BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:15 گرينويچ - سه شنبه 06 فوريه 2007 - 17 بهمن 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
هند بر می خيزد: اطلاعاتی درباره هند
 
هند: يک هنرپيشه باليوود، رانندگان ريکشا، نانوايی، کودکی در حال خواب
کشور هند، با جمعيتی بيش از يک ميليارد نفر دومين کشور پرجمعيت جهان و بزرگترين دموکراسی آن است. بيشتر مردم هند در روستاها زندگی می کنند و ميليونها تن از آنها با فقر شديد دست به گريبان هستند. اما شهر نشينی در اين کشور روندی روبه رشد دارد و اقتصاد کشور نيز به سرعت در حال رشد است. در هفته جاری بخش های مختلف بی بی سی ويژه برنامه هايی درباره هند منتشر يا پخش می کنند. متن زير برخی اطلاعات پايه ای درباره هند را ارائه می دهد:

سرزمين

نقشه هند
نقشه هند
هند با مساحتی بيش از سه ميليون و يکصد هزار کيلومتر مربع برابر با يک ميليون و دويست مايل مربع (بدون احتساب کشمير تحت کنترل هند) يکی از بزرگترين کشورهای جهان است.

هند يکی از پر تنوع ترين کشورهای جهان نيز هست. غير از زبانهای هندی و انگليسی شانزده زبان ديگرهم در آن کشور صحبت می شود. هندوئيسم، اسلام، مسيحيت، آئين سيک، بودائيسم و جينيسم از جمله مذاهب رايج در هند است.

از اوايل قرن نوزدهم تا سال ۱۹۴۷ بريتانيايی ها بر اين سرزمين حکم می راندند. همزمان با تقسيم هند و ايجاد پاکستان، هند هم استقلال خود را به دست آورد. از آن زمان تاکنون هند و پاکستان سه بار با هم وارد جنگ شده اند که از آن ميان دوجنگ بر سر قلمرو کشمير روی داده است.

هند در حال حاضر يک رشد سريع اقتصادی را تجربه می کند. اما در عين حال با مشکلات پيچيده و دامنه داری نيز روبروست که نظام اجتماعی بسته يا کاست يکی از آنهاست. ازدياد جمعيت، فقر، مشکلات زيست محيطی و فساد مالی گسترده از جمله چالشهای عمده روياروی هند هستند.

هند در حال حاضر يک دولت ائتلافی دارد که رهبری آن را حزب کنگره بعهده دارد که مانموهان سينگ نخست وزير کشور در راس آن قرار دارد.

اقتصاد

هند
هند دارای چهارمين اقتصاد بزرگ جهان است
هند با رشد اقتصادی متوسط بالاتر از ۸ درصد طی سه سال گذشته به يک قدرت اقتصادی تبديل شده است. اين ميزان رشد نزديک به رشد اقتصادی کشور همسايه آن چين است. بر اساس ميزان قدرت خريد، اقتصاد هند اکنون چهارمين اقتصاد بزرگ جهان به شمار می آيد.

از اواخر دهه ۱۹۹۰ که هند دروازه های خود را به روی جهان گشود، جذابيت آن برای سرمايه گذاران خارجی روزافزون بوده است. نيروی کار عظيم کم هزينه و انگليسی زبان هند، اين کشور را برای کمپانی های توليدی و مراکز تلفنی چندمليتی بسيار پرجاذبه کرده است.

بخصوص موفقيت صنايع برخوردار از فن آوری نوين باعث بازگشت بسياری از هندی های مقيم خارج شده و اين روند به "بازگشت مغزها" شهرت يافته است. اين افراد بخشی از يک طبقه متوسط روبه رشد هستند که به يک بازار بالقوه گسترده امکان موجوديت می دهد.

منتقدان می گويند که منافع اين رشد با سرعت کافی به فقرا نرسيده است. ميليونها تن هنور در فقر شديد زندگی می کنند و در آمد سرانه ۷۲۰ دلار آمريکا برابر با ۳۶۵ پوند در سال است.

کاغذ بازی و مشکلات زيربنايی نيز در هند ادامه دارد.

جمعيت

هند
هند دومين کشور پرجمعيت جهان است
انتظار می رود که طی ۲۵ سال آينده جمعيت هند از جمعيت چين بيشتر شود و اين کشور به پرجمعيت ترين کشور جهان بدل شود.

جمعيت هند از ۳۵۷ ميليون در سال ۱۹۵۰ به يک ميليارد و يکصد ميليون نفر در حال حاضر رسيده است. انتظار می رود که در سال ۲۰۳۰ در حاليکه حمعيت چين به يک ميليارد و چهارصد ميليون رسيده، جمعيت همد بالغ بر يک ميليارد و ششصد ميليون نفر باشد.

علت رشد جمعيت، بيشتر به ميزان بالای زاد و ولد در هند مربوط می شود. اما در عين حال، اميد به زندگی و متوسط سن مرگ نيز در حال افزايش است.

در سال ۲۰۰۰ اقليتی از جمعيت بالای ۶۰ سال سن داشتند اما در سال ۲۰۵۰ بازنشستگان بخش عمده ای از جمعيت را تشکيل خواهند داد. همين امر با توجه به اينکه تنها ۱۰ درصد از آنها از حقوق بازنشستگی برخوردار خواهند بود، موضوع حمايت از آنها را با اهميت می سازد.

بيش از ۶۵ درصد مردم در مناطق روستايی زندگی می کنند امامهاجرت به شهرها به سرعت در حال انجام است.

سطح زندگی

فقر در هند
حدود ۳۵ درصد مردم با کمتر از يک دلار در روز روزگار می گذرانند
با وجود اقتصاد درحال رشد، شکاف ميان فقير و غنی در هند زياد است.

حدود ۳۵ درصد مردم با کمتر از يک دلار در روز روزگار می گذرانند. بد ترين وضعيت فقر در روستاهاست. اين امر اغلب با ميزان بالايی از بيسوادی و عدم وجود امکانات بهداشتی نيز همراه است.

در سطح کشور تقريبا نيمی از بچه ها با سوء تغذيه روبرو هستند. هرچند که ميزان مرگ و مير نوزادان کاهش يافته است. تقريبا ۶۰ درصد روستانشينان و ۲۰ درصد شهرنشينان به امکانات بهداشتی دسترسی ندارند.

عليرغم اين مشکلات، به طور کلی فقر در هند رو به کاهش است و اين امر با بهبود کلی سطح زندگی همراه شده است.

متوسط سن مرگ در فاصله سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۵ از ۵۹ سال به ۶۳ سال رسيده و ميزان باسوادی در ميان بزرگسالان طی همين مدت از ۵۰ درصد به ۶۱ درصد رسيده است.

گفته می شود که تداوم رشد اقتصادی سطح زندگی را برای کل جمعيت ارتقا خواهد بخشيد.

فرهنگ

آشواريا رای
هر سال در هند بيش از ۹۰۰ فيلم ساخته می شود که اين تعداد بسيار بيشتر از رقم توليدات سينمايی آمريکاست
هند سرزمين کسانی است که زياد فيلم می سازند و زياد فيلم می بينند.

هر سال در اين کشور بيش از ۹۰۰ فيلم ساخته می شود که اين تعداد بسيار بيشتر از رقم توليدات سينمايی آمريکاست. بيشتر اين فيلمها از باليوود می آيند. يعنی از بمبئی که صتعت فيلم هند در آن مستقر است. اين فيلمها در سرتاسر آسيا و مناطق ديگر طرفداران بسياری دارند.

هند در زمينه های ديگری نيز دارای نفوذ جهانی است. نويسندگان نامداری همچون آرونداتی روی، ويکرام ست و سلمان رشدی زاده هند هستند.

اغلب گفته می شود که غذای هندی بعنوان غذای ملی بريتانيا جانشين خوراک سنتی ماهی و سيب زمينی يا فيش اند چيپس شده است. ورزشکاران هندی نيز در رشته های متنوعی از کريکت گرفته تا هاکی به موفقيت دست يافته اند.


 
 
تحليلتحليل
هند و چين قدم به قدم به يکديگر نزديکتر می شوند
 
 
فقر معجزه ای ۱۵ ساله
آيا آينده متعلق به هند است؟
 
 
ثروتمندان در هندخيزش هند
تاثير مادی گرايی بر سلوک معنوی هند
 
 
پرچم هندتغییرات جوی
پی آمدهای گرمایش زمین در هند
 
 
شيلپا شتیآقا بالاسر
دردسر بزرگ 'برادر بزرگ' برای بريتانيا
 
 
کاندومهندی ها و کاندوم ها
کاندومها، برای مردان هندی 'بسيار بزرگ' است
 
 
زن کارگر در هندعکس های شما
زنان کارگر در هند، از افشين عموزاده
 
 
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران