http://www.bbcpersian.com

13:03 گرينويچ - يکشنبه 28 اکتبر 2007 - 06 آبان 1386

آغاز انتخابات ریاست جمهوری در آرژانتین

رای گیری برای انتخاب رئیس جمهور جدید آرژانتین شروع شده و پیش بینی ها حاکی از پیروزی سناتور کریستینا فرناندز کرشنر، همسر رئیس جمهور فعلی این کشور است.

وی در صورت پیروزی به اولین رئیس جمهور زن انتخابی آرژانتین تبدیل خواهد شد. ایزابل پرون در سال 1974 به دنبال فوت همسرش، خوان پرون، بدون رای گیری، سمت ریاست جمهوری آرژانتین را برای دو سال در اختیار گرفت.

الیسا کاریو، ملکه پیشین زیبایی و روبرتو لاوانا، وزیر پیشین دارایی از جمله رقبای خانم فرناندز کرشنر در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین هستند.

برنده انتخابات امروز، جانشین نستور کرشنر خواهد شد که طی چهار سال ریاست جمهوری خود، باعث بهبود عمده اقتصاد آرژانتین پس از یک دوره رکود وحشتناک شد. این دوره رکود اقتصادی باعث فقر دهها هزار نفر از مردم این کشور شد.

آقای کرشنر می توانست طبق قانون برای یک دوره دیگر نیز برای ریاست جمهوری این کشور نامزد شود اما وی ترجیح داد که دیگر در این سمت باقی نماند. هیچ توضیحی هم برای این تصمیم وی داده نشده است.

خبرنگاران می گویند که در روزهای تبلیغات انتخاباتی، صحبت های کمی درباره سیاست های نامزدهای ریاست جمهوری شده اما بحث افزایش جرم و جنایت یکی از موضوع های داغ بوده است.

اگر در مرحله اول انتخابات، هیچ کس برنده نشود، در پایان نوامبر انتخابات میان دو فردی که بالاترین رای را به دست آورده باشند، تکرار خواهد شد.

این در حالی است که نتایج نظرسنجی های اینترنتی نشان می دهد که خانم فرناندز کرشنر در همان دور اول به پیروزی خواهد رسید.

خانم فرناندز کرشنر گفته است که در صورت پیروزی به سیاست های چپ میانه ادامه خواهد داد.

برخی در آرژانتین، کریستینا فرناندز کرشنر را با اوا پرون، بانوی اول پیشین آرژانتین مقایسه کرده اند. خانم فرناندز کرشنر را همچنین با سناتور هیلاری کلینتون، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مقایسه می کنند.

خود او می گوید: "من نه دوست دارم با هیلاری کلینتون و نه با اویتا پرون مقایسه شوم، هیچ چیز بهتر از این نیست که هر کس خودش باشد."

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، برای انتخاب 8 فرماندار ایالتی، یک سوم اعضای مجلس سنا و نیمی از مجلس نمایندگان نیز رای گیری خواهد شد.

27 میلیون شهروند آرژانتینی برای رای دادن واجد شرایط هستند و زمان رای گیری در ساعت شش به وقت محلی به پایان خواهد رسید.