BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 20:07 گرينويچ - جمعه 02 نوامبر 2007 - 11 آبان 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
افزایش احساسات ضد پ ک ک در ترکیه
 

 
 
کاندولیزا رایس و رجب طیب اردوغان
رایس درباره تنش ترکیه و عراق با نخست وزیر ترکیه به گفتگو نشسته است
این هفته به هنگام مراجعت از منطقه ای در مرز عراق به استانبول، تابوت یک سرباز ترک که در پرچم ترکیه پیچیده شده بود به هواپیمایی که من در آن سوار بودم حمل شد.

به هنگام پرواز هواپیما، سربازان ترک در مراسمی به نشانه احترام، سلام نظامی دادند.

آن پیکر متعلق بود به یکی از سربازان ترکی که در هفته های اخیر و در درگیرهای بین ارتش ترکیه و نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک)، کشته شده اند.

تقریبا هر روز روزنامه ها در ترکیه پر است از داستان زندگی سربازان جان باخته و مراسم تشییع و تدفین آنها. بسیاری از کشته شدگان سربازانی هستند که در حال انجام خدمت وظیفه بوده اند.

این تلفات و مرگ 12 سرباز و به اسارت گرفته شدن 8 سرباز دیگر در یک شبیخون نیروهای پ ک ک بر خشم و تنفر مردم ترکیه افزوده است.

در ترکیه این تصور وجود دارد که دولت به تنهایی در مقابل پ ک ک در حال نبرد است. گروهی که آمریکا و اتحادیه اروپا آن را "تروریستی" خوانده اند.

آنکارا بر این عقیده است که کوهستان های شمال عراق به مامنی برای نیروهای پ ک ک و فرماندهی عملیات آنها تبدیل شده است.

جمله ای که تقریبا هر روز چه از زبان مفسرین آرام و یا تحلیلگرانی با نظرات تند به گوش می رسد این است که "باید کاری کرد."

هالوک ساهین، مقاله نویس روزنامه "رادیکال" می گوید: "شکیبایی مردم رو به اتمام است."

"شکیبایی مردم روبه اتمام است"

ماه گذشته، پارلمان ترکیه به دولت اجازه داد که ارتش این کشور در صورت ضرورت عملیات فرامرزی انجام دهد.

آقای ساهین می گوید: "دولت ترکیه تمایلی به استفاده از قوه قهریه در شمال عراق ندارد. اما این کشور تحت فشار زیاد است تا کاری انجام دهد. ما ادعاهای تو خالی زیادی شنیده ایم."

ترکیه ماه هاست که درباره قرارگاههای پ ک ک در شمال عراق شکایت می کند و دولت عراق و آمریکا را متهم به ناکامی در مقابله با آنها می کند.

با توجه به بالا بودن تنش ها اکنون تمامی نگاه ها متوجه سفر کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، به آنکارا و مذاکرات وی با مقامات ترکیه و سپس دیدار و گفتگوی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با جورج بوش است. این دیدار قرار است روز دوشنبه انجام شود.

آقای اردوغان گفته است که "به آقای بوش خواهم گفت که ما خواهان اقداماتی قاطع در مقابل تروریستها هستیم. مساله پ ک ک (و مقابله با آن) آزمونی برای همه است. آینده روابط ما مهم است."

روز چهارشنبه (31 اکتبر) یک سخنگوی پنتاگون گفت که اکنون آمریکا اطلاعات بیشتری درخصوص پ ک ک در اختیار ترکیه قرار می دهد. اما مفسرین در ترکیه معتقدند که آقای اردوغان به نتیجه ای بیش از این در دیدارش با آقای بوش نیاز دارد. بسیاری از مفسرین به این قضیه با شک و تردید نگاه می کنند.

محمد علی کیسالی از مقاله نویسان روزنامه های ترکیه می گوید: "اگر آمریکا راه حل قابل قبولی درباره این بحران ارایه ندهد، دولت ترکیه آرام نخواهد نشست."

آقای کیسالی ادامه می دهد: "مردم ترکیه انتظار دارند تا به پ ک ک درسی داده شود. همه می دانند که پ ک ک با عملیات نظامی از صحنه پاک نخواهد شد. اما احساس غالب در بین مردم این است که کاری باید انجام شود تا به اثبات رسانده شود که ترکیه در چنین شرایطی آرام نخواهد نشست."

حملات هدفمند

ترکیه از بهار تا کنون نیروهای خود را در مرز ترکیه مستقر کرده است. بر اساس برخی گزارشها درحدود 100 هزار سرباز ترک در منطقه حضور دارند. اما تصور کلی این است که ترکیه ترجیح می دهد که که از انجام عملیات نظامی خودداری کند.

ژنرال بازنشسته ارمغان کوغلو می گوید: "ایجاد منطقه ای حایل نیاز به تعداد زیادی سرباز دارد. اما عملیات هدفمند می تواند به دفعات انجام شود و به تعداد کمتری نیرو - بطور مثال 50 نیروی ویژه، دو هواپیما و هلی کوپتر رزمی - نیاز دارد."

نیرویهای ترکیه
شروع زمستان حملات زمینی را با مشکلاتی روبرو خواهد کرد

آقای کوغلو می افزاید: "امکان ندارد که بتوان پ ک ک را اینگونه متوقف کرد. هدف باید کاهش عملیات آنها باشد. اگر جنگنده های ما اهداف را بر اساس اطلاعات بمباران کنند، آنها می توانند برخی از مقرهای لجستیکی پ ک ک را نابود کنند و این اقدامات بر روحیه مردم تاثیر مثبت خواهد داشت. در عین حال این اقدام فشار بیشتری بر پ ک ک ، کردهای عراق و حتی آمریکا خواهد گذاشت."

شروع زمستان حملات زمینی را با مشکلاتی روبرو خواهد کرد. بسیاری از ترک های میانه روتر امیدوارند که زمستان همچنین باعث کمتر شدن حملات پ ک ک شود و در نتیجه از فشارها بر دولت کاسته شود.

اما به نظر می رسد که مقدمات حمله نظامی گسترده درحال انجام است.

کمی پس از تصویب پارلمان برای انجام عملیات نظامی در صورت ضرورت، وزارت بهداشت ترکیه در اطلاعیه ای از مراکز بهداشتی خواست تا در صورت نیاز آماده اعزام پزشک به جنوب ترکیه و شمال عراق باشند.

پیش از این 24 مورد عملیات در داخل خاک عراق انجام شده است. رئیس اتحادیه پزشکان آنکارا انتشار چنین اعلامیه ای را "غیر معمول" می داند.

روحیه خصومت آمیز

به نظر می رسد در آستانه دیدار آقای اردوغان و آقای بوش، ترکیه تحرکات نظامی و تحریم های کامل نظامی را به حالت تعلیق درآورده است.

اما مقامات آنکارا از مدت ها قبل لحن خود را شدت بخشیده اند و بسیاری بر این عقیده اند که اکنون زمان عمل فرا رسیده است.

احساسات ملی در بالاترین حد خود قرار دارد. پرچم ترکیه که همیشه در نقاط مختلف دیده می شد اکنون در بسیاری از ساختمان ها، بسیاری از اتومبیل ها و مراکز تجاری نصب شده است.

اتحادیه های کارگری چپ و گروه های حقوق بشر قرار است در مخالفت با عملیات احتمالی نظامی ترکیه دست به راهپیمایی بزنند.

مردی که برای پیوستن به این تظاهرات عازم استانبول بود به بی بی سی گفت: "فکر می کنم آمریکا راهی پیدا خواهد کرد تا جو آرام شود و دولت را قانع کند که آمریکا برای کمک به ما دست به اقدامی خواهد زد."

اما تظاهراتی که این مرد برای پیوستن به آن عازم استانبول است احتمالا کوچک خواهد بود.

به هر حال هرگونه عملیات نظامی در شمال عراق به معنی کشته شدن سربازان بیشتر است. ولی این حقیقتی است که به نظر می رسد اهمیتی ندارد.

محمد علی کیسالی می گوید: "با افزایش تلفات در ترکیه، درخواست برای عملیات متقابل و پاسخی سنگین افزایش می یابد."

در مراسم تشییع جنازه عمومی یک سرباز ترک، همسر او از دو پسرش خواست تا گریه نکنند و پرچم ترکیه را بالاتر بگیرند.

 
 
پ ک ک نظرات شما
آیا اقدامات تازه علیه پیکارجویان کرد موثر است؟
 
 
سرباز ترکیه‌ایویدیو
مذاکرات دشوار مقامات ترکیه و عراق
 
 
سرباز ترکیهویدیو
تلاش برای جلوگیری از حمله ترکیه به پ ک ک
 
 
هواداران پ ک کويديو
ارتش مجهز و آماده ترکيه در مرز عراق
 
 
سرباز ترکنظرات شما
آیا ترکیه حق دارد عراق را به حمله تهدید کند؟
 
 
مطالب مرتبط
سفر غیرمنتظره متکی به آنکارا
01 نوامبر، 2007 | ايران
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران