BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:38 گرينويچ - شنبه 19 ژانويه 2008 - 29 دی 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
پرسش هایی پیرامون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
 
جورج بوش رییس جمهوری آمریکا
از سال 1988 تاکنون رییس جمهوری آمریکا یا از خانواده بوش بوده و یا کلینتون
جورج بوش رییس جمهوری آمریکا تا 20 ژانویه کماکان در دفتر ریاست جمهوری خواهد بود با این همه رقابت ها برای انتخاب جایگزین وی روزبه روز پرحرارت تر می شود.

نامزدها از هر دو حزب اصلی آمریکا، حزب دموکرات و حزب جمهوری خواه در حال حاضر برای به دست آوردن تایید رسمی از سوی حزب خود رقابت می کنند.

روند گزینش نامزد رسمی هر حزب در این دوره از انتخابات زودتر از همیشه، روز چهارم ژانویه آغاز شد.

رای گیری چه تاریخی انجام می شود؟

چهارم نوامبر 2008 روز رای گیری است.

رای گیری برای انتخاب چه کسی است؟

در این رای گیری چهل و چهارمین رییس جمهوری آمریکا انتخاب می شود. همزمان رای گیری برای تمام کرسی های مجلس نمایندگان و یک سوم کرسی های مجلس سنا نیز برگزار می شود.

چه کسانی در این رقابت شرکت می کنند؟

رقابت های انتخاباتی امسال از بابت کسانی که در آن شرکت ندارند قابل توجه است. این نخستین انتخابات از سال 1928 تا کنون در آمریکاست که رییس جمهوری وقت و یا معاون او در میان نامزدهای ریاست جمهوری نیست (اگرچه در سال 1952 رییس جمهوری وقت مدتی پس از اعلام آمادگی برای شرکت در رقابت های انتخاباتی از این کار صرف نظر کرد.)

از میان نامزدهای عضو حزب دموکرات در حال حاضر دو نفر در شرایطی جدی تر از دیگران به رقابت ها ادامه می دهند

هیلاری کلینتون، سناتور و همسر رییس جمهوری پیشین آمریکا

باراک اوباما، سناتور آفریقایی آمریکایی از ایالت ایلینویز

در میان نامزدهای حزب جمهوری خواه اما رقابت ها گسترده تر است. براساس نظرسنجی های ملی هریک از نامزدهای زیر ممکن است در به دست آوردن نامزدی رسمی حزب خود شانسی داشته باشند:

رودی جیولیانی، شهردار سابق نیویورک

مایک هاکابی، فرماندار سابق آرکانزاس

جان مک کین، سناتور آریزونا

میت رامنی، فرماندار سابق ماساچوست

با این همه در حالی که حامیان هر دو حزب روند گزینش نامزد رسمی حزب را آغاز کرده اند، ممکن است یک شبه شرایط یک نامزد کاملا تغییر کند.

کدام حزب شانس بیشتری دارد؟

آنگونه که مرکز تحقیقاتی پیو، در ماه اکتبر اعلام کرد اغلب نظرسنجی های اصلی سراسری در آمریکا گرایش بیشتر به سوی دموکرات ها را نشان می دهد.

بر اساس گزارش این مرکز" نارضایتی از وضعیت کشور از چهار سال پیش بیشتر شده است. میزان محبوبیت جورج بوش رییس جمهوری فعلی آمریکا از 50% به 30% رسیده و اگرچه برتری حزب دموکرات بر حزب جمهوری خواه چندان بیشتر از 4 سال پیش نیست اما در دو دهه گذشته در بهترین وضعیت خود قرار دارد."

با این وجود پرسش اینجاست که آیا دموکرات ها نامزدی را برخواهندگزید که بتواند از این برتری استفاده کند یا نه. موفقیت در چنین کاری تا حد زیادی بستگی به مهارت و شخصیت نامزدها دارد و اینکه چگونه می توانند با چالش های که در طول مبارزات انتخاباتی با آن روبرو می شوند دست و پنجه نرم کنند.

موضوعات اصلی چیست؟

نظرسنجی های سراسری نشان می دهد مهمترین موضوعات برای رای دهندگان عراق، اقتصاد، بهداشت و درمان، اشتغال و امنیت ملی است.

با این همه اولویت هریک از این موضوعات نیز از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است. مهاجرت در بخشی از ایالت ها کشور موضوعی بسیار مهم قلمداد می شود.

به نظر می رسد در میان مسائل اجتماعی سقط جنین، تحقیقات روی سلول های بینادین و ازدواج همجنس گرایان در حال حاضر اهمیت بیشتری نسبت به سال 2004 برای رای دهندگان دارد.

چگونه یک نامزد می تواند به عنوان نامزد رسمی حزب خود انتخاب شود؟

اغلب ایالت های آمریکا رای گیری هایی را به عنوان رای گیری مقدماتی برگزار می کنند تا نامزد محبوب خود را از میان نامزدهای دو حزب انتخاب کنند. باقی ایالت ها روشی نسبتا متفاوت را پیش می گیرند که شامل ملاقات های عمومی موسوم به انجمن های محلی می شود.

در هر دو صورت حاصل کار این خواهد بود که هر ایالت تعداد خاصی هیات نمایندگی برای حمایت از یک نامزد خاص به گردهمایی سران حزب اعزام خواهند کرد که در ماه اوت و یا سپتامبر 2008 برگزار خواهد شد. ایالت های بزرگتر هیئت های اعزامی بیشتری خواهند داشت.

هر نامزدی که تعداد هیات بیشتری را برای حمایت خود در گردهمایی سران حزب داشته باشد برنده نامزدی رسمی حزب خواهد شد. اغلب اوقات این برنده در ابتدای فصل رای گیری مقدماتی مشخص خواهد شد. امسال انتظار می رود نامزد برنده در ماه فوریه مشخص شود.

از زمان برگزاری رای گیری مقدماتی تا انتخابات چه اتفاقاتی می افتد؟

حزب دموکرات گردهمایی خود را اواخر ماه اوت در کلورادو برگزار می کند و حزب جمهوری خواه نیز اوایل ماه سپتامبر در میناپولیس. نامزدهای ریاست جمهوری روز 26 سپتامبر، هفتم و پانزدهم اکتبر در مناظره تلویزیونی شرکت می کنند.

هم زمان رقابت های پرحرارت انتخاباتی در ایالت های مهم و اصلی برپا خواهد بود.

آیا نامزدی که رای بیشتری بیاورد برنده انتخابات خواهد بود؟

نه لزوما، رای دهندگان در انتخاب مستقیم رییس جمهوری شرکت ندارند. آنها "گزینگر" هایی را انتخاب می کنند که متعهد به حمایت از نامزد خاصی هستند. این گزینگران در واقع کسانی هستند که رییس جمهوری را انتخاب می کنند. در مجموع 538 گزینگر وجود دارد و ایالت های بزرگتر تعداد بیشتری گزینگر از ایالت های کوچکتر دارند.

تقریبا در تمام ایالت ها پیروز آراء مردم، تمام آراء کالج انتخاباتی آن ایالت را از آن خود خواهد کرد. با این حساب ممکن است نامزدی رای بیشتری از رقیب خود در کالج انتخاباتی داشته باشد با این همه تعداد آراء مردم به او در سراسر کشور کمتر از رقیبش باشد.

ایالت های اصلی که در رقابت ها اهمیت بیشتری دارند کدامند؟

آنگونه که از نتایج انتخابات در سال های گذشته بر می آید می توان گفت اغلب ایالت ها در ساحل شرقی و غربی آمریکا به نامزد دموکرات رای می دهند و سایر ایالت ها غالبا نامزد جمهوری خواه را انتخاب می کنند.

با این همه ایالت هایی نیز هستند که ممکن بین دو نامزد در نوسان باشند. فلوریدا، اوهایو و پنسیلوانیا که هر کدام حدود 20 رای در کالج انتخاباتی دارند و همینطور آریزونا، کلورادو، آیوا، نیومکزیکو، نوادا، ویرجینیا و ویسکانسین از جمله این ایالت ها هستند.

آیا در این دوره نامزد سومی که شانس قابل توجهی داشته باشد نیز وجود دارد؟

سومین فردی که بالقوه می تواند نامزدی قدر محسوب شود، مایکل بلومبرگ، شهردار میلیاردر نیویورک است، اگرچه خود او اعلام کرده قصد شرکت در انتخابات را ندارد.

در عین حال ممکن است ران پاول، یکی از نامزدهایی که در حال حاضر برای به دست آوردن نامزدی رسمی حزب جمهوری خواه فعالیت می کند سرانجام به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کند.

نامزد سوم می تواند حتی در صورتی که در انتخابات برنده نشود در سرنوشت انتخابات تاثیر بگذارد چرا که باعث می شود آراء مردم در یک یا هردو حزب شکسته شود.

 
 
انتخابات آمریکا ویدیو
پیچیدگی نظام انتخاباتی آمریکا
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران