اخیرا مجددا کار خود را ازسر گرفته است.

'ناهید صیام دوست' می گوید امیدوار است که شبکه خبری بین المللی الجزیره بتواند مخاطبان بسیاری را به دلیل زوایه متفاوت و محلی مربوط به پوشش خبری جلب کند.

برنامه های این شبکه از استودیوهای مستقر در دوحه، کوالالامپور، لندن و واشنگتن پخش خواهد شد و به علاوه در بیست کشور دیگر نیز دفتر نمایندگی دارد.

شبکه الجزیره می گوید برنامه های انگلیسی این شبکه در هشتاد میلیون خانه در اروپا، آفریقا و جنوب شرقی آسیا قابل دسترسی خواهد بود.

در ایالات متحده آمریکا، این شبکه از طریق اینترنت پرسرعت قابل دسترسی خواهد بود. زیرا اغلب عرضه کنندگان شبکه های تلویزیونی ماهواره ای یا کابلی در آمریکا هنوز تمایل چندانی به پخش آن نشان نداده اند.

در خاورمیانه، شبکه خبری عربی الجزیره برای شیوه خبری صریح خود، روزنامه نگاری بی باکانه وتمایل به بحث گذاردن موضوعات ممنوعه مشهور است.

ایان پانل خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید که این سیاست رسانه ای سبب شده است تا دولت های مختلف از ریاض گرفته تا واشنگتن دلخوشی از این شبکه نداشته باشند.

استودیوی خبر شبکه بین المللی الجزیره
 برخی از صاحب نظران ارتباطات می گویند شبکه الجزیره توانسته است برخلاف جریان یکسویه ارتباطی غرب یا شمال حرکت کند و به نوعی به شبکه مورد اعتماد بسیاری از مردم در خاورمیانه بدل شود
 

حس خاورمیانه ای

هشتصد کارمند از 55 کشور جهان از سال 2005 برای راه اندازی شبکه بین المللی الجزیره گرد هم آمدند تا بتوانند زاویه دیگری از رخدادهای جهانی را به تصویر بکشند.

"فلیسیتی بار" مجری شبکه بین المللی الجزیره می گوید: " این یک شبکه بین المللی است ولی با یک نگاه خاورمیانه ای به رخدادهای بین المللی خواهد نگریست."

او می گوید در رسانه های غربی معمولا نخستین واکنش به وقایع خبری، نمایان ساختن واکنش از آمریکا یا بریتانیا است اما در الجزیره ما قصد داریم بیش و پیش از هر چیز واکنش به رخدادها را از خاورمیانه می گیریم.

شبکه انگلیسی الجزیره امیدوار است که به همان موفقیتی که از ده سال پیش به دنبال آغاز به کار الجزیره عربی رسید، دست یابد ولی برخی ناظران معتقدند که این کاری بس دشوارتر به نظر می رسد.

انحصار رسانه ای

شبکه الجزیره موفق شده است که انحصار اطلاعات در خاورمیانه را که در اختیار شبکه های دولتی و رسمی بود بشکند.

اما بازار رسانه ای بین المللی به خاطرحضور ورقابت گسترده شبکه های پرسابقه ای مانند بی بی سی و سی ان ان کاملا متفاوت است.

وداح خانفر مدیر شبکه الجزیره به رویتر گفته است: "یکی از اهداف ما تغییر مسیر جریان اطلاعاتی از شمال به جنوب است."

درعین آنکه امید می رود با ایجاد یک شبکه خبری بین المللی بزرگ در خاورمیانه، جهان عرب صاحب تریبونی بین المللی شود، خبرنگار بی بی سی می گوید صرف آغاز به کار چنین شبکه ای غرور برانگیز است.

اما وی اضافه می کند، پرسشی که مطرح است آن است که آیا این شبکه جدید نیز مانند شبکه عربی الجزیره عمل خواهد کرد و همان سیاست رسانه ای و زبان صريح و بی پروا را در پیش خواهد گرفت؟

یک شبکه خبری جدید

اولین بخش خبری الجزیره بین المللی
شبکه خبری بین المللی الجزیره پخش برنامه های خود را از ساعت دوازده به وقت جی ام تی روز پانزدهم نوامبر آغاز کرد

شبکه بین المللی الجزیره از ساعت پانزده و سی به وقت تهران برنامه خود را آغاز و در اولین بخش خبری خود گزارشی از تهران در باره سخنان رئیس جمهور ایران پخش کرد که راجی عمر آن را تهیه کرده بود.

در این شبکه که برخی از روزنامه نگاران مشهور نیز حضور دارند، شهرزاد پاکروان مجری تلویزیونی ایرانی تبار نیز برنامه ای برای زنان خواهد داشت.

اغلب روزنامه نگارانی که ده سال پیش کار خود را در شبکه عربی الجزیره آغاز کردند از بی بی سی به این شبکه رفته بودند. اما این شبکه به زودی در میانه بحران های خاورمیانه به سرعت به شهرت رسید.

برخی از صاحب نظران ارتباطات می گویند شبکه الجزیره توانسته است برخلاف جریان یکسویه ارتباطی غرب یا شمال حرکت کند و به نوعی به شبکه مورد اعتماد بسیاری از مردم در خاورمیانه بدل شود اما اینکه شبکه جدید نیز همان موفقیت شبکه عربی را به دنبال بیاورد به عوامل بسیاری بستگی دارد، زیرا ساختار و ترکیب رسانه ها در غرب رقابت با شبکه های جریان اصلی را بسیار مشکل می کند.

 
 
الجزيرهوبلاگ بی بی سی
آيا شبکه انگليسی الجزيره موفق می شود؟
 
 
الجزيرهده سال پخش
الجزيره، محبوب و تاثيرگذار در خاورميانه
 
 
دکه روزنامه فروشی در کره جنوبیرسانه
آيا مردم به روايت دولت هايشان از اخبار اعتماد دارند؟
 
 
مطالب مرتبط
رسانه های نوين: عصر مشارکت مخاطب
28 آوريل، 2006 | دانش و فن
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران