BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 09:56 گرينويچ - چهارشنبه 23 مه 2007 - 02 خرداد 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نقض حقوق بشر در ایران، افغانستان و تاجیکستان
 
گزارش عفو بین الملل
گزارش سالانه عفو بین الملل وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان را نقد و بررسی کرده است
عفو بین الملل، از سازمان ها بین المللی مدافع حقوق بشر، در گزارش سالانه خود از نقض حقوق بشر در تعدادی از کشورهای جهان، از جمله ایران، افغانستان و تاجیکستان خبر داده است.

در گزارش عفو بین الملل درباره شرایط حقوق بشر در سال 2006 که روز چهارشنبه، 23 مه، رسما انتشار یافته، آمده است که در خلال این سال، دولت های قدرتمند و گروه های مسلح در سطح جهان با دامن زدن به ترس و نگرانی عمومی، به نقض حقوق بشر مبادرت کردند.

عفو بین الملل به خصوص به سیاست "مبارزه با تروریسم جهانی" و جنگ در عراق اشاره کرده و این حوادث را عامل ایجاد شکافی عمیق در سطح جهانی و مانعی بر راه حل و فصل صلح آمیز درگیری های بین المللی توصیف کرده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر به خصوص دولت آمریکا را متهم می کند که در پی حملات انتحاری یازدهم سپتامبر سال 2001، جهان را نبردگاهی یکپارچه در جنگ با تروریسم محسوب کرده و به اقداماتی مانند آدم ربایی، بازداشت غیر قانونی، شکنجه و انتقال بازداشت شدگان به زندان های مخفی در خارج از مرزهای این کشور مبادرت کرده است.

این گزارش آسیب به غیرنظامیان و نقض حقوق بشر در جریان جنگ لبنان، درگیری های فلسطینیان و اسرائیل و خشونت های داخلی در کلمبیا و سریلانکا اشاره کرده است.

عفو بین ا لملل دولت آمریکا را متهم می کند که جهان را نبردگاهی یکپارچه در جنگ با تروریسم محسوب کرده و به اقداماتی مانند آدم ربایی، بازداشت غیر قانونی، شکنجه و انتقال بازداشت شدگان به زندان های مخفی در خارج از مرزهای این کشور مبادرت کرده است

حملات اسرائیل به غیرنظامیان فلسطینی و صدماتی که در جریان درگیری بین جناح های مختلف فلسطینی به مردم عادی وارد آمده از جمله موارد نقض حقوق غیرنظامیان در جریان درگیری های مسلحانه است که مورد انتقاد عفو بین الملل قرار گرفته است.

عفو بین الملل همچنین به عمیق تر شدن شکاف بین مسلمانان و غیرمسلمانان و تشدید احساسات اسلام ستیزی و یهودستیزی در برخی از کشورهای جهان اشاره کرده و حمله به اقلیت های قومی را محکوم دانسته است.

گزارش سالانه عفو بین الملل به نادیده گرفتن حقوق اساسی بشر از جمله سلب حق آزادی بیان و اجتماعات و محدودیت و حتی قتل مخالفان دولت در برخی از کشورهای جهان اشاره می کند و در این زمینه از جمله از ایران، سوریه، مصر، ترکیه، فیلیپین، چین، روسیه، ویتنام و بلاروس و چند کشور دیگر نام می برد.

عفو بین الملل می افزاید که گرچه تا کنون 144 کشور جهان کنوانسیون منع شکنجه را تصویب کرده اند، در بسیاری از کشورهای جهان شکنجه به عنوان روشی متعارف برای اخذ اعتراف یا ارعاب به کار گرفته می شود.

ایران، افغانستان، تاجیکستان

در مورد ایران، عفو بین الملل از وخیم تر شدن شرایط حقوق بشر در این کشور خبر می دهد و فشار بر اقلیت های قومی و دینی، گروه های مذهبی و محدودیت بیشتر حق اجتماع و آزادی بیان را بر می شمارد و نحوه برگزاری محاکمات، شکنجه بازداشت شدگان و صدور احکام و اجرای مجازات های غیرانسانی در این کشور را مورد انتقاد قرار می دهد.

اعدام در ملاء عام در ایران
عفو بین الملل از اجرای مجازاتهای 'غیرانسانی' در ایران انتقاد کرده است

عفو بین الملل می افزاید که حکومت ایران فعالیت در زمینه دفاع از حقوق بشر را محدود کرده و به محاکمه و زندانی کردن تعدادی از فعالان حقوق بشر و جلوگیری از ادامه فعالیت برخی نهادهای داخلی فعال در این زمینه مبادرت ورزیده است.

در مورد افغانستان، گزارش عفو بین الملل دولت این کشور و جامعه بین المللی را به از دست دادن فرصت ایجاد یک نظام سیاسی مبتنی بر رعایت حقوق بشر و حکومت قانون متهم کرده و می نویسد که در نتیجه، مردم با نا امنی مزمن، فساد و سر برآوردن دوباره شورشیان طالبان مواجه شده اند.

در این گزارش، تلفات غیرنظامیان در جریان عملیات نیروهای ائتلاف بین المللی و ارتش افغانستان علیه شورشیان طالبان مورد انتقاد قرار گرفته و آمده است که این عملیات به آواره شدن هزاران تن در یک سال اخیر نیز منجر شده است.

در مورد تاجیکستان، عفو بین الملل ماموران امنیتی این کشور را به کاربرد شکنجه و سوء رفتار متهم کرده و مرگ مشکوک یکی از فعالان سیاسی مخالف دولت در طول بازداشت را یادآور می شود.

در مورد انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته تاجیکستان، عفو بین الملل به نقل از سازمان امنیت و همکاری اروپا می نویسد که در مبارزات انتخاباتی اصل کثرت گرایی عمدتا نادیده گرفته شد و رای دهندگان از حق انتخاب واقعی برخوردار نبودند.

در مورد برخورداری از آزادی دسترسی به اطلاعات، عفو بین الملل گزارش می کند که سال گذشته دولت تاجیکستان پنج سایت اینترنتی مظنون به مخالفت با دولت را مسدود کرد اما بعدا زیر فشار بین المللی سرانجام اجازه دسترسی کاربران به این سایت ها را داد.

 
 
.گزارش عفو بین الملل
انتقاد از وضع حقوق بشر در تاجیکستان
 
 
شمع فروزان امید، نشانه سازمان عفو بین المللحقوق بشر در ایران
گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل
 
 
تابلو دفتر مرکزی عفو بین الملل در لندنافغانستان
عفو بین الملل: افغانستان نا امن تر شده است
 
 
شمع فروزان امید در پشت سیم خاردار، نشانه سازمان عفو بین المللنظرات شما
وضع حقوق بشر در ایران "وخیمتر" شده است
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران