BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 08:05 گرينويچ - سه شنبه 13 مارس 2007 - 22 اسفند 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
انجام تحقیقات از رییس دیوان عالی پاکستان
 
چودری
افتخار چودری به پرونده های مربوط به نقض حقوق بشر و فساد دولتی رسیدگی کرده است
تحقیقات از رییس دیوان عالی پاکستان در میان تظاهرات گسترده علیه تصمیم رییس جمهوری پاکستان برای تعلیق وی آغاز شده است.

روز سه شنبه، 13 مارس، قاضی افتخار محمد چودری، رییس دیوان عالی پاکستان، در برابر هیاتی از قضات ارشد حاضر می شود تا به اتهام سوء استفاده از قدرت که به تعلیق وی از این سمت به دستور پرویز مشرف، رییس جمهوری، منجر شد پاسخ گوید.

اعلام تعلیق آقای چودری، که ارشدترین عضو قوه قضاییه پاکستان است، با اعتراض و تظاهرات گسترده و در مواردی خشونت آمیز بسیاری از قضات، حقوقدانان و احزاب مخالف رییس جمهوری همراه بوده است.

روز دوشنبه در اسلام آباد، پایتخت، حقوقدانان با حمل پرچم های سیاه به نشانه همبستگی با آقای چودری، در دادگاه حضور یافتند و در تظاهرات خشونت آمیز حقوقدانان در لاهور، دست کم بیست نفر در درگیری با پلیس زخمی شدند.

تظاهرات اعتراضی از بامداد روز سه شنبه در تعدادی از شهرهای پاکستان از سر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی پاکستان، علت تصمیم رییس جمهوری در برکناری آقای چودری شکایت های متعدد در مورد نحوه کار وی بوده است.

این خبرگزاری گزارش کرده است که رییس جمهوری شکایت های متعددی علیه آقای چودری حاوی اتهاماتی بسیار جدی در زمینه تخلفات، قضاوت نادرست و اقدامات مغایر شئونات مقام ریاست دادگاه عالی پاکستان دریاف کرده بود.

در مقابل، بسیاری از حقوقدانان، احزاب مخالف، فعالان حقوق بشر و حتی تعدادی از قضات دستور رییس جمهوری را به عنوان اقدام مغایر قانون اساسی و تلاشی برای خدشه دار کردن استقلال قوه قضاییه محکوم کرده اند.

موضعگیریهای چودری

یکی از روسای سابق کانون قضات دیوان عالی پاکستان در مصاحبه ای با بی بی سی رییس جمهوری را متهم کرده که، به گفته وی، در صدد تخریب قوه قضاییه برآمده و در این زمینه به هر اقدامی دست می زند.

وی افزوده است که آقای چودری عملا در حبس خانگی به سر می برد و ماموران دولتی، پس از پایین آوردن پرچم قوه قضاییه از فراز ساختمان محل اقامت وی در اسلام آباد، در برابر این ساختمان مستقر شده اند.

تظاهرات حقوقدانان در اسلام آباد
تظاهرات حقوقدانان علیه تعلیق رییس دیوان عالی در مواردی به خشونت کشیده شد

افتخار محمد چودری در سال 2005 به سمت ریاست دیوان عالی پاکستان منصوب شد و از آن زمان، پرونده هایی را نیز مورد رسیدگی قرار داده که برای دولت خوشایند نبوده است.

وی به خاطر تاکید بر استقلال قوه قضاییه و نادیده گرفتن ملاحظات سیاسی در قضاوت شهرت دارد و از محبوبیت قابل توجهی در میان حقوقدانان پاکستانی برخوردار است

به گفته مخالفان رییس جمهوری پاکستان، علت تعلیق افتخار چودری از سمت ریاست دیوان عالی صدور آرایی در مغایرت با خواست دولت از سوی وی بوده است.

از جمله وی به لزوم اقدام دولت در یافتن افراد ناپدید شده ای که گفته می شود توسط نهادهای اطلاعاتی ربوده شده اند رای داد و اخیرا نیز واگذاری شرکت دولتی فولاد پاکستان را غیرقانونی اعلام کرد.

به گفته خبرنگاران، از زمان صدور حکم تعلیق رییس دیوان عالی پاکستان، تنها معدودی از بازدید کنندگان با وی ملاقات کرده اند.

به گفته کانون قضات دیوان عالی، آقای چودری تاکید داشته که از سمت ریاست دیوان عالی استعفا نخواهد داد و در برابر اتهاماتی که به وی وارد شده از خود دفاع خواهد کرد.

استقلال قضایی

دیوان عالی - "عدالت عظمی" - در پاکستان در راس قوه قضاییه این کشور قرار دارد و عالی ترین مرجع رسیدگی به اختلافات حقوقی و همچنین مسایل مربوط به قانون اساسی این کشور است.

با توجه به این واقعیت که پاکستان در بخش عمده ای از زمان کسب استقلال تحت حکومت های نظامی و تعلیق قانون اساسی قرار داشته، کارشناسان حقوقی، اختیارات و اقتدار دیوان عالی را قابل ملاحظه می دانند.

دادگاه عالی پاکستان
در تاریخ پاکستان دیوان عالی نقش ویژه ای را در ثبات قضایی کشور ایفا کرده است

بر اساس قانون اساسی، دیوان عالی علاوه بر رسیدگی به مسایل قضایی، نقش نظارت بر اقدامات قوای دیگر حکومت را نیز ایفا می کند و از جمله حق دارد برخی از دستورهای رییس جمهوری و مصوبات پارلمان را که مغایر قانون اساسی تشخیص می دهد لغو کند.

به همین دلیل، دیوان عالی از احترام و موقعیت ویژه ای در میان مردم پاکستان برخوردار است و حتی در دوره های حکومت نظامی نیز انتظار می رود اقتدار و استقلال قضایی خود را حفظ کند.

دیوان عالی معمولا از شانزده قاضی و یک رییس تشکیل می یابد که به عنوان عالی ترین مرجع دادرسی قضایی و اظهار نظر پیرامون قانون اساسی عمل می کنند.

معمولا دولت های پاکستان نیز استقلال دیوان عالی را مراعات کرده و در نتیجه، حتی در دوره های بی ثباتی سیاسی نیز نهادی برای دفاع از حقوق اولیه مدنی و ثبات قضایی در این کشور فعالیت داشته است.

این نخستین بار در تاریخ پاکستان است که رییس دیوان عالی به اتهام سوء استفاده از قدرت توسط رییس جمهوری از مقام خود برکنار می شود.

برکناری آقای چودری در حالی اعلام می شود که انتظار می رود در ماه های آینده دو پرونده مهم در دیوان عالی مطرح شود.

یکی از این پرونده ها به موضوع تابعیت دوگانه شوکت عزیز، نخست وزیر، و صلاحیت وی برای تصدی این سمت ارتباط دارد و پرونده مهمتر به اجازه شرکت ژنرال پرویز مشرف در انتخابات ریاست جمهوری مربوط می شود.

 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران