BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:21 گرينويچ - جمعه 11 مه 2007 - 21 اردیبهشت 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
چرا سفر به سرزمین مگو؟
 

 
 
کلیسایی در بیت المقدس

سفر ما به اسرائیل هم سفری بود مانند دیگر سفرهای همکاران ما در بی بی سی فارسی به کشورهایی که جمعیت قابل توجهی از ایرانیان را در خود جای داده اند. به شهادت آمارهای موجود، بیش از 135 هزار ایرانی تبار در اسرائیل زندگی می کنند.

مهاجرت این ایرانیان غالبا یهودی به اسرائیل از حدود هشتاد سال پیش آغاز شده و کماکان ادامه دارد و چه بهانه ای بهتر از این برای گشایش صفحه ای در سایت بی بی سی با اطلاعاتی در مورد این کشور و نگاهی به زندگی ایرانیان در آن؛ ایرانیانی که بسیاری با وجود سال ها زندگی در اسرائیل، هنوز ایران را وطن و کشور نخستین و واقعی خود می دانند.

فکر سفر به اسرائیل به همین دلیل ساده شکل گرفت اما از آغاز می دانستیم که داستان اسرائیل، داستانی است متفاوت و سفر به سرزمینی که حتی نامش در ایران محل مناقشه است می تواند حساسیت هایی را، چه برای کسانی که به این کشور مسافرت می کنند و چه برای مخاطبانی که حاصل کارشان را در سایت می خوانند یا در رادیو می شنوند، ایجاد کند.

با انتشار نخستین گزارش های روزانه این سفر در وبلاگ بی بی سی، دانستیم که پیش بینی مان خطا نبود. تعدادی از خوانندگان وبلاگ، آن نوشته های سردستی و عجولانه را تلاش بی بی سی برای "عادی کردن وجود کشور اسرائیل" ارزیابی کردند و خواننده ای از قم نوشت "اگر وزارت خارجه بریتانیا یک بروشور منتشر می کرد تا این مفاهیم را منتشر کند، حاصل کارش هرگز نمی توانست به این خوبی باشد ..."

لبه تیغ

پست نگهبانی اسرائیل در نوار غزه
یک پست دیده بانی اسرائیل در نوار غزه

اظهار نظرهای مثبت در وبلاگ هم البته کم نبود اما آن چه ما را به درست بودن مسیر گزارش ها مطمئن می کرد، انتقادهای تندی بود که از همه طرف متوجه مان می شد. تقریبا هیچ موضوعی نبود که در یادداشتی مطرح شود و اعتراض های تند و همزمان افرادی با گرایش های متضاد در باب آن موضوع را در پی نداشته باشد و همین به ما اطمینان می داد که در نوشته هایمان، قلم را به جانب داری از این یا آن نلغزانده ایم.

صفحه ای که پیش روی شماست، در واقع نسخه ای تکمیل تر از مطالبی است که احیانا، پیش تر در وبلاگ بی بی سی خوانده اید، با این تفاوت که علاوه بر گزارش های نوشتاری که در فرصتی فراخ تر و با حوصله ای بیش تر تهیه شده اند، شامل گزارش های ویدئویی و صوتی (رادیویی) هم خواهد بود. در این صفحه، علاوه بر خواندن مطالبی در مورد ایرانیان ساکن اسرائیل، به طور مختصر با چگونگی پیدایش کشور اسرائیل و تبعات آن برای منطقه خاورمیانه نیز آشنا خواهید شد.

نظام سیاسی اسرائیل، جایگاه مذهب در آن، نقش زبان واحد به عنوان عنصری مشترک برای ملتی که از چهارگوشه جهان و با زبان ها و فرهنگ های متفاوت به اسرائیل مهاجرت کرده اند، وضعیت اقتصادی این کشور، نظام تحصیلی و خدمت اجباری وظیفه عمومی برای مردان و زنان و ...، تنها چند مورد از موضوع های متنوعی است که در این صفحه به تدریج انتشار خواهند یافت. تلاش ما در این صفحه این بوده تا تصویری به دست دهیم از زندگی در اسرائیل به معنای عام آن، یا به عبارت بهتر خواننده را با شیوه زندگی اسرائیلی آشنا کنیم.

نتیجه این سفر می توانست بسیار کامل تر از این باشد اگر می توانستیم از کرانه باختری و غزه هم دیدار کنیم. اما بی اعتنایی گروهی ناشناخته به حرمت خبرنگاری و ربوده شدن همکارمان آلن جانستون در غزه، راه را بر ادامه این سفر در اراضی فلسطینی بست. وظیفه ما این بود که با سفر به کرانه باختری و غزه، روی دیگر سکه را هم ببینیم و در گزارش هایمان بنمایانیم اما می دانستیم که گروه هایی هر چند اندک، اعتقادی به امنیت خبرنگار و انجام وظیفه حرفه ای اش ندارند و همین، سفر ما را ناتمام گذاشت. امیدواریم هر چه زودتر آلن، صحیح و سالم به جمع ما بازگردد و کارش را ادامه دهد و با بهبود وضعیت در اراضی فلسطینی، امکان سفر ما به آن مناطق هم ایجاد شود.

کوچه پس کوچه های بیت المقدس

خیابانی در بیت المقدس
بیت المقدس حال و هوایی کاملا شرقی دارد

رام الله، بزرگترین شهر کرانه باختری ده پانزده دقیقه بیش تر با هتل محل اقامت ما در بیت المقدس یا اورشلیم فاصله نداشت. ما تلاش کردیم خلاء حاصل از عدم سفر به آن مناطق را از طریق گفتگو با اعراب ساکن بیت المقدس و فلسطینیانی که به دلایل مختلف از کرانه باختری به این شهر سفر می کردند جبران کنیم که حاصل آن را هم در همین صفحه خواهید دید.

انتشارمطالب این صفحه تا پنجم ژوئن یعنی چهلمین سالگرد جنگ اعراب و اسرائیل ادامه خواهد یافت و در آن به تدریج، مطالب تهیه شده توسط سه خبرنگار اعزامی بی بی سی به اسرائیل یعنی بهزاد بلور، امید فراستی و مهدی پرپنچی را در کنار مطالبی که توسط همکاران دیگرمان تهیه شده، خواهید خواند.

"سفر به سرزمین مگو" حاصل سفری است که از شانزدهم تا بیست و ششم آوریل به درازا کشید. پیش از سفر به اسرائیل، چون کسی را در این کشور نمی شناختیم به شدت نگران بودیم که مبادا نتوانیم با دست پر به لندن بازگردیم. این تصور البته نادرست بود. مردم اسرائیل، ایرانی یا غیر ایرانی از همان آغاز با صمیمیتی مثال زدنی و با آغوش باز ما را پذیرفتند. از همه کسانی که ما را به هر نحو، در اسرائیل یاری کردند صمیمانه سپاسگزاریم.

نکته آخر این که به زودی صدای ما را از کوچه پس کوچه های هزاران ساله بیت المقدس یا اورشلیم، از بزرگراه های مدرن تل آویو، از مجاورت مرز غزه و ... در قالب گزارش های رادیویی از بخش فارسی رادیو بی بی سی خواهید شنید و فایل های صوتی آن پس از پخش از رادیو، در همین سایت در دسترس خواهد بود.

 
 
اسرائیلسرزمین مگو
حکایت اعراب فلسطینی ساکن بیت المقدس
 
 
قبه الصخرهنمايه سياسی
اسرائيل و سرزمين های فلسطينی
 
 
صحراداستان خاک
سرزمين فلسطين در قرن بيستم به روايت نقشه ها
 
 
قبه الصخرهسرزمین مقدس
یادداشت های غیر رسمی سفر به اسرائیل
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران