http://www.bbcpersian.com

15:24 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2007 - 28 آبان 1386

رهبران اصلی خمر سرخ

رییس جمهور سابق کامبوج که در دوران حکومت رژیم مرگبار خمر سرخ در دهه هفتاد میلادی در مسند قدرت بود امروز (19 نوامبر)، در یک دادگاه رسیدگی کننده به نسل کشی در این کشور حاضر شده است.

این دادگاه با هدف محاکمه مسببین کشتار صدها هزار قربانی رژیم خمر سرخ در این کشور تشکیل شده است.

"خیو سامفان"، از نزدیکان پل پوت، رهبر خمرهای سرخ و رئیس جمهور سابق کامبوج، که به دستور دادگاه سازمان ملل متحد امروز توسط پلیس کامبوج بازداشت شد، گفته که فقط یک ناظر بدون قدرت بوده است و وقتی متوجه کشتارها شده که برای متوقف کردن آن دیر شده بوده است.

پل پوت، پایه گذار رژیم خمر سرخ، در سال 1998 درگذشت. دیگر اعضای ارشد رژیم خمر سرخ نیز درگذشته اند. "تا ماک"، فرمانده نظامی این رژیم و یکی از بی رحم ترین مقامات نزدیک به پل پوت، در ماه ژوئیه 2006 درگذشت.

با گذشت زمان و پیر شدن یا مردن شماری از اعضای ارشد رژیم خمر سرخ، بسیاری این سوال را مطرح می کنند که شاید برای اجرای عدالت در مورد این افراد دیگر دیر شده است.

اما شمار قابل توجهی از کسانی که در خونریزی های چهار سال اول رژیم خمر سرخ دست داشته اند هنوز زنده هستند.

هفته گذشته وزیر خارجه خمر سرخ و همسرش به اتهام جنایت علیه بشریت بازداشت شدند.

پیش از آن هم "نوآن چیا"، معاون پل پوت، و کانگ کک ایو، رئیس زندان تیول اسلنگ نیز با اتهامات مشابه دستگیر و زندانی شده بودند.

در دوره حکومت خمر سرخ هزاران نفر در زندان تیول اسلنگ کشته شدند.

کانگ کک ایو 65 سال دارد و جوانترین عضو ارشد باقیمانده از رژیم خمر سرخ تلقی می شود. وی که ادعا می کند بار دیگر به دین مسیحیت روی آورده است از سال 1999 تحت بازداشت بوده است. گفته می شود که برای حضور در دادگاه و ارائه توضیحات خود در مورد وقایع آن زمان بی تاب است.

اعضایی که رفتند

نوآن چیا، موسوم به "برادر شماره دو" (چون نفر دوم در قدرت بعد از پل پوت بود)، در روز نوزدهم سپتامبر سال جاری به اتهام جرائم جنگی و جنایت علیه بشریت دستگیر شد.

وی که در سال 1998 از عضویت خمر سرخ در آمده بود توسط "هون سن"، نخست وزیر کامبوج عفو شد.

در دسامبر 2002 نیون چا به دادگاه احضار شد تا به جای "سام بیت"، یکی از ژنرال های خمر سرخ که به خاطر دادن دستور آدم ربایی و کشتن سه جهانگرد غربی در سال 1994 حبس ابد را می گذراند، شهادت دهد.

تا کنون وی انکار کرده است که در خونریزی های رژیم خمر سرخ دست داشته است اما منتقدین می گویند که اگر حتی وی شخصا در کشتارها دست نداشته، دست کم از وقوع آنها مطلع بوده است.

"اینگ ساری"، موسوم به "برادر شماره سه"، سومین نفری بوده که دستور بازداشتش توسط دادگاه نسل کشی کامبوج در تاریخ 12 نوامبر صادر شد.

اینگ ساری در حکومت خمر سرخ مقام وزیر خارجه را داشت و از اقوام نزدیک پل پوت بود. "اینگ تریت"، زن وی نیز وزیر امور اجتماعی رژیم خمر سرخ بود که پرونده اش در این دادگاه مورد بررسی قرار گرفته است.

اینگ ساری اولین عضو ارشد خمر سرخ بود که پس از وعده عفو سلطنتی در سال 1996 از خمر سرخ کناره گیری کرد.

سازمان ملل متحد می گوید که این گونه عفوها نمی تواند مانع از محاکمه افراد شود اما هون سن، نخست وزیر کامبوج قبلا هشدار داده بود که محاکمه ایگن ساری ممکن است منجر به جنگ داخلی در کشورش شود.

گفته می شود که وزیر خارجه رژیم خمر سرخ وضع جسمانی خوبی ندارد و از عارضه قلبی رنج می برد و برای درمان دائما به تایلند سفر می کند.

بازداشت خیو سامفان، رییس جمهور رژیم خمر سرخ، به دنبال دستگیری ایگن ساری صورت گرفته است.

خیو سامفان، که امروز بازداشت شد، پنجمین مقام رژیم خمر سرخ است که به دستور این دادگاه بازداشت می شود و هنگام بازداشت در بیمارستان بستری بود.

این مقام سابق خمر سرخ هفتاد و شش سال سن دارد و از سال 1976 تا 1979 سمت رییس جمهور کامبوج را بر عهده داشت.

گفته می شود در زمان حکومت خمرهای سرخ بر کامبوج از سال 1975 تا 1979، بیش از یک میلیون تن از مردم این کشور توسط حکومت به قتل رسیدند و یا به دلیل اجرای سیاست های دولت جان خود را از دست دادند.

رژیم خمر سرخ یک نظام کمونیستی با عقاید خاص را در کامبوج برپا کرد و به منظور اجرای سیاست های خود، هزاران تن از مردم به خصوص افراد تحصیلکرده طبقه متوسط را کشت یا به مراکز ویژه اعزام کرد.