BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:15 گرينويچ - يکشنبه 21 اکتبر 2007 - 29 مهر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نگرانی اروپا از برپایی مساجد
 

 
 
تظاهرات ضد اسلامی در آلمان
در روز شنبه 20 اکتبر در شهر فرانکفورت، تظاهرکنندگان نئونازی آلمان به طرح ساخت مسجد در این شهر اعتراض کردند
اخیرا برخی گروههای سیاسی راستگرا در چند کشور اروپایی از جمله هلند، سوئیس، آلمان و بلژیک به ساخت مسجدهای بزرگ اقلیت مسلمان در کشورهایشان اعتراض کرده اند.

در بریتانیا نیز طرح ساخت یک مسجد بزرگ در شرق لندن که قرار بود عنوان بزرگترین مسجد اروپا را به خود اختصاص دهد، با جنجالهایی همراه شده است و دست کم ساخت دو مسجد بزرگ در هلند و سوئیس متوقف شده است.

مخالفت با مسجد سازی در اروپا محدود به جمعیت معترضی که دو ماه قبل در بروکسل گرد آمدند و با دخالت پلیس متفرق شدند، نمی شود.

اکنون این بحث از باراندازهای لندن تا جزایر توسکانی در ایتالیا کشیده شده است.

نگرانی درباره حامیان مالی

در حالیکه پروژه بزرگ دهکده المپیک لندن و تامین امنیت آن توجه زیادی را به خود جلب کرده، طرح ساخت بزرگترین مسجد و مجتمع اسلامی اروپا در نزدیکی این دهکده، جنجال برانگیز شده است.

خصوصا اینکه به گفته مجید تفرشی کارشناس مسائل بریتانیا، بانی این مجتمع، یک نهاد اسلامی بنام "تبلیغی جماعت" است که بیشتر از سوی مسلمانان پاکستانی تبار حمایت می شود.

پلیس فدرال آمریکا - اف بی آی – این نهاد را جزء گروههایی می داند که مظنون به ارتباط با گروههایی نظیر القاعده هستند.

درست یک روز بعد از اینکه در سال 2005 کمیته بین المللی المپیک، لندن را به عنوان برنده میزبانی المپیک سال 2012 اعلام کرد، شادی ساکنان لندن دیری نپایید و انفجارهای هفتم ژوئیه در شبکه حمل و نقل عمومی لندن موجی از ترس و نگرانی را در سراسر اروپا ایجاد کرد.

چند تن از عاملان این انفجارها، جوانان مسلمان پاکستانی تباری بودند که به القاعده گرایش داشتند.

علاوه بر آن تامین منابع مالی ساخت این مساجد که گاهی سر به میلیونها پوند می زند نیز نگرانیهایی را برانگیخته است.

گزارشهایی حاکی از این است که کشورهای ثروتمند عربی حاشیه خلیج فارس در این زمینه فعالیت می کنند. ولی شیخ عبدالستار شهیدی از اعضای هیات امنای ساخت مسجد بزرگ شرق لندن می گوید که همفکرانش فقط به کمکهای مردمی چشم دوخته اند.

"ما تجربه ساخت مساجد زیادی را در لندن داریم، پول ساخت این مساجد از طرف مسلمانان محل پرداخت شده است. به محض اینکه پروژه ای آغاز شده است، مسلمانان با خوشرویی و با علاقمندی از آن استقبال کرده اند. ما خیلی امیدواریم که این مسجد هم مثل مساجد دیگر از پول مسلمانان اینجا ساخته شود و مطمئنیم که چنین خواهد شد."

سجده در کنار دهکده المپیک

این مسجد هم خواسته یا ناخواسته با المپیک لندن در ارتباط قرار گرفته است.

بر اساس طرحهای اولیه، اگر کسی از فاصله دور به استادیوم اصلی دهکده المپیک نگاه کند، مسجد و مجتمعی خیمه مانند را در کنار آن خواهد دید که شبیه یک تندیس در حال سجده است.

این تندیس به گونه ای ساخته خواهد شد که در هر نمایی از المپیک لندن، دیده شود و مانند بسیاری از بناهای معروف شهر، به یکی از نمادهای لندن تبدیل شود.

"تبلیغی جماعت" و بسیاری از مسلمانان هوادار آنها در لندن اتهام سیاسی بودن این اقدام و ارتباط با مراکز تروریستی را رد می کنند و می گویند که ساخت چنین مرکزی لازم است.

آنها می گویند که حضور مسلمانان در بریتانیا در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی گسترده تر و ریشه دار تر است، و مسلمانان بریتانیا حق دارند تا چنین مجتمعی را بسازند.

ماه قبل دولت هلند از ساخت یک مسجد بزرگ در غرب آمستردام جلوگیری کرد و هم اکنون به نظر نمی آید که ساختمان این مسجد تکمیل شود.

"امروز مناره، فردا اذان"

در سویس هم که حدود 300 هزار مسلمان زندگی می کنند مسلمانان قصد ایجاد بزرگترین مرکز فرهنگی مسلمانان اروپا را دارند.

اکنون دولت از پذیرفتن ساخت یک مناره شش متری برای مسجد این مرکز فرهنگی سرباز زده است ولی مسلمانان امیدوارند که با به دادگاه کشاندن این قضیه، دولت را وادار به تسلیم کنند.

کارشناسان می گویند بسیاری از گروههای مذهبی مسیحی مناره را تنها وجه تمایز ظاهری مسجد از کلیسا می دانند و آنرا سمبل اسلام سیاسی به حساب می آورند.

آنها می گویند اگر امروز مجوز ساخت مناره های بلند مساجد اسلامی صادر شود، فردا مجوز پخش اذان در خیابانهای اروپا صادر خواهد شد.

عامل جمعیت و پراکندگی قومی

علاوه بر اینها همواره این نگرانی وجود داشته که فعالیتهای مذهبی مسلمانان، ترکیب جمعیتی شهرهای بزرگ اروپایی را تحت تاثیر قرار دهد و به ایجاد مناطقی با تمرکز مسلمانان منجر شود؛ امری که باعث تقسیم جمعیت شهرهای مدرن بر اساس عقاید مذهبی آنها می شود و احتمال تشدید اختلاف میان مسلمانان و غیر مسلمانان را تقویت می کند.

ولی عبدالرشید بهاتی از اعضای هیات امنای گروه جمع آوری اعانه و از هواداران "تبلیغی جماعت" در لندن می گوید که این نگرانی بی مورد است.

او می گوید: "تجربه ما از ساخت مسجد در مناطق دیگر بریتانیا این است که مردم برای زندگی به جایی می روند که به محل کارشان نزدیک باشد نه اینکه به جایی بروند که به مسجد نزدیک باشد."

در مقابل، آلن گرایک عضوی از یک گروه مخالف مسجد سازی ادعای دیگری دارد.

او می گوید که هرکسی به آسانی می تواند درک کند که جمعیت مسلمانان در اطراف مساجد بیشتر است و مسجد می تواند در انتخاب محل زندگی تاثیر داشته باشد.

آلن گرایک می افزاید:"من خودم می توانم شما را به خیابانی از محله خودم ببرم که خیلی هم از اینجا دور نیست، و نشان بدهم که شمار قابل ملاحظه ای از طرفداران گروه "تبلیغی جماعت" در خیابانهای اطراف مسجد مستقر شده اند و آنجا را برای زندگی انتخاب کرده اند."

آمارها نشان می دهد که جمعیت مسلمانان در اروپا در حال افزایش است و این مسئله به گسترش سریع اسلام در این بخش از جهان کمک کرده است.

بسیاری از مسلمانان که خود را به عنوان شهروندان اروپا می دانند، بر حق آزادی مذهب و فعالیتهای مذهبی خود تاکید می کنند.

در مقابل گروههایی نیز در اروپا به هویت مسیحی خود می اندیشند و عده ای دیگر نگران فعالیتهای گروههای افراطی مسلمان در اروپا و رابطه آنها با سازمانهایی نظیر القاعده هستند.

 
 
اسلام و مسیحیتاسلام و مسیحیت
بحث بر سر مناره ها در سوئیس
 
 
دختران مسلمان در آمريکامسلمانان آمريکا
نگاهی به وضعیت مسلمانان در آمریکا
 
 
وزیر کشور آلمان: مسلمانان هنجارهای اروپایی را بپذیرندمسلمانان آلمان
تلاش برای ادغام "بیشتر"
 
 
مسلمانان در لندنسالگرد حملات 7 ژوئيه:
تلاش غرب برای برقرار کردن ارتباطی نزديک با مسلمانان
 
 
مسجدامامان جماعت اروپا
'گفتگو بهترين راه برای حل تنش ميان آزادی مطبوعات و آزادی مذهب'
 
 
برقعاروپا و مسلمانان
هلند در باره ممنوعيت برقع تصميم می گيرد
 
 
يک دختر مسلماناسلام در اروپا
مسلمانان اروپا، معادله ای که بايد تغيير کند
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران