BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:22 گرينويچ - يکشنبه 03 دسامبر 2006 - 12 آذر 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نياز مردم فلسطين به تصميم گيری تازه
 

 
 
محمود عباس و خاویر سولانا
آقای سولانا حماس را مسئول به بن بست رسيدن مذاکرات مربوط به تشکيل دولت وحدت ملی در فلسطين دانسته است
خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا پس از ديدار با محمود عباس رئيس دولت خودگردان فلسطين، حماس را در از دست رفتن فرصت برای تشکيل دولت وحدت ملی در فلسطين مسئول دانست.

آقای سولانا در حالی حماس را مسئول به بن بست رسيدن مذاکرات مربوط به تشکيل دولت وحدت ملی در فلسطين دانست که پيش از آن محمود عباس در کنفرانس مشترک خبری خود با کاندوليزا رايس وزير خارجه آمريکا در شهر اريحا، از پايان بدون نتيجه گفتگوهای حزب تحت رهبری وی (جنبش فتح) با رهبران حماس خبر داده بود.

در پی اظهارات آقای عباس، کميته اجرايی سازمان آزاديبخش فلسطين (ساف) از اسماعيل هنيه نخست وزير دولت تحت کنترل حماس خواسته بود که با استعفای خود راه را برای تشکيل دولت تازه ای در سرزمين های فلسطينی هموار کند، درخواستی که بلافاصله از سوی حماس رد شد.

حماس در عين حال اعلام کرد که مذاکرات برای تشکيل دولت وحدت ملی به بن بست نرسيده و آقای عباس به منظور تحت فشار قرار دادن اين گروه برای کسب امتيازات بيشتر، خبر شکست مذاکرات را اعلام کرده است.

در واقع، درست در زمانی که انتظار می رفت مقام های فتح و حماس از دستيابی خود به توافق نهايی برای تشکيل دولت وحدت ملی در فلسطين خبر دهند، محمود عباس با اعلام شکست مذاکرات، ناظران سياسی را غافل گير کرد.

پيش از اظهارات آقای عباس در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با خانم رايس، همه خبرها حاکی از پيشرفت در روند آشتی فتح و حماس بود، روندی که گمان می رفت با اعلام آتش بس با اسراييل در نوار غزه، وارد مرحله عملی خود شده و با آزادی قريب الوقوع گلعاد شاليط سرجوخه اسراييلی در ازای آزادی صدها اسير فلسطينی در بند اسراييل، تسريع خواهد شد و در نهايت به تشکيل دولت وحدت ملی خواهد انجاميد.

سخنان اخير رهبران فتح اما نشان می دهد که آتش بس در نوار غزه و انتشار گزارش هايی در باره آزادی احتمالی شاليط، ارتباط تنگاتنگی با تشکيل دولت وحدت ملی نداشته و سران فتح و حماس نتوانسته اند در مذاکرات خود بر سر تقسيم پست های کابينه دولت وحدت ملی به تفاهم دست يابند.

حماس اعلام کرده که مذاکرات برای تشکيل دولت وحدت ملی به بن بست نرسيده و دولت اسماعیل هنیه کناره گیری نمی کند

اين در حالی است که اعلام خبر بروز بن بست در مذاکرات مربوط به تشکيل دولت وحدت ملی در فلسطين از سوی رهبران فتح، به هيچ وجه اتفاق تازه ای نيست.

پيش از اين، چنين بار، محمود عباس، پايان بی نتيجه مذاکرات حزب خود را با حماس اعلام کرده، اما به رغم اين، مذاکرات دوباره از سرگرفته شده و از «پيشرفت چشمگير» آن گزارش هايی انتشار يافته است.

با توجه به اين سابقه، نمی توان مطمئن بود که مذاکرات فتح و حماس به واقع به نقطه پايان خود رسيده و از سر گرفته نخواهد شد.

با اين حال، اعلام بن بست مذاکرات در اين دوره، يک تفاوت عمده با دوره های قبل دارد و آن اينکه، اين بار خاوير سولانا ديپلمات بلندپايه اروپايی که علاقه شديدی به تشکيل دولت وحدت ملی در فلسطين نشان می داد، بر بن بست مذاکرات تاکيد کرده و حماس را مسئول آن دانسته است.

علاقه آقای سولانا به تشکيل دولت وحدت ملی در فلسطين، ناشی از گرايش عمومی اتحاديه اروپا برای لغو تحريم کمک های بين المللی به فلسطينيان است، تحريمی که اگر چه برای تحت فشار قرار دادن حماس وضع شده، اما در عمل درد و رنج ميليون ها فلسطينی ساکن در اردوگاهها و سرزمين های کرانه باختری و نوار غزه را افزايش داده است.

در حقيقت، تمايل فتح و حماس برای تشکيل دولت وحدت ملی نيز از اشتياق آنها برای رفع تحريم های بين المللی عليه فلسطينی ها ناشی می شود، اما به نظر می رسد که فتح به اين نتيجه رسيده است که دولت وحدت ملی مورد نظر حماس، کمک شايانی به رفع تحريم ها نخواهد کرد.

  در صورت قطعی شدن بن بست در مذاکرات مربوط به تشکيل دولت وحدت ملی، دولت خودگردان راهی بهتر از مراجعه به افکار عمومی فلسطينی ها ندارد. اين موضوعی است که اکنون رهبران فتح بيش از پيش به آن گرايش پيدا می کنند
 

از همين روست که عزام الاحمد رهبر فراکسيون فتح در مجلس فلسطين، مجموعه دولت خودگردان را فلج و ناتوان از حل مشکل فلسطينی ها دانسته است.

با چنين وضعيتی، در صورت قطعی شدن بن بست در مذاکرات مربوط به تشکيل دولت وحدت ملی، دولت خودگردان راهی بهتر از مراجعه به افکار عمومی فلسطينی ها ندارد. اين موضوعی است که اکنون رهبران فتح بيش از پيش به آن گرايش پيدا می کنند.

منظور از مراجعه به افکار عمومی، برگزاری انتخابات زودرس رياست جمهوری و پارلمانی به طور همزمان در سرزمين های فلسطينی است تا فلسطينيان قادر باشند، مجموعه دولت خودگردان را به يکی از دو رقيب سياسی صحنه فلسطين بسپارند.

به گفته عزام الاحمد، حتی در صورت تسلط توامان حماس بر رياست جمهوری و پارلمان، اوضاع بهتر از شرايط دوگانه موجود خواهد بود، شرايطی که آقای احمد آن را فلج شدن کامل ناميده است.

 
 
حماس و فتح، مدتهاست که برای تشکیل یک دولت وحدت ملی در حال مذاکره هستنددولت فلسطینی
تعلیق مذاکرات حماس و فتح
 
 
اسلحهصلح و سلاح
دولت وحدت ملی فلسطينی و مسئله شبه نظاميان
 
 
نوشته روی ديوار صلح خاورميانه
انشعاب حماس به دو قطب سوريه و مصر؟
 
 
درگيری در غزهآتش در غزه
خطر هرج و مرج در سرزمين های فلسطينی
 
 
پرچم فلسطينآينده فلسطين
موانع تازه بر سر تشکيل دولت وحدت ملی
 
 
فلسطينسرزمين های اشغالی
دولت وحدت ملی؛ روزنه ‌ای به روی صلح
 
 
کودک در کويرشکاف فلسطينی
حماس و فتح در آستانه توافق يا رويارويی؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران