BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:32 گرينويچ - جمعه 20 ژوئيه 2007 - 29 تیر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
شیوه های تبلیغات انتخاباتی در تابستان گرم ترکیه
 

 
 
انتخابات ترکیه
رجب طیب اردوغان در پوستر تبلیغاتی در حال کشتی گرفتن، حریف می گوید: "من اصلاً نمی توانم این مرد را زمین بزنم"
در حالی که شمارش معکوس برای انتخابات پارلمانی ترکیه آغاز شده است احزاب این کشور هم بر میزان تبلیغات خود افزوده اند.

پیش از هر چیز در گام نخست، هر حزب سعی کرده است زودتر از دیگران پرچمهای نمادینش را بر در و دیوار شهر بیاویزد و این رقابت سبب شده است در بعضی نقاط شهر پرچم یکی از احزاب بیش از بقیه به چشم بخورد، به طوری که گویی در آن سمت یا محله، آن حزب طرفداران بیشتری دارد.

اما فرقان که کارمند شهرداری منطقه دو استانبول است تأکید می کند انبوه پرچمهای یک حزب هرگز به معنای پرطرفدار بودن آن نیست و احزاب نسبت به بودجه شان اقدام به نصب آنها در گوشه و کنار شهر کرده اند.

در پی اختلاف میان دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و حزب اقلیت مجلس (جمهوری خلق) بر سر گزینش رئیس جمهور، انتخابات پارلمانی این کشور زودتر از موعد اصلی برگزار می شود و همین نیز تا حدود زیادی برنامه های انتخاباتی احزاب را با مشکل مواجه کرده است.

اما تولیدکنندگان کالاهای تبلیغاتی چندان از این وضع ناراضی نیستند.

محمد بیلگیجی اوغلو که یکی از شرکای کارخانه تولید پرچم و تی شرتهای ویژه تبلیغ است می گوید: "زودرس بودن انتخابات ما را هم غافلگیر کرد اما با این حال فروش خوبی داشته ایم".

طبق تازه ترین آماری که رئیس صنف منسوجات ترکیه اعلام کرده، در دو ماه اخیر کارخانه ها بیش از ۳۵ میلیون پرچم مخصوص احزاب تولید کرده اند.

ولی پرچم، تنها ابزار احزاب در این انتخابات نیست و تولید کنندگان بادکنک هم از این نمد کلاهی برای خود دوخته اند.

تعداد بادکنکهایی که احزاب خریداری کرده اند حدود سیصد هزارعدد اعلام شده است، بادکنکهایی که همزمان با برگزاری تجمعات انتخاباتی احزاب مختلف، آسمان را پر می کنند وگاه باعث می شوند توجه حاضران بیشتر به آنها جلب شود تا سخنرانی رهبران احزاب.

گرمای تابستان و ترفندهای تبلیغاتی

انتخابات ترکیه
 حزب اردوغان با افشاندن قطرات نرم آب از هلی کوپترهایی که کرایه کرده است نگذاشته مردم در گرما احساس ناراحتی کنند
 

در گوشه ای از میدان قدیمی اسبدوانی استانبول که اکنون میان ساختمانها و مسجدهای ایا صوفیه و سلطان احمد محصور مانده، مینی بوسی ایستاده و بطریهای آب اشامیدنی میان رهگذران پخش می کند، در کنار آن هم برنامه حزب عدالت و توسعه را به دست مردم می دهد.

در واقع، برگزاری انتخابات در گرمترین فصل سال بر نحوه تبلیغات احزاب هم تأثیر گذاشته و باعث شده هر یک برای جلب نظر مردم جهت حضور در تجمعات انتخاباتی چاره ای بیندیشند.

محمد که راننده این مینی بوس است می گوید: "این کار اردوغان نشان دهنده احترامش به مردم است و از طرفی این پیغام را می رساند که عدالت و توسعه آبی بر آتشی خواهد بود که در سایه کشمکشهای عقیدتی و قومی در دل این ملت شعله ور شده است".

ولی در این میان پسر جوانی که دانشجوست و خود را قایا معرفی می کند با اشاره به اینکه اصرار آقای اردوغان بر نامزدی عبدالله گل وزیر خارجه ترکیه برای ریاست جمهوری از سویی و لجبازی حزب مخالف و ارتش از سوی دیگر، انتخابات را به تابستان رسانده است می گوید: "به جای این کارها بهتر بود هر دو سو با هم هماهنگ باشند تا مردم در این گرما ناچار به حضور پای صندوق نشوند".

حزب آقای اردوغان علاوه بر این در بیشتر تجمعاتش از تکنولوژی بهره جسته و با افشاندن قطرات نرم آب از هلی کوپترهایی که کرایه کرده است نگذاشته مردم در گرما احساس ناراحتی کنند چراکه طبق قوانین انتخاباتی ترکیه، این گونه تجمعات باید در روز و پیش از غروب آفتاب برگزار شود و به رغم خنک بودن هوا در شب، احزاب حق ندارند شبها به برگزاری تجمع اقدام کنند.

اما حزب جمهوری خلق با توجه به این قانون ترفند جالبی به کار بسته و آن، برگزاری کنسرتهای شبانه توسط خواننده های محبوب مردم است که به موازات این کنسرتها هم به تبلیغ برنامه هایش می پردازد.

البته تمام شرکت کننده ها در این جمع تنها برای حمایت از حزب نمی آیند و موسیقی زنده هم نقش مؤثری در حضورشان در این میدانها دارد.

سمیه دختر محجبه ای که به کنسرت هالوک لونت و در واقع، تجمع تبلیغاتی حزب جمهوری خلق در استانبول آمده است با آنکه پرچم این حزب را در دست دارد تأکید می کند بیشتر برای لذت بردن از این کنسرت آمده است و می افزاید: "البته برادرم طرفدار این حزب است"

ترانه ها در خدمت انتخابات

انتخابات ترکیه
 نوع موسیقی که هر یک از احزاب برگزیده اند سنخیت خاصی با ریشه و نگرش آن حزب دارد
 
انتخابات ترکیه

در گوشه و کنار شهر استانبول می توان اتوبوسهایی دید که تصاویر رهبران احزاب مختلف روی آنها چاپ شده است و با صدای بلند ترانه های بسیار شاد پخش می کنند.

این شاید یکی از جذابترین قسمتهای فضای انتخابات در کشور باشد که نه تنها نظر مردم محلی که توجه توریستها را هم جلب می کند.

احزاب از هفته ها قبل از انتخابات شعرهای انتخاباتی شان را آماده کرده اند و بدین ترتیب شعارهای اصلی خود را با زبان موسیقی به گوش مردم می رسانند.

جالب آنکه نوع موسیقی که هر یک از احزاب برگزیده اند سنخیت خاصی با ریشه و نگرش آن حزب دارد.

حزب عدالت و توسعه که در این دوره سعی کرده بیش از دیگران پیامهای نوگرایانه سر دهد و به وضوح از لزوم اصلاح قانون اساسی و حرکت بسوی استانداردهای اتحادیه اروپا سخن به میان آورده، موسیقی با ریتم نزدیک به موسیقی پاپ انتخاب کرده است.

ترانه حزب جمهوری خلق هم که خود را یگانه حامی نظام لاییک ترکیه می داند بیشتر شبیه سرود ملی این کشور است گرچه هر از گاهی نیز از همان سرود جمهوری استفاده می کند.

همچنین حزب حرکت ملی، سومین حزب مطرح این دوره انتخابات ترکیه که در سایه اوجگیری فعالیت حزب کارگران کرد (پ ک ک) و به تبع آن، افزایش درگیری در مناطق کردنشین این کشور، جان تازه ای گرفته، موسیقی همچون مارش نظامی از اتوبوسهایش پخش می کند، آهنگی که نوای آلات موسیقی ترکی در آن حرف اول را می زند و تداعی گر ملی گرایی بیش از حد این حزب است.

این برنامه های تبلیغاتی بودجه های کلانی هم طلب می کند.

حزب جمهوری خلق با بودجه ای بالغ بر ۶۳ میلیون دلار بیشترین هزینه انتخاباتی را به خود اختصاص داده و در پی آن، عدالت و توسعه با چهل میلیون دلار در پله دوم قرار دارد.

حسین، کارگری که گویا بیشتر وقتها شب را روی سنگفرشهای خیابان استقلال به صبح می رساند در حالی که بروشورهای تبلیغاتی احزاب مختلف را در دست گرفته با عصبانیت می گوید: "به جای این همه هزینه و کاغذ پاره و پرچم پخش کردن بهتر بود کمی هم فکر بیکاری ما بودند".

مرد نسبتاً مسنی هم که از کنار ما می گذرد می گوید: "بیخود خیال خام نکن اینها فقط از انتخابات به انتخابات یاد مردم می افتند و با هزینه های گزاف به مردم هدیه و ساندویچ می دهند، بعد از انتخابات باز تو همین جا خوابیده ای ومن باید با حقوق بازنشستگی ام سر کنم".

 
 
انتخابات ترکیه انتخابات ترکیه
الگویی برای کشورهای منطقه؟
 
 
پرچم ترکیهترکیه
نمایه سیاسی یک کشور
 
 
پرچم ترکيهبر سر دوراهی
جدال سکولاريسم و دموکراسی در ترکيه
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران