BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:39 گرينويچ - جمعه 26 اکتبر 2007 - 04 آبان 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
کردهای ترکیه؛ خسته از جنگ
 

 
 
پایگاه آموزشی پ ک ک
پایگاه آموزشی پ ک ک
این روز ها با وجود اینکه در گیریهای بین دولت ترکیه و گروه جدایی طلب پ ک ک در صدر اخبار است در حکاری شهر مرزی جنوب شرق مرکز اصلی این درگیری ها، زندگی کما بیش روال عادی خود را طی می کند.

تنها موردی که نسبت به روال عادی زندگی روزمره در این شهر تغییر محسوسی داشته ، صدای بیش از پیش رفت و آمدهلی کوپترهای ارتش است که آرامش ساکنین این شهر را بر هم می زند .این هلی کوپتر ها در حال انتقال نیرو یا زخمی ها و کشته های ارتش هستند.

حکاری استانی است مرزی در جوار ایران وعراق که از مراکز اصلی جنبش های سیاسی ، فرهنگی ودینی کرد های ترکیه به شمار می رود. نقطه آغاز درگیریهای اخیر ارتش و گروه پ ک ک در این استان روی دا د که منجر به کشته شدن 12 سرباز ترک در کمین جدایی طلبان کرد شد .

رضوان جوان 25 ساله ،صاحب کافی نتی که به تازگی از استانبول برگشته و شاهد ورود آمبولانس های نظامی به شهر بوده است با ابراز شکایت از وضعیت موجود می گوید :" وقتی در استانبول اخبار در گیری های این منطقه را شنیدم اصلا دلم نمی خواست بر گردم ".

با وجودی که وی در انتخابات اخیر به نماینده فرا کسیون کردها که گفته می شود به پ ک ک نزدیک است ، رای داده، چنین وضعیتی را خلاف همزیستی دو قوم کرد و ترک می داند .

این در حالی است که عبداله گل رئیس جمهور جدید ترکیه برای نشان دادن حسن نیت خود به کردها، اولین سفر استانی خود را به حکاری اختصاص داد. با وجود اینکه در این سفرها وعده هایی برای بهبود وضعیت مناطق کرد نشین داده می شود ،مردم همچنان منتظر عملی شدن وعده ها هستند.

البته در میان نسل قدیمی تر کرد ها کسانی هستند که با حمایت ازاقدامات مسلحانه پ ک ک این گونه فعالیتها را در راستای احقاق حقوق خود وتلافی رفتار های پیشین ترکهای ملی گرای افراطی می دانند.

معاز که یکی از کسبه موفق محلی است با ابراز نارضایتی از وجود تنشهای همیشگی بین دولت و گروه پ ک ک معتقد است چنین درگیری هایی ترکیه را از توسعه و پیشرفت اقتصادی و نزدیک شدن به دروازه های ارو پا باز می دارد .

در مقایسه با سالهای پیش، ترکیه از اقتصاد باثبات تری برخوردار بوده و میانگین درآمد سرانه آن نسبت به چهار سال پیش دو برابر شده است.

این رشد بی سابقه نتیجه اصلاحات اقتصادی دولت آقای اردوغان است. سلسله اصلاحاتی که در ترکیه در سالها ی اخیر صورت گرفت موجب شد که اتحادیه اروپا در سال 2005 گفتگو برای پیوستن ترکیه به این اتحادیه را شروع کند.

جوزیا زن کشاورزی که به تاز گی بعد از باز سازی خانه ها تو سط دولت ، به روستای خود برگشته و در حال احیاء فعالیتهای دامپروری و کشاورزی است ، برای سربازان کشته شده ارتش ناراحت است با این وجود هیچ کدام از طرفین،
دولت یا گروه پ ک ک را مقصر نمی داند.

او با نگرانی می گوید :"این وضعیتی است که ما در آن گرفتار شده ایم اما این باررفتار ارتش نسبت به سالهای پیش تغییر کرده است ، به طوری که در بازرسی روز های گذشته سربازان ارتش، پس از اینکه اطمینان پیدا کردند اعضاء پ ک ک اینجا نبودند بدون خشونت محل را ترک کردند"

در درگیری های دهه 90، بین ارتش ترکیه و پ.ک.ک، صدها روستا ویران و اهالی آنها ناچار به کوچ اجباری به دیگر مناطق شدند اما در ساالهای اخیر دولت در راستای کاهش تنش های قومی اقدام به بازسازی این روستاها کرده است.

نگرانی از جنگ تنها در میان مردم کرد شهر دیده نمی شود.

حسین که یک نظامی اهل آنکاراست و به تازگی به این شهر منتقل شده است با برشمردن مشکلاتی نظیر پایین بودن استانداردهای زندگی و نبود امکانات رفاهی در حکاری می گوید :" با تمام این احوال رفتن به خط مقدم در گیریها و امکان زخمی و یا کشته شدن نیز به این مشکلات اضافه شده است "

وی معتقد است :" معضل کرد ها از راه نظامی حل شدنی نیست چرا که اگر قرار بود نتیجه ای حاصل شود طی این سالها حل شده بود ".
علاوه بر این حسین نیز پیوستن به اتحادیه اروپا و تداوم رشد اقتصادی سالهای اخیر را هدف بزرگی می داند .

د راین میان سارا همسر حسین که از عربهای ترکیه است با تائید سخنان حسین می گوید : " همانطور که عربها، ارمنی ها و دیگر اقوام ترکیه با وجود اختلافات فرهنگی و تاریخی در کنار هم زندگی می کنند و توانسته اند با شیوه های قانونی به تدریج حقوق خود را مطالبه کنند ، کردها نیز باید با کنار گذاشتن سلاح به آنها بپیوندند".
او به عنوان نمونه می گوید:" در شهرما در مناسبتهای خاصی گرد همایی هایی برگزار می شود که در آن مردم ترانه هایی به زبان مادری خود یعنی عربی می خوانند و لباسهای محلی می پوشند و از سوی دولت هم هیچ گونه ممانعتی صورت نمی گیرد"

بر اساس آخرین سر شماری در سال 2005 ترکیب قومی ترکیه این گونه برآورد شده است :

ترکها (70تا 80 درصد)،کردها( 20 تا 30 درصد)،زاز ها ( 2 تا 3 درصد)،عرب(2 درصد)،چرکس ها(0.5 درصد) وگرجی ها (0.5 درصد ) و سایر اقلیتها ( آذری ها ،ارمنی ها،..).

 
 
سرباز ترکیهویدیو
تلاش برای جلوگیری از حمله ترکیه به پ ک ک
 
 
هواداران پ ک کويديو
ارتش مجهز و آماده ترکيه در مرز عراق
 
 
نیروهای ارتش ترکیهویدیو
آمادگی ترکیه برای عملیات
 
 
انتقال تجهیزات به مرزویدیو
تهدید ترکیه به حمله به شمال عراق
 
 
حجاب در ترکیهترکیه
اکثریت موافق لغو ممنوعیت حجاب هستند
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران